• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Ledecký: Prípad 11-ročnej Sofie otvoril viaceré otázky

  • 15:26 21.10.2021
  • Bratislava
Ledecký: Prípad 11-ročnej Sofie otvoril viaceré otázky

Poslanci uviedli, že sa budú snažiť „dieru“ v zákone zaplátať.

Po mimoriadnom zasadnutí výboru k prípadu 11-ročnej Sofie, ktorá trpí nevyliečiteľnou cystickou fibrózou, sa otvorili viaceré otázky. Uviedol to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci Vladimír Ledecký (SaS). "Máme niekoľko ojedinelých diagnóz, kde ani nie je tak systematická, ako zákonná chyba, že tieto diagnózy nie sú riešené. Je potrebné, aby sme sa nimi zaoberali."

Koaliční aj opoziční poslanci prijali jednohlasne uznesenie, že sa týmto problémom budeme zaoberať. Predpokladám, že budeme minimálne rokovať a situácia sa v tejto sfére zlepší,“ pokračoval Ledecký. Výboru sa zúčastnil aj generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Karol Zimmer.

Otvorili sme tému, že dnes zákon, ktorý má alebo nemá prideliť peňažný príspevok na opatrovanie, obsahuje veľkú dieru. Cez túto dieru prepadávajú nielen pacienti s cystickou fibrózou, ale aj iní pacienti so závažnými ochoreniami, na ktoré tento zákon nepamätá,“ konštatoval poslanec Tomáš Lehotský (SaS). Pokračoval, že sa budú snažiť túto „dieru“ v zákone zaplátať.

Na výbore padli viaceré návrhy, ako predĺženie rodičovského príspevku pre takéto deti či návrh osobitného príspevku. „Viem si predstaviť riešenie iného typu, aj vzhľadom na to, že posudkových lekárov nie je dosť a ide o raritné diagnózy. Riešenie môže byť vo forme väčšej váhy na posudku ošetrujúceho lekára, ktorý vie posúdiť, či v danej situácii dieťa vyžaduje celodennú opateru. Zaznel aj návrh z ÚPSVaR na separátnu novú dávku,“ komentoval Lehotský.

Je kľúčové, aby sme nabádali ľudí pracujúcich pre štát, ale aj v parlamente a vo vláde, aby sme nečakali na varovné signály, ale hľadali riešenia čo najskôr,“ dodala poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS).

Ledecký zvolal mimoriadne zasadnutie výboru k prípadu 11-ročnej Sofie, ktorá trpí nevyliečiteľnou cystickou fibrózou. Jej matka už viac ako päť rokov neúspešne žiada ÚPSVaR o opatrovateľský príspevok. Nárok na opatrovateľský príspevok pritom potvrdil dvakrát príslušný krajský súd, ako aj Najvyšší súd SR.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poslanci schválili finančný príspevok za očkovanie. Takéto sú podmienky

Poslanci schválili finančný príspevok za očkovanie. Takéto sú podmienky

DNES - 12:04Ekonomické

Seniori budú mať nárok na finančný príspevok za očkovanie.

Z viacerých častí Bratislavy hlásili zápach plynu

Z viacerých častí Bratislavy hlásili zápach plynu

DNES - 10:49Ekonomické

Pre zápach plynu, ktorý obyvatelia Bratislavy cítili v stredu (8. 12.) večer na viacerých miestach hlavného mesta, prijala SPP - distribúcia na svojej poruchovej linke vyše 80 hovorov. Pre TASR uviedol hovorca spoločnosti Milan Vanga.

Richter: Je potrebné riešiť pandémiu nového koronavírusu aj chudoby

Richter: Je potrebné riešiť pandémiu nového koronavírusu aj chudoby

VČERA - 18:20Ekonomické

Je potrebné riešiť pandémiu nového koronavírusu aj chudoby. Uviedol to poslanec Smeru-SD Ján Richter. Ďalej povedal, že ľudia sa dnes najviac boja chudoby a na to je potrebné reagovať.

Doležal: Očkovaní a prekonaní budú môcť vykonávať v autoškolách aj praktické skúšky

Doležal: Očkovaní a prekonaní budú môcť vykonávať v autoškolách aj praktické skúšky

VČERA - 17:33Ekonomické

Ľudia, ktorí sú zaočkovaní a prekonali ochorenie COVID-19, budú môcť vykonávať v autoškolách aj praktické skúšky. Oznámil to v stredu po rokovaní vlády minister dopravy Andrej Doležal.

Reštaurácie ostávajú zatvorené, Sulík hovorí o

Reštaurácie ostávajú zatvorené, Sulík hovorí o "skutočnom" odškodnení

VČERA - 16:52Ekonomické

Reštaurácie by podľa Sulíka dostať podporu z dôvodu poklesu obratu, preplatenie nájmu a tiež príspevok na zamestnancov.