• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Tieto vitamínové doplnky prispievajú k vzniku Alzheimerovej choroby, pozor na dávky!

  • 8:37 24.10.2021
  • Los Angeles
Tieto vitamínové doplnky prispievajú k vzniku Alzheimerovej choroby, pozor na dávky!

Užívanie týchto vitamínov by ste zakaždým mali skonzultovať s lekárom alebo lekárnikom. Nadmerný obsah týchto látok v tele totiž prispieva k vzniku neurodegeneratívneho ochorenia.

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie, ktorá zastrešuje všetky príznaky progresívneho oslabovania mozgových funkcií.

Mnohí pacienti pri vypočutí diagnózy myslia na to najhoršie. Alzheimerova choroba je totiž dosiaľ neliečiteľná, no dobrá starostlivosť aspoň pomáha lepšie zvládnuť zhoršujúce sa príznaky.

Keďže o liečbe zatiaľ nemôžeme hovoriť, kľúčová je prevencia. Čoraz väčšie množstvo výskumov prispieva k zisteniu o tom, čo všetko už v mladom veku oslabuje činnosť mozgu a aké faktory by potenciálne mohli viesť k vzniku Alzheimerovej choroby. Jedným z nich je aj užívanie vitamínových doplnkov.

Konkrétne by ste to nemali preháňať s užívaním vitamínov s obsahom železa. Nadmerné množstvo tohto minerálu v tele totiž spôsobuje jeho zhlukovanie, čo podľa vedcov následne vedie k rozkladu tkanív hipokampu, ktoré slúžia na tvorbu spomienok a pri Alzheimerovej chorobe patria k najzasiahnutejším. Doplnky s obsahom železa by sa preto mali vždy užívať výlučne na základe lekárskeho odporúčania.

S novým zistením prišla ako prvá štúdia publikovaná v Journal of Alzheimer's Disease, ktorá pripomína, že Alzheimerova choroba súvisí s tvorbou tau proteínu a beta-amyloidov.

Vedci pomocou magnetickej rezonancie zaznamenávali množstvo železa prítomného v bielkovine feritíne, ktorý v mozgu skladuje tento minerál. Pokus podstúpilo 31 pacientov s Alzheimerovou chorobou a 68 zdravých ľudí.

Identifikácia prítomnosti železa v mozgu je pri Alzheimerovej chorobe pomerne ťažká, za čo je zodpovedná tekutina, ktorá sa v orgáne hromadí po tom, ako dôjde k rozpadu tkanív.

„Vďaka magnetickej rezonancii sme zistili, že k hromadeniu železa dochádza zároveň s poškodzovaním tkaniva,“ hovorí profesor psychiatrie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles George Bartzokis, ktorý je jedným z autorov výskumu.

„Zistili sme, že množstvo železa sa zvyšuje v oblasti hipokampu, a u pacientov s Alzheimerovou chorobou súvisí s poškodením tkaniva, čo však neplatí pre zdravých starších ľudí alebo pre oblasť talamu. Preto je pravdepodobné, že hromadenie železa naozaj prispieva k vzniku Alzheimerovej choroby,“ uzatvára Bartzokis.

Profesor na záver dopĺňa, že množstvo železa v organizme do určitej miery súvisí aj s vonkajšími faktormi, ako je konzumácia červeného mäsa alebo vitamínových doplnkov. U žien pred menopauzou môže dôjsť k zvýšeniu jeho hladiny aj v prípade hysterektómie.

Priemerný zdravý človek denne získava dostatok železa zo stravy. Pri užívaní doplnkov je nevyhnutné dbať na správne dávkovanie, ktoré by bez odporúčania lekára nemalo presiahnuť 17 miligramov denne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, frontiersin.org, nih.gov, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

VČERA - 19:36Zdravie

Niekedy je ťažké postrehnúť ochorenie pečene. Pri diagnostike však podľa najnovších informácií môže pomôcť aj vzhľad rukopisu.

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

VČERA - 15:33Zdravie

Naozaj dokáže domáci vývar zahnať prechladnutie? A aká je pravda o triku s cesnakom, ktorý v uplynulých mesiacoch ovládol sociálne siete?

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

8:52 26.11.2021Zdravie

Lekár varuje pred zdravotnou komplikáciou, ktorú môže zažiť značná časť populácie.

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

20:07 21.11.2021Zdravie

Počas zimných mesiacov sa všetci babušíme do teplého oblečenia. Kto by však čakal, že zima dokáže preniknúť aj do tých najintímnejších častí tela? Dokáže sa tu dokonca postarať o poriadny rozruch.

Jednoduchý test odhalí, či máte zdravé srdce. Stačí 60 sekúnd

Jednoduchý test odhalí, či máte zdravé srdce. Stačí 60 sekúnd

19:39 20.11.2021Zdravie

Ak zvládnete túto výzvu za menej ako 60 sekúnd, vaše srdce je zdravé.