• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Poslanec Stančík chce po uznesení o stíhaní vyšetrovateľov dať trestné oznámenie

  • 19:20 22.10.2021
  • Bratislava
Poslanec Stančík chce po uznesení o stíhaní vyšetrovateľov dať trestné oznámenie

Poslanec OĽANO Andrej Stančík je pripravený podať trestné oznámenie v súvislosti so zisteniami súdu o bezdôvodnosti stíhania vyšetrovateľov NAKA.

V oznámení, ktoré poslal prostredníctvom mediálneho tímu OĽANO, avizuje, že tak urobí vtedy, ak nebudú konať zložky, ktoré to majú v kompetencii.

Pokiaľ orgány činné v trestnom konaní už teraz nevidia dôvod na začatie trestného stíhania pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, v priebehu budúceho týždňa pripravím kvalifikované a odôvodnené trestné oznámenie, ktoré podám na Generálnej prokuratúre SR,“ informoval Stančík. Je presvedčený, že závažné zistenia z uznesenia senátu Krajského súdu v Bratislave pridávajú na váhe tvrdeniam, ktoré hovoria o snahách zastaviť vyšetrovanie veľkých káuz za každú cenu.

Hnutie Sme rodina v stanovisko zopakovalo, že rozhodnutia súdu nekomentuje. „Treba si však znovu uvedomiť, že súd rozhodoval iba o väzbe, nie o vine a treste, a to je obrovský rozdiel. Z toho vyplýva, že vyšetrovatelia sú stále obvinení, ale stíhaní na slobode,“ napísali z tlačového oddelenia Sme rodina.

Líderka Za ľudí Veronika Remišová si myslí, že rozhodnutie krajského súdu v kauze stíhaných policajtov ukazuje vážne zlyhanie prokuratúry aj inšpekcie a vzbudzuje i podozrenia z účelového konania. Kritizuje v tejto súvislosti aj opätovné použitie paragrafu 363 generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom v ďalšom korupčnom prípade. „Ak prokuratúra takýmto zvláštnym spôsobom vstupuje do aktívneho boja korupčného systému proti vyšetrovateľom, ide o mimoriadne nebezpečné konanie a ohrozovanie dôvery ľudí v právny štát a nezávislé fungovanie polície,“ upozornila Remišová, ktorá je odhodlaná intenzívnejšie bojovať za zrušenie paragrafu 363.

Tri sudkyne Krajského súdu (KS) v Bratislave, ktoré jednomyseľne rozhodli o prepustení vyšetrovateľov NAKA, v uznesení skonštatovali, že stíhanie nie je v poriadku. Kritizujú postupy okresného sudcu aj prokurátora, predložené dôkazy považujú za nedostatočné na to, aby boli skutky kvalifikované ako trestné činy, respektíve, aby z nich vyplynulo podozrenie z trestnej činnosti.

Štvoricu vyšetrovateľov a Petra Sch. zadržali vyšetrovatelia Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) 13. septembra. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov. Krajský súd v Bratislave ich z väzby prepustil 1. októbra.

Generálna prokuratúra SR v súvislosti s uznesením KS uviedla, že v uvedenej trestnej veci budú predložené sťažnosti obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia na rozhodnutie Generálnej prokuratúre SR.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bývalí prezidenti vyzývajú občanov k očkovaniu, hovoria o zodpovednosti

Bývalí prezidenti vyzývajú občanov k očkovaniu, hovoria o zodpovednosti

DNES - 18:32Domáce

Bývalí prezidenti SR vyzývajú občanov k očkovaniu, ktoré označujú za úspešnú možnosť, ako bojovať s pandémiou. Hovoria pritom o zodpovednosti.

Veronika Remišová: O vyšších platoch pre zdravotníkov sa bude diskutovať

Veronika Remišová: O vyšších platoch pre zdravotníkov sa bude diskutovať

DNES - 14:58Domáce

O vyšších platoch pre zdravotníkov sa bude diskutovať. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedla vicepremiérka a líderka Za ľudí Veronika Remišová.

Polícia kontrolovala dodržiavanie opatrení, uložila aj pokuty

Polícia kontrolovala dodržiavanie opatrení, uložila aj pokuty

DNES - 14:30Domáce

Bratislavskí policajti v sobotu (27. 11.) po 20.00 h kontrolovali dodržiavanie platných pandemických opatrení. Uložili aj sankcie.

Prezidentka Čaputová a premiér Heger gratulujú Fialovi k menovaniu do funkcie

Prezidentka Čaputová a premiér Heger gratulujú Fialovi k menovaniu do funkcie

DNES - 14:08Domáce

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger pogratulovali Petrovi Fialovi k menovaniu do funkcie predsedu vlády Českej republiky. Urobili tak na sociálnych sieťach.

Prieskum: Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a SaS

Prieskum: Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a SaS

DNES - 13:55Domáce

Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v novembri, vyhral by ich opozičný Hlas-SD so ziskom 19,2 percenta.