• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Kremeľ priznal, že očkovanie v Rusku ide pomaly, príčinu vidí v občanoch

  • 16:38 22.10.2021
  • Moskva
Kremeľ priznal, že očkovanie v Rusku ide pomaly, príčinu vidí v občanoch

Kremeľ v piatok priznal, že očkovanie proti covidu v Rusku napreduje horšie ako v niektorých európskych krajinách.

Príčinu tohto stavu ruské vedenie vidí v nedostatočnej uvedomelosti občanov, vyhlásil podľa agentúry TASS hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Agentúra AFP pripomenula, že Rusko má najvyšší oficiálny počet úmrtí na koronavírus v Európe. K tejto bilancii sa v piatok pridalo ďalších 1064 úmrtí a 37.141 potvrdených prípadov nákazy.

Sme na tom horšie ako mnohé európske krajiny,“ povedal Peskov v súvislosti s očkovacou kampaňou, pričom upozornil, že „s náhlym nárastom agresívnejších variantov (koronavírusu) ochorie viac ľudí“. „Taká je realita,“ dodal.

Aj príslušné úrady v Rusku podľa AFP varujú, že to najhoršie ešte len príde - v krajine je totiž zaočkovaných iba 35 percent populácie. Úrady preto naďalej vyzývajú na očkovanie jednou z niekoľkých vakcín domácej výroby, ktoré sú zdarma k dispozícii už celé mesiace.

AFP poznamenala, že Peskovove vyjadrenia prišli deň po tom, čo prezident Vladimir Putin opäť vyzdvihol ruskú vakcínu Sputnik V. Vo svojom vystúpení na valdajskom diskusnom fóre vo štvrtok tvrdil, že má informácie, že ľudia z európskych krajín „sa hrnú do Ruska, aby sa dali zaočkovať Sputnikom V, potom sa vrátia domov a kúpia si certifikát“, že sú zaočkovaní vakcínou spoločnosti Pfizer schválenou Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

Naozaj, navyše toto hovoria lekári z európskych krajín. Myslia si, že Sputnik je spoľahlivejší a bezpečnejší,“ povedal ruský prezident

Putin tento týždeň nariadil celoštátne týždenné platené voľno, ktoré sa začne 30. októbrom a potrvá do 7. novembra. Cieľom tohto roku je obmedziť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 v populácii.

Peskov uviedol, že vláda zatiaľ neuvažuje o radikálnych opatreniach na potlačenie pandémie v Rusku, akým je napríklad lockdown. Pripomenul, že Putin svojím spomínaným výnosom udelil regiónom právomoc predĺžiť dni voľna, ak si to epidemická situácia vyžiada.

Úrady i médiá budú podľa Peskova sledovať, ako sa budú obyvatelia Ruska správať počas „dní pracovného pokoja“, či budú dodržiavať odporúčania odborníkov a rešpektovať stanovené opatrenia na zastavenie šírenia covidovej infekcie.

Najnovšie zverejnenou bilanciou obetí sa celkový počet ľudí, ktorí v Rusku podľahli covidu, zvýšil na 228.453. Údaje zverejnené štatistickou agentúrou Rosstat v októbri však vykresľujú oveľa temnejší obraz: podľa nej na komplikácie spôsobené koronavírusom zomrelo v Rusku zrejme viac ako 400.000 ľudí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
WHO vyzvala krajiny na celom svete, aby nezakazovali cestovanie z Afriky

WHO vyzvala krajiny na celom svete, aby nezakazovali cestovanie z Afriky

DNES - 20:46Zahraničné

Riaditeľka africkej pobočky WHO vyzvala v nedeľu krajiny na celom svete, aby nezavádzali cestovné obmedzenia v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusového variantu omikron.

Von der Leyenová: V snahe porozumieť variantu omikron teraz pretekáme s časom

Von der Leyenová: V snahe porozumieť variantu omikron teraz pretekáme s časom

DNES - 18:57Zahraničné

Ako "preteky s časom" označila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová snahu celého sveta porozumieť novému koronavírusovému variantu omikron.

Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov

Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vyjadril v nedeľu hlboký zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov, ktorí sa pokúšajú dostať do európskych krajín.

V Grécku musia veriaci pri vstupe do kostola predkladať negatívny výsledok testu

V Grécku musia veriaci pri vstupe do kostola predkladať negatívny výsledok testu

DNES - 16:38Zahraničné

Obyvatelia Grécka sa musia od nedele pri vstupe do kostola preukazovať negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Informuje o tom agentúra Reuters.

Vakcíny by mali chrániť aj proti variantu omikron, uviedli experti z oblasti imunológie

Vakcíny by mali chrániť aj proti variantu omikron, uviedli experti z oblasti imunológie

DNES - 16:17Zahraničné

Existujúce vakcíny by mali chrániť pred vážnym priebehom ochorenia aj v prípade nového variantu koronavírusu omikron. Pre BBC to uviedli experti z oblasti mikrobiológie a imunológie.