• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 30.11.2021Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Rozpočet rozvoja a stability, hovorí Heger o zákone roka

  • 19:42 14.10.2021
  • Bratislava
Rozpočet rozvoja a stability, hovorí Heger o zákone roka

Návrh rozpočtu na budúci rok je podľa predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) rozpočtom rozvoja a stability. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii.

"Ešte stále sme v pandémii a musia tam byť rezervy na potreby, ktoré môže priniesť. Zároveň vieme, že budeme realizovať plán obnovy a s tým je dôležité urobiť reformy," povedal Heger.

Zároveň apeloval na občanov, odborárov a firmy, aby sa snažili pochopiť potrebu dlhodobej udržateľnosti. „Nie sme vláda, ktorá bude ľuďom sľubovať ´holubov na streche´. Vyžadujeme kvalitnejšie dáta, aby sme sa vedeli občanom pozrieť do očí a povedať im s istotou, že peniaze, ktoré poslali do štátnej kasy, používame a investujeme najlepším spôsobom,“ pokračoval Heger. Taktiež poďakoval všetkým partnerom za konštruktívnu diskusiu.

Minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) poznamenal, že keď Heger prišiel na Ministerstvo financií (MF) SR, tak boli krátko od toho, aby nemali na vyplácanie dôchodkov. „V takom stave nám odovzdal Pellegrini hospodárenie s verejnými financiami,“ konštatoval Matovič. Podľa neho je rozpočet zodpovedný aj v tom, ako znižuje deficit. „Zodpovedný je voči jednotlivým rezortom, oblastiam, ktoré sa z rozpočtu financujú,“ povedal.

Matovič vyzval koaličných partnerov, aby boli zodpovední. „Aby sme ukázali, že zadosťučiníme verejnému sľubu, ktorý sme ľuďom dali. Že prijmeme ústavné zmeny o výdavkových stropoch, o dlhovej brzde, ústavnú zmenu o dôchodkoch, ktorou zagarantujeme do budúcna, že neprídeme do situácie, že zrazu na tie dôchodky nebude,“ vyhlásil.

Pripomenul, že dal verejný prísľub koaličným partnerom, že obháji pred Európskou komisiou navýšenie deficitu na 4,94 %. „Tým pádom nám vznikne približne 504 miliónov eur, ktoré môžu ministri použiť na riešenie svojich priorít, ktoré považujú za nevyhnutné,“ pokračoval.

Pre štátneho tajomníka MF SR Marcela Klimeka je rozpočet zodpovedný, starostlivý a prorastový. „Zodpovedný je preto, lebo nakladá veľmi efektívne s peniazmi daňových poplatníkov. Zníženie deficitu o polovicu je historickým krokom,“ hovoril Klimek. Starostlivý je preto, že má 770-miliónovú rezervu pre prípady presahov pandémie nového koronavírusu do budúceho roka, a na druhej strane ponúka najvyšší rast výdavkov v zdravotníctve. Prorastový je podľa neho z hľadiska investícií.

Budúci rok budú mať subjekty verejnej správy k dispozícii takmer šesť miliárd eur na investície, čo je v porovnaní s priemerom uplynulých rokov o polovicu viac. Takže to je presne to, čo potrebujeme. Východisko z pandemickej krízy a rast, ktorý Slovensko potrebuje na to, aby sa nakoplo do budúcich rokov,“ komentoval Klimek.

Matovič tiež skonštatoval, že sa „zlomyseľne“ šíri naratív, že vláda nechce zvyšovať platy zdravotníkov. Poukázal na to, že v rozpočte je vyčlenených 91 miliónov eur na rast ich platov. Klimek zároveň poukázal na nástup tretej vlny pandémie. Ak nebude mať výrazné dôsledky a bude sa poskytovať viac starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, tak sa podľa jeho slov uvoľnia financie pre zdravotné poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zo zaviazaných 232 miliónov eur. „Buď bude poskytnutá zdravotná starostlivosť a bude uhradená, alebo nebude poskytnutá a vtedy nie je čo hradiť,“ dodal Klimek.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Remišová: Chrániť treba európsky priestor ako celok, to EÚ aj robí

Remišová: Chrániť treba európsky priestor ako celok, to EÚ aj robí

DNES - 13:16Ekonomické

Remišová považuje Pellegriniho nápady za dezorientované.

Zemanová: Rozpočet sme pripravení podporiť v podobe, ako bol predložený

Zemanová: Rozpočet sme pripravení podporiť v podobe, ako bol predložený

DNES - 12:39Ekonomické

Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok je koaličná SaS pripravená podporiť v takej podobe, v akej bol predložený do Národnej rady SR. V utorok to uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Fico: Opäť sa pokúsime dostať na rokovanie tému zdražovania energií

Fico: Opäť sa pokúsime dostať na rokovanie tému zdražovania energií

DNES - 12:19Ekonomické

Opozičný Smer-SD sa opäť pokúsi formou mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, dostať na rokovanie tému zdražovania energií. Uviedol do predseda Smeru-SD Robert Fico.

Droba: Arriva situáciu v Bratislavskom kraji nezvláda, v hre sú tri možné riešenia

Droba: Arriva situáciu v Bratislavskom kraji nezvláda, v hre sú tri možné riešenia

DNES - 12:06Ekonomické

Do úvahy prichádza aj vypovedanie zmluvy s dopravcom.

Výroba piva na vlastnú spotrebu do istého množstva bude oslobodená od dane

Výroba piva na vlastnú spotrebu do istého množstva bude oslobodená od dane

DNES - 12:00Ekonomické

Novela upravuje aj podmienky prevádzkovania daňového skladu, ktorým je malý samostatný liehovar.