• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Kremeľ priznal, že očkovanie v Rusku ide pomaly, príčinu vidí v občanoch

  • 16:38 22.10.2021
  • Moskva
Kremeľ priznal, že očkovanie v Rusku ide pomaly, príčinu vidí v občanoch

Kremeľ v piatok priznal, že očkovanie proti covidu v Rusku napreduje horšie ako v niektorých európskych krajinách.

Príčinu tohto stavu ruské vedenie vidí v nedostatočnej uvedomelosti občanov, vyhlásil podľa agentúry TASS hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Agentúra AFP pripomenula, že Rusko má najvyšší oficiálny počet úmrtí na koronavírus v Európe. K tejto bilancii sa v piatok pridalo ďalších 1064 úmrtí a 37.141 potvrdených prípadov nákazy.

Sme na tom horšie ako mnohé európske krajiny,“ povedal Peskov v súvislosti s očkovacou kampaňou, pričom upozornil, že „s náhlym nárastom agresívnejších variantov (koronavírusu) ochorie viac ľudí“. „Taká je realita,“ dodal.

Aj príslušné úrady v Rusku podľa AFP varujú, že to najhoršie ešte len príde - v krajine je totiž zaočkovaných iba 35 percent populácie. Úrady preto naďalej vyzývajú na očkovanie jednou z niekoľkých vakcín domácej výroby, ktoré sú zdarma k dispozícii už celé mesiace.

AFP poznamenala, že Peskovove vyjadrenia prišli deň po tom, čo prezident Vladimir Putin opäť vyzdvihol ruskú vakcínu Sputnik V. Vo svojom vystúpení na valdajskom diskusnom fóre vo štvrtok tvrdil, že má informácie, že ľudia z európskych krajín „sa hrnú do Ruska, aby sa dali zaočkovať Sputnikom V, potom sa vrátia domov a kúpia si certifikát“, že sú zaočkovaní vakcínou spoločnosti Pfizer schválenou Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

Naozaj, navyše toto hovoria lekári z európskych krajín. Myslia si, že Sputnik je spoľahlivejší a bezpečnejší,“ povedal ruský prezident

Putin tento týždeň nariadil celoštátne týždenné platené voľno, ktoré sa začne 30. októbrom a potrvá do 7. novembra. Cieľom tohto roku je obmedziť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 v populácii.

Peskov uviedol, že vláda zatiaľ neuvažuje o radikálnych opatreniach na potlačenie pandémie v Rusku, akým je napríklad lockdown. Pripomenul, že Putin svojím spomínaným výnosom udelil regiónom právomoc predĺžiť dni voľna, ak si to epidemická situácia vyžiada.

Úrady i médiá budú podľa Peskova sledovať, ako sa budú obyvatelia Ruska správať počas „dní pracovného pokoja“, či budú dodržiavať odporúčania odborníkov a rešpektovať stanovené opatrenia na zastavenie šírenia covidovej infekcie.

Najnovšie zverejnenou bilanciou obetí sa celkový počet ľudí, ktorí v Rusku podľahli covidu, zvýšil na 228.453. Údaje zverejnené štatistickou agentúrou Rosstat v októbri však vykresľujú oveľa temnejší obraz: podľa nej na komplikácie spôsobené koronavírusom zomrelo v Rusku zrejme viac ako 400.000 ľudí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Djokoviča nemusia pustiť ani na ďalší grandslam

Djokoviča nemusia pustiť ani na ďalší grandslam

DNES - 14:48Zahraničné

Djokoviča nemusia pustiť hrať ani v Paríži, Francúzi sprísňujú zákony.

V poľských regiónoch susediacich so Slovenskom prudko rastie počet nakazených

V poľských regiónoch susediacich so Slovenskom prudko rastie počet nakazených

DNES - 13:44Zahraničné

Podľa ministra zdravotníctva prudký nárast nakazených v Poľsku naznačuje vstup do piatej vlny pandémie.

Zomrela česká speváčka, ktorá sa zámerne nakazila koronavírusom

Zomrela česká speváčka, ktorá sa zámerne nakazila koronavírusom

DNES - 13:34Zahraničné

Hudobníčka sa na sociálnych sieťach chválila tým, že sa zámerne nakazila ochorením COVID-19.

V Grécku od pondelka platí povinné očkovanie pre ľudí nad 60 rokov, hrozia pokuty

V Grécku od pondelka platí povinné očkovanie pre ľudí nad 60 rokov, hrozia pokuty

DNES - 13:23Zahraničné

V Grécku začalo byť od pondelka povinné očkovanie voči koronavírusu pre občanov starších ako 60 rokov.

EÚ aktualizovala zoznam krajín so zákazom cestovania

EÚ aktualizovala zoznam krajín so zákazom cestovania

DNES - 13:11Zahraničné

Rada EÚ v pondelok opäť aktualizovala zoznam krajín a regiónov, na ktoré sa vzťahujú cestovné obmedzenia zavedené počas pandémie koronavírusu. Zo zoznamu najnovšie vypadli Argentína, Austrália a Kanada.