• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Toto jedlo prispeje k rapídnemu zhoršeniu mozgovej funkcie už v priebehu 4 týždňov

  • 19:36 16.10.2021
  • Columbus
Toto jedlo prispeje k rapídnemu zhoršeniu mozgovej funkcie už v priebehu 4 týždňov

Následkom pôsobenia tohto jedla na mozog sa dá vyhnúť pomocou správne zvolených doplnkov. Najúčinnejšou prevenciou je však zdravá strava.

Demencia je neurodegeneratívne ochorenie, pri ktorom dochádza k zastaveniu komunikácie medzi mozgovými bunkami, čo nakoniec vedie k strate pamäte. Dnes už nie je tajomstvom, že medzi faktory výrazne ovplyvňujúce stratu pamäte možno zaradiť aj životosprávu, pričom pozor si treba dať aj na niektoré jedlá.

Strava je kľúčová zložka prevencie kognitívnych porúch a demencie. Pre mozog sú optimálne najmä jedlá s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré posilňujú jeho funkcie. Ktorým jedlám sa naopak treba vyhnúť?

Výskum publikovaný na stránkach žurnálu Brain Behaviour and Immunity informuje o pozitívnych účinkoch omega-3 mastných kyselín typu DHA (kyselina dokosahexaenová), ktoré podľa všetkého dokážu zvrátiť negatívne účinky spracovaného jedla.

Vedci pritom označujú spracované potraviny za veľkú hrozbu pre zdravie mozgu. Rafinované jedlo dokáže už v priebehu štyroch týždňov vyvolať zápal, ktorý podporuje problémy s pamäťou.

„Z výsledkov vyplýva, že konzumácia spracovaných jedál vedie k podstatnému a nezvrátiteľnému poškodeniu pamäte, čo v staršej populácii môže prispieť k neurodegeneratívnym ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba,“ hovorí jedna z autorov a autoriek štúdie z prostredia Štátnej univerzity v Ohiu Ruth Barrientosová.

Barrientosová sa nazdáva, že vďaka novému zisteniu viac ľudí vylúči spracované jedlo zo svojho jedálnička a zvýši príjem surovín bohatých na omega-3 mastné kyseliny typu DHA.

Výskum prebehol za pomoci pokusných potkanov vo veku troch a 24 mesiacov. Potkany rozdelili do troch skupín, a podľa toho ich kŕmili buď spracovaným jedlom, alebo ich bežnou potravou alebo spracovaným jedlom spolu s doplnkami s obsahom omega-3 DHA.

U hlodavcov, ktoré konzumovali len spracované potraviny prispôsobené ich podmienkam, došlo k výraznému zhoršeniu zápalu v tele. Horšie na tom boli staršie potkany, ktoré vykazovali výrazné známky straty pamäte, čo nebolo zrejmé u mladších zvierat.

U potkanov, ktorým pridelili stravu s obsahom spracovaných potravín aj omega-3 mastných kyselín, nedošlo k vzniku zápalu, čo platí aj pre hlodavce, ktoré prijímali stravu čisto zloženú z omega-3 mastných kyselín. Tie sa okrem toho vyhli aj akýmkoľvek následkom spojeným so stratou pamäte.

Za spracované jedlá môžeme označiť tie, ktoré obvykle obsahujú málo tuku, ale nemajú dostatok vlákniny. Okrem toho obsahujú rafinované sacharidy. Ak sa im chcete vyhnúť, pri nakupovaní si preverte etiketu s nutričnými hodnotami, kde sa treba zamerať najmä na vlákninu a kvalitu sacharidov.

Hlodavce, ktoré počas výskumu utrpeli najväčšie poškodenie mozgu, neboli schopné zapamätať si neznáme miesta, ktoré predtým navštívili. Negatívne výsledky sa pritom dostavili už v priebehu niekoľkých dní. Takéto príznaky sú časté pri poškodení hypotalamu, alebo mozgového podlôžka. Ďalšie príznaky poukazovali aj na možné poškodenie amygdaly, ktorá je považovaná za centrum emócií.

Vedci zdôrazňujú, že výskum by nemal slúžiť ako ospravedlnenie pre tých, čo jedia spracované potraviny a zároveň prijímajú doplnky s obsahom omega-3 mastných kyselín. Najbezpečnejším spôsobom, ako sa vyhnúť strate pamäte, je podľa nich zameriavať sa na zdravé stravovanie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eurekalert.org, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

VČERA - 19:36Zdravie

Niekedy je ťažké postrehnúť ochorenie pečene. Pri diagnostike však podľa najnovších informácií môže pomôcť aj vzhľad rukopisu.

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

VČERA - 15:33Zdravie

Naozaj dokáže domáci vývar zahnať prechladnutie? A aká je pravda o triku s cesnakom, ktorý v uplynulých mesiacoch ovládol sociálne siete?

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

8:52 26.11.2021Zdravie

Lekár varuje pred zdravotnou komplikáciou, ktorú môže zažiť značná časť populácie.

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

20:07 21.11.2021Zdravie

Počas zimných mesiacov sa všetci babušíme do teplého oblečenia. Kto by však čakal, že zima dokáže preniknúť aj do tých najintímnejších častí tela? Dokáže sa tu dokonca postarať o poriadny rozruch.

Jednoduchý test odhalí, či máte zdravé srdce. Stačí 60 sekúnd

Jednoduchý test odhalí, či máte zdravé srdce. Stačí 60 sekúnd

19:39 20.11.2021Zdravie

Ak zvládnete túto výzvu za menej ako 60 sekúnd, vaše srdce je zdravé.