• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Heger na summite EÚ upokojoval situáciu v súvislosti s Poľskom

  • 6:04 22.10.2021
  • Brusel
Heger na summite EÚ upokojoval situáciu v súvislosti s Poľskom

Spor medzi EÚ a Poľskom ohľadom dodržiavania zásad právneho štátu sa neocitne v oficiálnych záveroch o výsledkoch októbrového summitu EÚ. Uviedol to vo štvrtok večer týždenník Politico s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje.

Predseda Európskej rady Charles Michel ešte na úvod summitu v oficiálnom vyhlásení uviedol, že lídri členských krajín budú rokovať aj o téme právneho štátu. Upozornil, že EÚ dôrazne dodržiava zásady právneho štátu a existujú „právne a inštitucionálne nástroje“, ktoré možno použiť, ak sa tak nedeje. „Mali by sme sa však zaviazať hlavne k dialógu,“ uviedol.

Michel tým zopakoval kompromisný postoj nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktoré tesne pred summitom uviedla, že sa treba vyvarovať „vodopádu“ súdnych sporov a hľadať cestu dialógu medzi Európskou komisiou a Poľskom.

Politico s odkazom na nemenovaných diplomatov z prostredia Európskej rady upozornil, že debaty o Poľsku a právnom štáte - v súvislosti s rozhodnutím poľského Ústavného súdu o nenadradenosti legislatívy EÚ nad domácim právom - sa do formálnych záveroch zasadnutia nedostanú. Avšak Michel pripravil niekoľko vlastných neformálnych záverov k diskusiám na túto tému.

Hlavným odkazom má byť posolstvo, lídri EÚ sa zhodujú na tom, že právny štát a nezávislosť súdnictva sú „úplne zásadné“. A aj na tom, že právne a inštitucionálne nástroje už boli aktivované alebo ešte môžu byť aktivované.

Nemenovaný diplomat upozornil, že štvrtkové diskusie o Poľsku boli príležitosťou identifikovať hlavné ťažkosti a lepšie pochopiť rôzne uhly pohľadu, pričom Michel poďakoval premiérom a prezidentom za ich konštruktívny prístup.

Michel dospel k záveru, že politický dialóg musí pokračovať v záujme hľadania riešení. Večerná rozprava bola krokom, ktorý by mal pomôcť nájsť tieto riešenia,“ uviedol nemenovaný európsky diplomat.

Podľa Politico sa do týchto debát zapojil aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý sa snažil „upokojiť situáciu“. Diplomatické zdroje potvrdili, že Hegerov odkaz ostatným svojim kolegom bol, že právny štát je síce „kľúčovým“ princípom EÚ, „ale nie je na lídroch, aby sa tomu politicky venovali skôr, ako budeme mať úplný obraz a všetky fakty“.

Heger mal poznamenať, že summit EÚ nie je fórom na diskusie o právnych argumentoch. Dodal, že „jednota je našou najväčšou silou“ a povzbudil Európsku komisiu a Poľsko, aby „v dobrej viere“ našli riešenie tohto problému.

Politico spresnil, že najmä lídri severoeurópskych krajín EÚ privítali diskusiu o tejto vážnej téme a naznačili, že hneď po tom, ako bude eurokomisia pripravená reagovať na situáciu v Poľsku primeranými opatreniami, všetky členské krajiny by mali konať „spoločne a pevne“.

V hre je viacero možností ako zakročiť voči Poľsku, najväčším „strašiakom“ pre Varšavu sa zdá byť aktivácia mechanizmu podmienenosti spájajúcim financovanie EÚ s princípmi právneho štátu. Po tom dôrazne volá najmä Európsky parlament a hrozí eurokomisii žalobou na súde, ak tento mechanizmus nespustí.

Lídri sa však vo štvrtok večer neformálne zhodli na tom, že kým by k takejto situácii došlo, potrebný je ďalší dialóg s Poľskom, ktoré týmto dostáva „druhú šancu“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
WHO vyzvala krajiny na celom svete, aby nezakazovali cestovanie z Afriky

WHO vyzvala krajiny na celom svete, aby nezakazovali cestovanie z Afriky

DNES - 20:46Zahraničné

Riaditeľka africkej pobočky WHO vyzvala v nedeľu krajiny na celom svete, aby nezavádzali cestovné obmedzenia v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusového variantu omikron.

Von der Leyenová: V snahe porozumieť variantu omikron teraz pretekáme s časom

Von der Leyenová: V snahe porozumieť variantu omikron teraz pretekáme s časom

DNES - 18:57Zahraničné

Ako "preteky s časom" označila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová snahu celého sveta porozumieť novému koronavírusovému variantu omikron.

Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov

Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vyjadril v nedeľu hlboký zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov, ktorí sa pokúšajú dostať do európskych krajín.

V Grécku musia veriaci pri vstupe do kostola predkladať negatívny výsledok testu

V Grécku musia veriaci pri vstupe do kostola predkladať negatívny výsledok testu

DNES - 16:38Zahraničné

Obyvatelia Grécka sa musia od nedele pri vstupe do kostola preukazovať negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Informuje o tom agentúra Reuters.

Vakcíny by mali chrániť aj proti variantu omikron, uviedli experti z oblasti imunológie

Vakcíny by mali chrániť aj proti variantu omikron, uviedli experti z oblasti imunológie

DNES - 16:17Zahraničné

Existujúce vakcíny by mali chrániť pred vážnym priebehom ochorenia aj v prípade nového variantu koronavírusu omikron. Pre BBC to uviedli experti z oblasti mikrobiológie a imunológie.