• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Zmeny v exekúciách pomôžu najmä nízkopríjmovým skupinám, zhodla sa koalícia

  • 11:55 20.10.2021
  • Bratislava
Zmeny v exekúciách pomôžu najmä nízkopríjmovým skupinám, zhodla sa koalícia

Po novom sa bude pri neprednostných pohľadávkach viac zohľadňovať výška mzdy a rast životných nákladov. Nariadenie bude platiť od 1. januára 2022.

Zmeny vo výkone exekúcií pomôžu najmä nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva. Po schválení vládneho nariadenia o zmene rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia sa na tom zhodli zástupcovia koalície.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) avizoval, že zmeny podmienok výkonu exekúcií sa dotknú približne pol milióna ľudí. „Právna úprava posúva hranicu príjmu, ktorá by nemala byť zasiahnutá zrážkami. Posúvame to zo 100 na 140 percent životného minima. Zároveň zvyšujeme hladinu, od ktorej možno bez obmedzenia siahnuť na príjem,“ priblížila šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková. Odmietla obchod s hnutím Sme rodina za podporu novej súdnej mapy.

Zdôraznila, že zmeny sa netýkajú prednostných pohľadávok. „Záväzky, ako dane, výživné, náhrada škody na zdraví, osobitne tá, ktorá bola spôsobená trestným činom, sú tzv. prednostné pohľadávky a tento voľný režim sa ich nijako nedotkne.“ Priznala, že sa s exekútormi na zmene podmienok právnej úpravy nezhoduje, na rozdiel od nich ju však považuje za vyváženú.

Šéf rezortu financií a OĽANO Igor Matovič označil nariadenie za revolučnú zmenu v ochrane najslabších. Tvrdí, že bude mať vplyv na nižší objem poskytnutých úverov tzv. nebankovými subjektmi. „Veľmi aktívne prispievame do lepšieho finančného zázemia našich rodín,“ skonštatoval predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár.

V prípade neprednostných pohľadávok sa zvyšuje základná nepostihnuteľná suma z mesačnej mzdy zo 100 na 140 percent životného minima na plnoletú fyzickú osobu. Zvyšuje sa aj limit na zrážky zo mzdy vo vzťahu k vyživovaným osobám. Podstatou zmien v návrhu je zvýšenie tzv. základnej sumy, na ktorú povinnému nebude siahnuté. Ďalším cieľom právnej úpravy je tiež motivovať ľudí, na ktorých majetok je uvalená exekúcia, zamestnať sa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

DNES - 16:53Ekonomické

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dúfa, že nová nemecká vláda zmení kurz v súvislosti so sporným plynovodom Nord Stream 2. Ten podľa neho Rusko využíva ako zbraň proti Ukrajine.

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

VČERA - 14:19Ekonomické

Exminister práce a poslanec Národnej rady nevylúčil podporu návrhu na zavedenie 500-eurovej poukážky pre dôchodcov.

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

VČERA - 9:32Ekonomické

Britom môžu počas koncoročných sviatkov chýbať obľúbené nápoje vrátane šampanského pre nedostatok vodičov nákladných áut.

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

VČERA - 9:29Ekonomické

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

17:59 26.11.2021Ekonomické

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.