• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

KDH: Žiadame Milana Krajniaka, aby pomohol rodičom samoživiteľom

  • 10:29 20.10.2021
  • Bratislava
KDH: Žiadame Milana Krajniaka, aby pomohol rodičom samoživiteľom

Právnička a členka predsedníctva KDH Martina Holečková upozornila na dieru v zákone o sociálnom poistení, ktorý upravuje ošetrovné člena rodiny.

Mimoparlamentné KDH žiada ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), aby pomohol rodičom samoživiteľom. Právnička a členka predsedníctva KDH Martina Holečková upozornila na dieru v zákone o sociálnom poistení, ktorý upravuje ošetrovné člena rodiny (OČR). Keď ochorie dieťa, ktoré má 11 rokov, rodičovi vypíše lekár OČR, a ten sa môže o svoje dieťa adekvátne postarať v domácom prostredí. Ak dieťa má 12 rokov, rodič už automaticky nemá u lekára nárok na OČR.

Lekárka, tímlíderka pre zdravotníctvo a členka predsedníctva hnutia Monika Kolejáková sa domnieva, že štát sa takto formulovaným zákonom zbavil zodpovednosti a plne ju preniesol na plecia lekára. „Pri takto formulovanom zákone riešia lekári niekoľko konfliktov. Jeden z nich je reakcia rodiča, ktorému odoprieme právo postarať sa o dieťa, na druhej strane majú obrovský časový konflikt stanoviť správnu diagnózu, liečbu a predikovať, čo sa udeje so zdravotným stavom. Ďalej ako tento zdravotný stav ovplyvní neprítomnosť alebo prítomnosť rodiča, ktorý by sa mal o dieťa postarať, či spoluprácu pri liečbe. Zároveň preberá veľmi veľkú zodpovednosť za budúci zdravotný stav dieťaťa,“ konštatovala.

Máme niekoľko návrhov, ako situáciu riešiť. Môžeme hovoriť o zriadení opatrovateľskej služby alebo dobrovoľníckej služby, ktorá bude poskytovať starostlivosť o maloleté deti. Alebo sa skúsme pozrieť na náš zákon a zmeniť ho, pokúsme sa zvýšiť vekovú hranicu v tomto prípade,“ dodala Holečková.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

DNES - 16:53Ekonomické

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dúfa, že nová nemecká vláda zmení kurz v súvislosti so sporným plynovodom Nord Stream 2. Ten podľa neho Rusko využíva ako zbraň proti Ukrajine.

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

VČERA - 14:19Ekonomické

Exminister práce a poslanec Národnej rady nevylúčil podporu návrhu na zavedenie 500-eurovej poukážky pre dôchodcov.

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

VČERA - 9:32Ekonomické

Britom môžu počas koncoročných sviatkov chýbať obľúbené nápoje vrátane šampanského pre nedostatok vodičov nákladných áut.

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

VČERA - 9:29Ekonomické

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

17:59 26.11.2021Ekonomické

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.