• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.10.2021Meniny má Lukáš
Bratislava

Ozval sa vám z telefónu automat? Toto je dôvod, prečo nesmiete vysloviť ani slovo

  • 17:49 13.10.2021
  • Svet
Ozval sa vám z telefónu automat? Toto je dôvod, prečo nesmiete vysloviť ani slovo

Ak prijmete hovor z neznámeho čísla a v telefóne sa ozve zvuková nahrávka, najlepšie urobíte, keď hneď zložíte. Aj vyslovenie jedného slova vás môže priviesť k nepríjemnostiam.

„Haló, počujeme sa?“ Zdanlivo nevinná otázka volajúceho si vyžaduje odpoveď, a tak dobrosrdečne odpovedáme „áno“. Aj toto jediné slovko ale môže v prípade podvodného telefonátu predznamenávať poriadne nepríjemnosti.

Ak ste ešte v médiách nezachytili termín „robocall,“ zoznámte sa s ním. Veľakrát ide o telefonát predajcov zameraný na predaj tovaru, ale oveľa častejšie ide o podvodníkov, ktorí z neznámeho čísla kontaktujú vytipovanú obeť a po zdvihnutí sa jej prihovoria pomocou hlasovej nahrávky.

Tí šikovnejší z podvodníkov vám volajú len preto, aby si nahrali váš hlas, ktorý potom pomocou počítačových softvérov modulujú a vďaka nemu vykonávajú podvodné transakcie.

V inom prípade sa môže stať, že vám podvodník po tom, ako prijmete hovor, hneď zloží. Je možné, že sa takýmto spôsobom uisťuje, či je vaše telefónne číslo aktívne využívané, aby ho potom mohol zneužiť. V oboch prípadoch je vašou najlepšou obranou neodpovedať alebo telefonáty z neznámeho čísla nedvíhať.

Haló, počujete ma?

Všetky podvodné telefonáty, ktoré by sme mohli zaradiť do kategórie robocalls, fungujú na podobnom princípe. Po prijatí hovoru môžete počuť ruch na opačnej strane, prípadne volajúci môže povedať niečo ako „Nefungujú mi slúchadlá.“ Nasleduje otázka, na ktorú sa dá odpovedať buď áno alebo nie: „Počujete ma?“

Takýto hovor príjemca považuje za autentický, pričom v skutočnosti často počuje len nahrávku, ktorá sa u rôznych telefónnych čísel používa niekoľkokrát za deň.

Keď odpoviete, podvodník získa informáciu o tom, že vaše číslo je aktívne a dá sa predať ďalším stranám.

Ako sme už spomenuli, sofistikovanejší podvodníci si vašu jednoslovnú odpoveď (áno alebo nie) nahrajú a modifikujú tak, aby sa váš hlas dal použiť pri neoprávnených transakciách. V horšom prípade môžeme hovoriť aj o krádeži identity. Takéto prípady sú síce ojedinelé, no najlepšie urobíte, ak vôbec nebudete odpovedať.

Ako si vás podvodníci získavajú

Ak vám volá telefónne číslo, ktoré vám nie je známe, a ani žiadny hovor nečakáte, nedvíhajte ho. V tomto smere je dobrým spoločníkom hlasová schránka, ktorá za vás vybaví telefonáty, ktoré si vašu pozornosť naozaj vyžadujú.

Portál Lifehacker spresňuje, že podvodníci sa často maskujú za telefónne číslo, ktoré sa skladá z podobných číslic ako vaše vlastné. V príjemcovi to má vyvolať dojem, že ide o volajúceho z rovnakej krajiny, pričom realita je neraz celkom rozdielna.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo si treba sušiť vlasy radšej fénom ako prirodzene? Kaderníčka opisuje možné riziká

Prečo si treba sušiť vlasy radšej fénom ako prirodzene? Kaderníčka opisuje možné riziká

VČERA - 7:28Zaujímavosti

​„Prirodzené“ sušenie vlasov je zdĺhavé a nepraktické. Okrem toho ale vystavuje vlasy väčšiemu riziku poškodenia ako sušenie pomocou fénu. Zistite o tom viac.

Video: Toto je správny spôsob, ako skladovať citróny. Vydržia vám mesiace

Video: Toto je správny spôsob, ako skladovať citróny. Vydržia vám mesiace

20:37 16.10.2021Zaujímavosti

Vďaka tomuto spôsobu uskladnenia vám citróny vydržia čerstvé aj tri mesiace.

Psychopati najčastejšie študujú tento odbor

Psychopati najčastejšie študujú tento odbor

20:05 16.10.2021Zaujímavosti

Psychopati sa veľmi často zameriavajú na vysokoškolské vzdelanie v istom odbore.

Od kompostu po izoláciu: 6 spôsobov, akými môžete využiť opadané lístie

Od kompostu po izoláciu: 6 spôsobov, akými môžete využiť opadané lístie

18:32 16.10.2021Zaujímavosti

Ak robíte poriadky pred domom, na jeseň sa nevyhnete ani opadanému lístiu. Prečo ho však vyhadzovať do koša, keď sa dá ďalej využiť hneď niekoľkými spôsobmi?

5 dôvodov, prečo si adoptovať čivavu. Skutočne sú čivavy agresívne?

5 dôvodov, prečo si adoptovať čivavu. Skutočne sú čivavy agresívne?

18:07 16.10.2021Zaujímavosti

Ak sa rozhodujete nad adopciou tohto malého plemena, možno vás presvedčia tieto dôvody.