• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 29.3.2024Meniny má Miroslav
20°Bratislava

Rómovia z Letanoviec opúšťajú chatrče, dostali nové byty

  • 16:23 02.10.2013
  • LETANOVCE
Rómovia z Letanoviec opúšťajú chatrče, dostali nové byty

Jednou z podmienok presťahovania do nového domu je zlikvidovanie starej chatrče. Približne do dvoch týždňov by tak mala celá osada Letanovský mlyn zmiznúť z mapy.

V Letanovciach v okrese Spišská Nová Ves sa začalo veľké sťahovanie. Po približne desiatich rokoch príprav a výstavby sa do 96 nových nájomných bytov v lokalite Strelník začali sťahovať obyvatelia z osady Letanovský mlyn.

„Ešte predtým, ako sa začalo so sťahovaním sme uzavreli zmluvy o budúcich zmluvách, aby sme vedeli, kde kto bude bývať a tiež, aby sme vedeli, či sa všetci pomestia. Ide o 836 obyvateľov, ktorých evidujeme v rómskej osade pri Letanovskom mlyne,“ uviedol starosta Letanoviec Michal Urban.

Čítajte: Nechceme vás tu, odkázal Rómom francúzsky minister

Noví nájomníci takmer okamžite začali s rozoberaním starých chatrčí v osade Letanovský mlyn a sťahovaním sa do nových bytov v lokalite Strelník. Jednou z podmienok presťahovania je zlikvidovanie starej chatrče. Približne do dvoch týždňov by tak mala celá osada Letanovský mlyn zmiznúť z mapy.

Nové byty dostanú nájomníci ako holobyty so základným sanitárnym vybavením. Podlahy, obklady či maľovky si už musia dokončiť sami. Byty pozostávajú zo vstupnej chodbičky, kuchyne, dvoch izieb a kúpeľne s toaletou.

Pri domoch sú prístrešky na uskladnenie dreva. Kúrenie v bytoch bude na tuhé palivo. V porovnaní s chatrčami v Letanovskom mlyne ide o výrazný kvalitatívny skok v bývaní obyvateľov osady.

Nájomníci musia zložiť zálohu

Pri podpise zmluvy musia noví nájomníci zložiť zálohu 150 eur. Mesačné nájomné sa odvíja od podlahovej plochy, podľa starostu sa bude pohybovať okolo 50 až 55 eur. Okrem toho budú musieť noví nájomníci platiť aj spotrebovanú elektrickú energiu a vodu.

Čítajte: Rómka z Luníka IX by chcela byt za tridsať eur na mesiac

Obec chce nájomné vyberať prostredníctvom inštitútu osobitného príjemcu cez príspevok na bývanie. Takýmto spôsobom by chcela obec vyriešiť aj možné problémy s platením za dodávku vody. Obec už dopredu ráta, že niektorí môžu mať problém s platením, preto dala navŕtať v novej osade Strelník dve studne, ktoré budú slúžiť tým, ktorí si prestanú platiť za vodu a budú od nej odstavení.

V novej osade Strelník však chýba priame cestné spojenie s materskou obcou, škôlka, obchod, komunitné centrum, či iné vybavenie. „Čo sa týka materskej škôlky, obec je tak zadlžená, že to nevieme riešiť. Materská škola nefungovala ani v starej osade,“ povedal starosta.

Čítajte: Švédska polícia si vytvorila tajný zoznam Rómov v krajine

Už od budúceho týždňa by mal byť presmerovaný školský autobus do novej osady. V novej lokalite je priestor aj na vytvorenie ďalších aktivít, ako je predajňa potravín. Podľa starostu aj niektorí obyvatelia osady majú živnosti, takže si budú môcť zriadiť v novej lokalite svoje prevádzky. Obec už eviduje záujem jedného podnikateľa, ktorý by si tu chcel otvoriť predajňu so základnými potravinami.

Problém trvá už desať rokov

Riešiť problém so starou osadou Letanovský mlyn začali už pred viac ako desiatimi rokmi. V roku 2004 schválilo vtedajšie obecné zastupiteľstvo výkup pozemkov a vypracovanie projektovej dokumentácie.

Obec vtedy odkúpila približne šesť hektárov. Cena za meter štvorcový pozemkov bola 20 korún, čo je približne 0,66 eura. Výkup pozemkov a projekty stáli obec Letanovce okolo 0,3 mil. eur. Výstavba bytov bola rozdelená do štyroch etáp. „Najväčší problém boli financie,“ uviedol starosta.

Čítajte: Drvivá väčšina Francúzov chce, aby Rómovia opustili krajinu

Podľa pôvodných zámerov mali budúci nájomníci odpracovať 20 percent celkových nákladov. Neskôr však samotní Rómovia odmietli pracovať a preto musela obec tieto práce zafinancovať. „Tieto problémy nás ťažia dodnes. Obec sa takýmto spôsobom zadlžila a táto ťarcha bude obec ešte dlho trápiť,“ povedal Urban.

V júni 2010 sa uskutočnila kolaudácia poslednej bytovky. Vtedy zostali nedokončené elektrické prípojky k domom, verejné osvetlenie a komunikácie. V tom čase už bolo preinvestovaných 3,2 mil. eur. Na chýbajúcu infraštruktúru poskytol premiér 319 800 eur. Celkové náklady na výstavbu novej osady vyčíslil starosta na 3,6 mil. eur, z toho 0,6 mil. eur investovala samotná obec.

Zdroj: WEBNOVINY, Video: Youtube/Hotnews.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ varuje pred vetrom na západnom Slovensku a na horách

SHMÚ varuje pred vetrom na západnom Slovensku a na horách

DNES - 13:00Domáce

Na západe Slovenska a v niektorých severných okresoch upozorňujú meteorológovia v piatok na silný vietor.

J. Naď: Najväčšou výzvou pre štáty NATO bude odolať dezinformačným útokom

J. Naď: Najväčšou výzvou pre štáty NATO bude odolať dezinformačným útokom

DNES - 13:00Domáce

Pre členské krajiny NATO bude najväčšou výzvou do ďalšieho obdobia odolať silným dezinformačným útokom a cieleným vplyvovým operáciám.

Výročie vstupu do Aliancie pripomína vlajka pred Prezidentským palácom

Výročie vstupu do Aliancie pripomína vlajka pred Prezidentským palácom

DNES - 11:47Domáce

Dvadsiate výročie vstupu Slovenskej republiky do Severoatlantickej aliancie pripomína vlajka NATO, ktorú v piatok vztýčili pred Prezidentským palácom.

SaS: Členstvo v NATO je aj po rokoch základným pilierom našej bezpečnosti

SaS: Členstvo v NATO je aj po rokoch základným pilierom našej bezpečnosti

DNES - 11:22Domáce

Členstvo v Severoatlantickej aliancii je pre Slovensko aj po rokoch základným pilierom bezpečnosti.

Len päť z 24 kandidujúcich strán a koalícií vedú do eurovolieb ženy

Len päť z 24 kandidujúcich strán a koalícií vedú do eurovolieb ženy

DNES - 10:07Domáce

Zo všetkých 24 kandidujúcich strán a koalícií vo voľbách do europarlamentu má na čele kandidátnej listiny ženu iba päť.