• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

4 faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy novým koronavírusom u zaočkovaných

  • 19:36 15.10.2021
  • Bratislava
4 faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy novým koronavírusom u zaočkovaných

V prípade, že sa nakazíte ochorením COVID-19 po zaočkovaní, infekcia u vás takmer určite bude mať miernejší priebeh ako bez aplikovania vakcíny. Čo však rozhoduje o riziku nákazy?

Po dvoch týždňoch od zaočkovania druhou dávkou vakcíny proti novému koronavírusu sú účinky liečiva najsilnejšie. V tomto čase si môžete povedať, že ste plne zaočkovaní. Stále sa však môžete nakaziť.

Ochorenie COVID-19 je po zaočkovaní iné ako bez neho. U zaočkovaných sa po nákaze prejavujú najmä príznaky, ako bolesť hlavy, tvorba nosového hlienu, kýchanie, opuchnuté hrdlo a strata čuchu. Niektoré z nich sú príznačné aj pre tých, ktorí nie sú zaočkovaní.

U ľudí bez očkovania sa pri nákaze novým koronavírusom často vyskytuje aj vysoká teplota a pretrvávajúci kašeľ, ktoré sa podľa niektorých výskumov u zaočkovaných vyskytujú len v menej ako polovici prípadov.

Za azda najväčšiu výhodu očkovania môžeme považovať to, že nás chráni pred hospitalizáciou v súvislosti s COVID-19. U zaočkovaných je tiež menej pravdepodobné, že sa stanú obeťou „dlhého covidu“, alebo príznakov, ktoré pretrvávajú aj po vyliečení z ochorenia.

Čo zvyšuje riziko?

Štúdia z Veľkej Británie hovorí, že 0,2 percenta populácie – alebo každý 500. človek – sa covidom nakazí po zaočkovaní. Mnohých však prekvapí, že riziko sa u každého líši. K jeho zvýšeniu prispievajú najmä 4 faktory.

1. Typ vakcíny

V tomto bode musíme spomenúť pojem relatívne zníženie rizika. Ide o veličinu, ktorá opisuje, do akej miery podaná látka chráni pred vypuknutím ochorenia u zaočkovanej osoby. Každá vakcína pritom poskytuje rôzne relatívne zníženie rizika.

Klinické štúdie ukazujú, že vakcína od spoločnosti Moderna znižuje riziko nákazy o 94 percent, Pfizer je o niečo účinnejší, a znižuje riziko o 95 percent. Horšie sa darí vakcínam Johnson & Johnson (66 percent) a AstraZeneca (70 percent).

2. Čas od zaočkovania

Tento faktor, ktorý hovorí o dlhodobej účinnosti vakcín, je hlavným dôvodom, prečo sa dnes rozprávame o posilňujúcej (tretej) dávke vakcíny.

Predbežné výsledky naznačujú, že účinnosť vakcíny Pfizer sa znižuje od šiestich mesiacov od podania. Zatiaľ je príliš skoro na to, aby sme hovorili o tom, čo sa stane po polroku od očkovania, no je veľmi pravdepodobné, že účinky vakcín budú naďalej klesať.

3. Varianty

Pri potenciálnom nakazení je dôležité brať ohľad aj na variant nového koronavírusu. Pri relatívnom znížení rizika nakazenia po zaočkovaní sa účinok vakcín testoval na originálnom variante SARS-CoV-2.

Napríklad vakcína Pfizer je proti variantu alfa účinná len na 93 percent a pri variante delta len na 88 percent. Podobne klesá účinnosť aj pri AstraZenece. Účinky všetkých vakcín okrem toho časom ešte viac klesajú.

4. Vaša imunita

Všetky faktory, ktoré sme doteraz vymenovali, sa vzťahujú na všeobecnú populáciu. Pri kontakte s vírusom ale tú najdôležitejšiu rolu zohráva váš imunitný systém a iné špecifické parametre (napríklad ako dlho ste boli vystavení pôsobeniu vírusu).

Efektívnosť imunity sa vekom znižuje. Negatívne na ňu vplývajú aj chronické ochorenia, ktoré môžu znížiť alebo skrátiť účinnosť vakcíny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, thelancet.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

DNES - 11:07Veda

Stačí zmeniť len málo na to, aby sme ročne zachránili milióny ľudských životov po celom svete.

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

7:21 02.12.2021Veda

Cambridgeskí vedci priznali chybu. Ku katastrofickému scenáru, ktorý ohrozuje celú planétu, môže dôjsť oveľa skôr.

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

12:59 25.11.2021Veda

Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

21:32 24.11.2021Veda

Vedci našli nový spôsob, ako sa ľudia môžu chrániť pred ochorením COVID-19.

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

9:57 24.11.2021Veda

NASA spustila misiu, ktorá otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidom.