• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Boli ste klientom Slovakia Energy? ÚRSO vydal usmernenie, ako uhradiť platbu za dodávky

  • 15:02 15.10.2021
  • Bratislava
Boli ste klientom Slovakia Energy? ÚRSO vydal usmernenie, ako uhradiť platbu za dodávky

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví reaguje na množstvo otázok od odberateľov, ktorí boli klientmi spoločnosti Slovakia Energy.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ponúka odberateľom Slovakia Energy usmernenie, komu a ako uhrádzať platby. Reaguje tak na množstvo otázok od odberateľov, ktoré vyplývajú zo situácie, že spoločnosť Slovakia Energy minulý týždeň stratila spôsobilosť na podnikanie na území SR v zmysle zákona o energetike. Informoval o tom hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Úrad v súvislosti s platbami za dodávku elektriny na mesiac október 2021 priblížil, že ak ich odberatelia neuhradili do 8. októbra, v prípade dodávky plynu do 9. októbra, v súčasnej dobe ich spoločnosti Slovakia Energy už dodatočne uhrádzať nemusia.

Či už boli platby uhradené alebo nie, spoločnosť sa s nimi podľa ÚRSO vysporiada v konečnom vyúčtovaní vo forme nedoplatku alebo preplatku ku dňu vstupu odberateľov do režimu dodávky poslednej inštancie. Slovakia Energy by tak mala učiniť do štyroch týždňov odo dňa prijatia podkladov od príslušného prevádzkovateľa distribučnej sústavy alebo siete. Podľa vyjadrenia Slovakia Energy v prípade, že uhradené preddavkové platby spoločnosť nestihne zaúčtovať vo vyúčtovacej faktúre, budú platby vrátené späť.

Platby, ktoré sa týkajú dodávky elektriny od dátumu 9. októbra 2021 alebo dodávky plynu od 10. októbra 2021, oznámi príslušný dodávateľ poslednej inštancie (DPI). „Prevádzkovateľ distribučnej sústavy alebo siete oznámil dodávateľovi poslednej inštancie dátum začiatku dodávky poslednej inštancie a poskytol aj zoznam dotknutých odberných miest, do ktorých sa začne dodávka poslednej inštancie,“ ozrejmil Igaz.

Upozornil, že vzhľadom na vzniknutú situáciu a prebiehajúce rokovania ÚRSO a dodávateľov DPI o zjednotení podmienok aplikácie ceny DPI, môže dodávateľ poslednej inštancie zasielať odberateľom rozpis platieb s miernym časovým posunom voči termínu začiatku DPI. Ubezpečil však, že aj v prípade, ak údaje o platbe prídu neskôr, dodávka elektriny alebo plynu nebude prerušená.

Súčasne dodal, že k dňu začatia dodávky elektriny alebo plynu v režime dodávky poslednej inštancie určí prevádzkovateľ sústavy alebo siete spotrebu v odbernom mieste na základe odpočtu alebo odhadom (typový diagram odberu). „Pre istotu však odporúčame odfotiť si skutočný stav elektromeru alebo plynomeru a zaslať ho dodávateľovi poslednej inštancie, prípadne príslušnému prevádzkovateľovi sústavy alebo siete,“ radí hovorca ÚRSO.

Úrad zároveň apeloval na to, že ak bola dodávka elektriny alebo plynu prerušená, je potrebné kontaktovať ÚRSO na spotrebitel@urso.gov.sk. Zdôraznil, že treba uviesť číslo zmluvy, druh dodávanej komodity, číslo odberného miesta, adresu odberného miesta a EIC alebo POD kód, aby bolo možné odberné miesto identifikovať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

DNES - 16:53Ekonomické

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dúfa, že nová nemecká vláda zmení kurz v súvislosti so sporným plynovodom Nord Stream 2. Ten podľa neho Rusko využíva ako zbraň proti Ukrajine.

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

VČERA - 14:19Ekonomické

Exminister práce a poslanec Národnej rady nevylúčil podporu návrhu na zavedenie 500-eurovej poukážky pre dôchodcov.

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

VČERA - 9:32Ekonomické

Britom môžu počas koncoročných sviatkov chýbať obľúbené nápoje vrátane šampanského pre nedostatok vodičov nákladných áut.

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

VČERA - 9:29Ekonomické

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

17:59 26.11.2021Ekonomické

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.