• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Kubánca, ktorý údajne pomáhal trhať Castrov portrét, odsúdili na desať rokov

  • 6:08 22.10.2021
  • Miami/Havana
Kubánca, ktorý údajne pomáhal trhať Castrov portrét, odsúdili na desať rokov

Kubánec, ktorý počas júlových protivládnych protestov roztrhol plagát s vyobrazením Fidela Castra, bol odsúdený na desať rokov väzenia. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

O treste pre Roberta Péreza Fonsecu rozhodol ešte koncom septembra súd v meste José de las Lajas ležiacom neďaleko Havany. Odsúdený muž bol obvinený z pohŕdania, výtržníctva, podnecovania k spáchaniu trestného činu a napadnutia. Prokuratúra pre obžalovaného žiadala 12-ročný trest.

Trest pre 38-ročného Péreza Fonsecu, otca dvoch detí, je doteraz najdlhším vyneseným v súvislosti s protivládnymi protestmi, ktoré sa v ostrovnom štáte odohrali v júli.

V dokumentoch zo súdu nie je zmienka o tom, že by sa odsúdený pridal k trhaniu Castrovho portrétu, jeho príbuzní sú však presvedčení, že práve to je príčina jeho tvrdého trestu. Žalobca sa v tejto časti prípadu opieral o výpoveď jediného svedka, miestneho policajta Jorgeho Luisa Garcíu Montera.

Nemal riadny proces. Je to jeho slovo proti slovu policajta a podľa kubánskeho práva ani to orgány činné v trestnom konaní nezbavuje povinnosti získať dôkazy“ na potvrdenie obvinenia, povedala kubánska právnička Laritza Diversentová, riaditeľka organizácie Cubalex, ktorá ponúka právnu pomoc zadržaným. V súvislosti s júlovými protestmi eviduje 1124 zatknutí.

Je to ukážkový rozsudok na umlčanie národa“ pred ďalším protivládnym pochodom naplánovaným na 15. novembra, dodala Diversentová.

Podľa dokumentov súdu najzávažnejší trestný čin spáchaný Pérezom Fonsecom bolo údajne to, že hodil kameňom do Garcíu Montera.

Kameň síce policajta zasiahol do zápästia, ale nespôsobil mu žiadne zranenie. Za tento čin a za to, že druhý kameň vraj hodil na hliadkovacie auto, mu sudcovia vymerali sedem rokov väzenia.

K trestu pridali aj ďalšie roky, pretože podľa policajtovho tvrdenia Pérez Fonseca údajne nabádal ďalších demonštrantov, aby hádzali „kamene a fľaše“ do štátnej predajne, kde sa platí dolármi, a vykrikovali urážky.

Sudcovia považovali za priťažujúci faktor i to, že Pérez Fonseca nerešpektoval nariadené obmedzenia pohybu súvisiace s pandémiou vyvolanou chorobou COVID-19, keď sa pripojil k demonštrantom.

Počas júla toto roku vyšli do ulíc miest na Kube tisíce ľudí, ktorí protestovali proti komunistickej vláde, ale požadovali aj potraviny a vakcíny v čase nedostatku základných potrieb a nárastu prípadov covidu na ostrove.

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel vyhlásil, že za protestmi v jeho krajine stoja Spojené štáty.

Kuba zažíva najhorší ekonomický pokles za viac než tri desaťročia, ktorý postihol aj základné sektory potravinárstva a poľnohospodárstva. Sankcie USA obmedzili krajine dôležité zdroje financií, pričom tohtoročné menové reformy vyhnali nahor infláciu a v krajine sa stali bežnými dlhé rady na potraviny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
WHO vyzvala krajiny na celom svete, aby nezakazovali cestovanie z Afriky

WHO vyzvala krajiny na celom svete, aby nezakazovali cestovanie z Afriky

DNES - 20:46Zahraničné

Riaditeľka africkej pobočky WHO vyzvala v nedeľu krajiny na celom svete, aby nezavádzali cestovné obmedzenia v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusového variantu omikron.

Von der Leyenová: V snahe porozumieť variantu omikron teraz pretekáme s časom

Von der Leyenová: V snahe porozumieť variantu omikron teraz pretekáme s časom

DNES - 18:57Zahraničné

Ako "preteky s časom" označila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová snahu celého sveta porozumieť novému koronavírusovému variantu omikron.

Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov

Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vyjadril v nedeľu hlboký zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov, ktorí sa pokúšajú dostať do európskych krajín.

V Grécku musia veriaci pri vstupe do kostola predkladať negatívny výsledok testu

V Grécku musia veriaci pri vstupe do kostola predkladať negatívny výsledok testu

DNES - 16:38Zahraničné

Obyvatelia Grécka sa musia od nedele pri vstupe do kostola preukazovať negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Informuje o tom agentúra Reuters.

Vakcíny by mali chrániť aj proti variantu omikron, uviedli experti z oblasti imunológie

Vakcíny by mali chrániť aj proti variantu omikron, uviedli experti z oblasti imunológie

DNES - 16:17Zahraničné

Existujúce vakcíny by mali chrániť pred vážnym priebehom ochorenia aj v prípade nového variantu koronavírusu omikron. Pre BBC to uviedli experti z oblasti mikrobiológie a imunológie.