• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.10.2021Meniny má Hedviga
Bratislava

Japonský premiér rozpustil parlament, koncom októbra sa budú konať voľby

  • 16:26 14.10.2021
  • Tokia
Japonský premiér rozpustil parlament, koncom októbra sa budú konať voľby

Nový japonský premiér Fumio Kišida vo štvrtok rozpustil dolnú komoru parlamentu, aby tak umožnil 31. októbra usporiadanie volieb, ktoré podľa neho rozhodnú o budúcnosti Japonska, informovali agentúry AP a Reuters.

Kišida sa stal premiérom len pred desiatimi dňami a v nadchádzajúcich voľbách sa jeho vládnuca Liberálnodemokratická strana (LDP) postaví proti opozícii v súboji o to, kto lepšie dokáže zvládnuť krízu spôsobenú pandémiou koronavírusu.

Podľa posledných prieskumov, ktoré dal vypracovať japonský denník Sankei, si až 48 percent respondentov myslí, že prioritou novej vlády by malo byť zvládnutie pandémie koronavírusu, za tým nasleduje obnova ekonomiky a zamestnanosť.

Kišidova strana uviedla, že plánuje presadiť nové pandemické opatrenia, akými sú napríklad dodávky nových perorálnych antivirotík či financovanie domácej vakcíny. LDP okrem toho propaguje aj svoju víziu o „novom kapitalizme“, ktorého súčasťou je ekonomický rast a prerozdelenie bohatstva, píše Reuters.

Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme sa popasovali s koronavírusom,“ uviedol Kišida, ktorý chce od decembra spustiť podávanie tretej dávky vakcíny proti koronavírusu.

Opozičné strany nedokážu dosiahnuť dohodu ani pri japonsko-americkej bezpečnostnej aliancii... nemôžme ich nechať riadiť túto krajinu,“ povedal Kišida novinárom v snahe vykresliť svoju stranu ako jedinú, ktorá je schopná ochrániť Japonsko pred regionálnymi bezpečnostnými hrozbami, píše AP.

Najväčšou opozičnou stranou je Ústavno-demokratická strana (CDP), ktorá naopak vyzdvihuje sociálne problémy — vyjadruje napríklad podporu manželstvám osôb rovnakého pohlavia a chce tiež povoliť manželom, aby mohli mať odlišné priezviská. LDP je však konzervatívnou stranou a Kišida sa v minulosti vyjadril, že nie je priklonený manželstvám osôb rovnakého pohlavia.

Voľby do dolnej komory japonského parlamentu sa naposledy konali v roku 2017. LDP spolu so svojou koaličnou stranou Kómeitó vtedy získala v parlamente 310 kresiel, čo prestavuje viac ako dve tretiny poslancov.

Podľa agentúry Reuters sa predvolebná agitácia v mnohých japonských okresoch už začala, aj keď predvolebná kampaň by sa oficiálne mala spustiť až 19. októbra.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tisíce ľudí protestovali v Ríme proti fašizmu

Tisíce ľudí protestovali v Ríme proti fašizmu

VČERA - 17:51Zahraničné

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu zišli v Ríme na zhromaždení zvolanom odborármi na protest proti nárastu fašizmu v krajine. Informovala o tom agentúra AFP.

Merkelová na svojej poslednej návšteve Turecka prisľúbila kontinuitu vo vzťahoch

Merkelová na svojej poslednej návšteve Turecka prisľúbila kontinuitu vo vzťahoch

VČERA - 17:39Zahraničné

Nemecká kancelárka Angela Merkelová prisľúbila na sobotnej návšteve Turecka, kde sa stretla s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, kontinuitu vo vzájomných vzťahoch Berlína a Ankary.

Schallenberg chce zostať kancelárom až do ďalších volieb

Schallenberg chce zostať kancelárom až do ďalších volieb

VČERA - 16:34Zahraničné

Nový rakúsky kancelár Alexander Schallenberg vyhlásil, že v tejto funkcii chce zostať až do ďalších parlamentných volieb naplánovaných na rok 2024.

Väčšina Rakúšanov verí, že podozrenia voči Kurzovi sa môžu zakladať na pravde

Väčšina Rakúšanov verí, že podozrenia voči Kurzovi sa môžu zakladať na pravde

VČERA - 14:27Zahraničné

Dve tretiny Rakúšanov veria tomu, že na podozreniach z korupcie, v súvislosti s ktorými vyšetruje bývalého kancelára Sebastiana Kurza protikorupčná prokuratúra (WKStA), je niečo pravdy.

Boris Johnson a ďalší politici si uctili pamiatku zavraždeného poslanca

Boris Johnson a ďalší politici si uctili pamiatku zavraždeného poslanca

VČERA - 13:38Zahraničné

Britský premiér na znak úcty položil kvety pri kostole v meste Leigh-on-Sea, kde deň predtým 25-ročný útočník na smrť dobodal poslanca vládnej Konzervatívnej strany Davida Amessa.