• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Predvolanie Trumpa by spustilo "cirkus", tvrdí republikán z Kongresu

  • 7:07 18.10.2021
  • New York
Predvolanie Trumpa by spustilo

Predvolanie amerického exprezidenta Donalda Trumpa na výpoveď pred kongresmanmi by vytvorilo "cirkus" – to však neznamená, že k tomu nedôjde.

Uviedol to v nedeľu republikánsky člen osobitného výboru Snemovne reprezentantov vyšetrujúceho januárový útok na sídlo Kongresu. Informovali o tom noviny New York Daily News a agentúra DPA.

Ak zrazu predvoláme bývalého prezidenta, vieme, že z toho bude určitý cirkus, takže to nie je niečo, čo by sme chceli urobiť,“ povedal kongresman Adam Kinzinger. „Ak má však informácie, ktoré potrebujeme, tak to určite urobíme,“ reagoval v televízii CNN na otázku, či môže byť vyšetrovanie výboru dôsledné bez predvolania Trumpa.

Výbor skúmajúci krvavý útok na Kapitol zo 6. januára, pri ktorom stúpenci Trumpa vtrhli do Kongresu, keď jeho členovia zasadali s cieľom definitívne potvrdiť výsledky prezidentských volieb z novembra 2020, dosiaľ vydal dve série predvolaní na svedecké výpovede.

Zameral sa na plánovačov zhromaždenia, ktoré prerástlo do útoku na Kongres, a niekdajších spolupracovníkov Trumpa a predstaviteľov jeho vlády.

Trump sa odvoláva na prezidentskú výsadu mlčanlivosti, aby zabránil členom výboru získať niektoré informácie, napísali Daily News. Bývalý stratég Bieleho domu Steve Bannon uviedol práve takúto imunitu ako dôvod, prečo sa odmietol pred výbor dostaviť.

Prezident Joe Biden uviedol, že dúfa, že výbor „pôjde po“ ľuďoch, ktorí sa nepodrobia predvolaniam pred Kongres, a vyvodí voči nim „trestnoprávnu zodpovednosť“.

Snemovňa reprezentantov Kongresu Spojených štátov začiatkom júla schválila vytvorenie osobitného výboru na vyšetrovanie útoku na budovu Kapitolu vo Washingtone. Cieľom je preskúmať úlohu exprezidenta Trumpa na nepokojoch, účasť pravicových skupín a možné zlyhania v oblasti bezpečnostných opatrení, ktoré stovkám ľudí umožnili vniknúť do priestorov Kapitolu a ohrozovať zákonodarcov oboch komôr Kongresu. V súvislosti s nepokojmi v Kapitole zadržali takmer 600 ľudí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V tejto krajine budú úplne zakázané tabakové výrobky

V tejto krajine budú úplne zakázané tabakové výrobky

DNES - 9:19Zahraničné

Vláda chce postupne úplne zakázať tabakové výrobky.

Biden: USA teraz neplánujú poslať na Ukrajinu svojich vojakov

Biden: USA teraz neplánujú poslať na Ukrajinu svojich vojakov

DNES - 6:33Zahraničné

Americký prezident Joe Biden v stredu uviedol, že v súčasnosti "nie je na stole" možnosť, že by Spojené štáty vyslali na Ukrajinu svojich vojakov s cieľom odradiť Rusko od potenciálnej invázie.

Joe Biden bude telefonovať s lídrami východoeurópskych krajín vrátane Slovenska

Joe Biden bude telefonovať s lídrami východoeurópskych krajín vrátane Slovenska

DNES - 6:07Zahraničné

Americký prezident Joe Biden bude vo štvrtok telefonovať s vedúcimi predstaviteľmi východoeurópskych krajín vrátane Slovenska, ktoré sú členmi Severoatlantickej aliancie.

Biden a Johnson zablahoželali novému nemeckému kancelárovi Scholzovi

Biden a Johnson zablahoželali novému nemeckému kancelárovi Scholzovi

VČERA - 21:42Zahraničné

Americký prezident Joe Biden zablahoželal novému nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi, ktorý vystriedal vo funkcii Angelu Merkelovú. Biden uviedol, že sa teší na budovanie silných vzťahov medzi oboma krajinami.

Fiala chystá žalobu na Zemana. Požaduje vymenovanie vlády ako celku

Fiala chystá žalobu na Zemana. Požaduje vymenovanie vlády ako celku

VČERA - 21:01Zahraničné

Designovaný český premiér Petr Fiala potvrdil, že podá kompetenčnú žalobu na Ústavný súd, ak prezident Miloš Zeman nevymenuje celú jeho vládu. Fiala to povedal v rozhovore pre Českú televíziu.