• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Koalícia PirSTAN napadla výsledky volieb, žiada o jeden mandát viac

  • 8:35 23.10.2021
  • Praha
Koalícia PirSTAN napadla výsledky volieb, žiada o jeden mandát viac

Česká štátna volebná komisia nesprávne spočítala výsledky volieb do Poslaneckej snemovne, tvrdí koalícia PirSTAN, ktorá výsledný počet mandátov napadla na súde a požaduje o jedno kreslo viac. V piatok večer o tom informoval spravodajský portál Seznam Zprávy.

Podali sme návrh na vyslovenie neplatnosti voľby kandidátov. Sme presvedčení, že volebná komisia si vyložila pravidlá volebného zákona tak, že namiesto korekcie výsledkov rozdelenia mandátov v 1. skrutíniu sa v 2. skrutíniu rozdiely naopak prehĺbili. Náš výpočet (je) ÁNO 71, PirSTAN 38,“ napísal na Twitteri podpredseda hnutia Starostovia a nezávislí (STAN) Věslav Michalik.

Oficiálne výsledky volieb pridelili hnutiu ANO 72 kresiel a koalícii PirSTAN 37. Koalícia Pirátov a hnutia STAN teraz žiada, aby miesto poslanca Ondreja Babky (ANO) zasadol do dolnej komory parlamentu Miloň Slabý (STAN) z kraja Vysočina.

Za prepočet mandátov je zodpovedná Štátna volebná komisia. A tá podľa nášho názoru nekonala v súlade s novým volebným zákonom,“ priblížil Michalik.

Koalícia PirSTAN tvrdí, že volebná komisia pochybila pri prepočte mandátov v takzvanom druhom skrutíniu. Namiesto jednotlivých krajov mala komisia v druhom skrutíniu zohľadniť celorepublikové výsledky, tvrdí PirSTAN.

Podľa výpočtov PirSTAN by poslanca Ondřeja Babku (ANO) mal nahradiť Miloň Slabý (STAN). Poradie by sa navyše zmenilo u kandidátov SPD - Karlu Maříkovú (SPD) a Jaroslava Dvořáka (SPD) by v Snemovni nahradili Petra Svedíková Vávrová (SPD) a Pavel Jelínek (SPD). Súčasne by sa zmenilo poradie náhradníkov.

Voľby do Poslaneckej snemovne výrazne ovplyvnilo rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v zime zmenil systém výpočtu mandátov, pripomínajú Seznam Zprávy.

Hoci nový systém mal do prepočtu mandátov priniesť väčšiu pomernosť, v týchto voľbách je menej proporčný, než keby sa počítalo po starom, analyzujú Seznam Zprávy. Hnutie ÁNO napríklad získalo o jeden mandát viac (72) ako koalícia SPOLU (71), hoci získalo menej hlasov.

O sťažnosti musí rozhodnúť Najvyšší správny súd. Obe koaličné strany na súde zastupuje europoslanec a podpredseda hnutia STAN Stanislav Polčák.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
EMA: Prípady nákazy omikronom sa zatiaľ javia ako

EMA: Prípady nákazy omikronom sa zatiaľ javia ako "väčšinou mierne"

DNES - 15:18Zahraničné

Prípady nákazy variantom omikron sa zatiaľ ukazujú ako "väčšinou mierne", uviedla Európska agentúra pre lieky. Zároveň však upozornila, že stále skúma, či variant môže spôsobiť aj ťažký priebeh ochorenia.

WHO adresovalo výzvu bohatým krajinám: Toto pri omikrone nerobte!

WHO adresovalo výzvu bohatým krajinám: Toto pri omikrone nerobte!

DNES - 14:58Zahraničné

WHO v súvislosti s variantom koronavírusu omikron upozorňuje na riziko, ktoré hrozí najmä zo strany bohatých krajín.

Nemecko apeluje na dodržiavanie ľudských práv migrantov na bieloruskej hranici

Nemecko apeluje na dodržiavanie ľudských práv migrantov na bieloruskej hranici

DNES - 14:49Zahraničné

Mnohí migranti sú v pohraničnej oblasti uviaznutí celé týždne, čakajú tam a dúfajú, že v ceste do Európy budú pokračovať.

Šéfka diplomacie Nemecka varovala Rusko pred eskaláciou konfliktu s Kyjevom

Šéfka diplomacie Nemecka varovala Rusko pred eskaláciou konfliktu s Kyjevom

DNES - 14:27Zahraničné

Rusko by za vpád na Ukrajinu zaplatilo "vysokú cenu", tvrdí Annalena Baerbocková.

Ukrajina sa do NATO najbližších desať rokov nedostane, tvrdí anonymný zdroj

Ukrajina sa do NATO najbližších desať rokov nedostane, tvrdí anonymný zdroj

DNES - 14:01Zahraničné

Vstup Ukrajiny do NATO pravdepodobne nebude schválený počas nasledujúcich desiatich rokoch, napísala agentúra AP s odvolaním sa na zdroj z amerického ministerstva zahraničných vecí oboznámeného so situáciou.