• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Ministerstvo financií: Vládne opatrenia boli efektívne, firmám sa vlani darilo

  • 19:08 21.10.2021
  • Bratislava
Ministerstvo financií: Vládne opatrenia boli efektívne, firmám sa vlani darilo

Vládne opatrenia na zmiernenie vplyvu pandémie nového koronavírusu boli efektívne a štát tak vlani vytvoril podmienky pre firmy, aby sa cez krízu neprepadli do strát. Skonštatovalo to Ministerstvo financií (MF) SR odvolávajúc sa na oficiálne výsledky o hospodárení s verejnými financiami, ktoré vo štvrtok zverejnil Eurostat.

Podľa aktuálneho oznámenia Eurostatu dosiahlo Slovensko v roku 2020 deficit verejných financií na úrovni 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). V prvom oznámení publikovanom na jar malo Slovensko deficit vo výške 6,2 %. „Slovensko tak malo jednu z najväčších revízií výšky deficitu oproti prvému oznámeniu,“ poznamenal rezort financií.

Eurostat tiež poukázal, že Slovensko v roku 2020 dosiahlo dlh na úrovni 59,7 %. Opäť ide podľa slov rezortu o lepší výsledok oproti aprílovej správe, kde sa počítalo s výškou 60,6 %. „Slovensko si tak polepšilo a vypadlo zo zoznamu krajín, v ktorom je pomer verejného dlhu vyšší ako 60 % HDP,“ vyzdvihlo ministerstvo.

MF SR podčiarklo, že najväčší vplyv na zlepšení hospodárenia mal zvýšený príjem z daní, a to o takmer 521 miliónov eur, čo podľa rezortu potvrdzuje funkčnosť vládnych opatrení na záchranu ekonomiky počas pandémie. „Pôvodne sa očakával prepad korporátnych príjmov podobný ako v kríze v roku 2009. Aktuálne čísla však naznačujú, že korporátna daň ostala takmer na úrovniach roku 2019,“ pripomenul rezort. Pre porovnanie dodal, že vláda na boj s pandémiou dala doteraz deväťkrát viac oproti tomu, koľko na protikrízovú pomoc vynaložil štát v rokoch 2009 a 2010.

Samotná povolebná hospodárska politika zlepšila dlhodobú udržateľnosť verejných financií o 0,7 % HDP. V najnovšej správe to potvrdzuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť,“ uzavrel rezort s tým, že napriek tomu netreba zabúdať na nevyhnutnosť prijatia novely zákona o dlhovej brzde a ďalších reforiem verejnej správy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

DNES - 16:53Ekonomické

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dúfa, že nová nemecká vláda zmení kurz v súvislosti so sporným plynovodom Nord Stream 2. Ten podľa neho Rusko využíva ako zbraň proti Ukrajine.

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

VČERA - 14:19Ekonomické

Exminister práce a poslanec Národnej rady nevylúčil podporu návrhu na zavedenie 500-eurovej poukážky pre dôchodcov.

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

VČERA - 9:32Ekonomické

Britom môžu počas koncoročných sviatkov chýbať obľúbené nápoje vrátane šampanského pre nedostatok vodičov nákladných áut.

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

VČERA - 9:29Ekonomické

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

17:59 26.11.2021Ekonomické

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.