• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
10°Bratislava

Opozícia vyzýva na prijatie legislatívy na ochranu slovenskej pôdy

  • 14:23 14.10.2021
  • Bratislava
Opozícia vyzýva na prijatie legislatívy na ochranu slovenskej pôdy

Na Slovensku by mala byť prijatá legislatíva na ochranu slovenskej pôdy. Na zintenzívnenie konania vlády v tomto smere vyzval nezaradený poslanec Peter Pellegrini. Opozičný Smer-SD chce iniciovať zmenu Ústavy SR.

Napriek tomu, že maďarská vláda upustila od fondu na výkup pôdy, je potrebné sa začať intenzívne rozprávať o vlastníctve pôdy, tvrdí Pellegrini. Poukázal aj na to, že Ústava SR hovorí o potravinovej bezpečnosti. Ako Slovensko chráni vodu, musí podľa neho chrániť aj pôdu.

Zároveň vyzval vládu, aby predložila do parlamentu sumár zákonov, ktoré sťažia špekulatívne obchodovanie s pôdou. Ak to neurobí, návrh zákona plánujú predložiť na novembrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR nezaradení poslanci pôsobiaci v Hlase-SD.

Pellegrini tiež vyzval vládu, aby vytvorila register vlastníkov pôdy a informovala, kto sú najväčší vlastníci poľnohospodárskej pôdy. „Chceme vidieť tých najväčších agrobarónov, ak to tak môžeme nazvať, ktorí slovenskú pôdu vlastnia,“ skonštatoval Pellegrini.

Naznačil, že Slovensko by sa malo inšpirovať krajinami, ktoré už majú podobnú legislatívu zavedenú. Spomenul napríklad zavedenie série predkupných práv. Tiež požiadal vládu, aby začala diskutovať o vytvorení registra konečných užívateľov výhod z pôdy. Podľa neho je potrebné vedieť, kto „v skutočnosti ťahá za nitky a kto nakoniec bude profitovať zo slovenskej pôdy“.

Smer-SD plánuje podľa predsedu strany Roberta Fica iniciovať zmenu ústavy, ktorá bude viesť k významnejšej ochrane poľnohospodárskeho a lesného pôdneho fondu. Zdôraznil, že pôda je neobnoviteľná časť národného bohatstva a tvorí časť územia Slovenska, je to teda podľa jeho slov prvok suverenity štátu. „Pojem suverenity nám umožňuje, aby sme chránili celosť územia vrátane poľnohospodárskej pôdy a lesnej pôdy,“ tvrdí Fico. Jedným z obmedzujúcich opatrení je podľa neho aj potravinová bezpečnosť štátu.

Podpredseda Smeru-SD Richard Takáč podotkol, že na mimoriadnej schôdzi chceli riešiť aj upravenie limitov pri nadobúdaní pôdy, predkupné právo či obmedzenie nakupovania zahraničnými vlastníkmi, ako to je napríklad v Maďarsku. „Je potrebné spraviť všetko pre to, aby sme ústavným zákonom, tak ako chránime vodu na Slovensku, aby sme chránili aj pôdu a lesy,“ zdôraznil.

Plénum vo štvrtok neschválilo program mimoriadnej schôdze, ktorú inicioval Smer-SD o ochrane pôdneho fondu. Opoziční poslanci chceli v návrhu uznesenia požiadať vládu, aby okamžite predložila na rokovanie parlamentu návrh ústavnoprávnej úpravy chrániacej poľnohospodársky a lesný pôdny fond a návrhy všetkých nevyhnutných opatrení chrániacich SR pred skupovaním pozemkov zahraničnými subjektmi vrátane iných štátov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Z trhu sťahujú kravské mlieko

Z trhu sťahujú kravské mlieko

VČERA - 21:16Ekonomické

Kontaminované mlieko sa dostalo do viacerých obchodných reťazcov.

Ministerstvo financií: Vládne opatrenia boli efektívne, firmám sa vlani darilo

Ministerstvo financií: Vládne opatrenia boli efektívne, firmám sa vlani darilo

VČERA - 19:08Ekonomické

Vládne opatrenia na zmiernenie vplyvu pandémie nového koronavírusu boli efektívne a štát tak vlani vytvoril podmienky pre firmy, aby sa cez krízu neprepadli do strát.

Boris Kollár reagoval na zistenia ICJK ohľadom pandemickej pomoci

Boris Kollár reagoval na zistenia ICJK ohľadom pandemickej pomoci

VČERA - 17:48Ekonomické

Ak niekto chce zarobiť na pandemickej pomoci, je to hyenizmus, tvrdí Kollár.

Sulík bude čeliť odvolávaniu na 49. schôdzi, Boris Kollár ministra podporí

Sulík bude čeliť odvolávaniu na 49. schôdzi, Boris Kollár ministra podporí

VČERA - 17:45Ekonomické

Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR v súvislosti s vyslovením nedôvery ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) bude 26. októbra o 14.00 h.

Štát poslal milióny eur z pandemickej pomoci cez pezinský úrad práce schránkovým firmám

Štát poslal milióny eur z pandemickej pomoci cez pezinský úrad práce schránkovým firmám

VČERA - 16:32Ekonomické

Richard Sulík hovorí o zneužití rýchlosti pomoci, Peter Pellegrini chce kontrolu NKÚ.