• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.10.2021Meniny má Lukáš
10°Bratislava

3 zvláštne signály toho, že sa na váš dom zamerali lupiči

  • 20:06 09.10.2021
  • Londýn
3 zvláštne signály toho, že sa na váš dom zamerali lupiči

Lúpež je jedna z najstresujúcejších a najnákladnejších vecí, ktoré sa môžu vám a vašej rodine prihodiť. Ako zistiť, či sa zlodeji zamerali práve na váš dom?

Prevencia je najsilnejšia zbraň proti lúpeži. Ani vyspelý bezpečnostný systém vám však nevie zaručiť, že sa práve vy nestanete obeťou vykradnutia. Aké stopy po sebe zanechávajú lupiči, ktorí si vyhliadli práve váš dom?

Značkovanie

Ak sa bavíme o sieti lupičov, je namieste hovoriť o značkách a symboloch, pomocou ktorých si dávajú vedieť, ktorý dom sa oplatí vykradnúť. Experti zo spoločnosti Boundary, ktorá poskytuje bezpečnostné systémy pre domácnosti, sa s britským portálom Express podelili o vlastné skúsenosti s touto taktikou.

„Trojuholník sa napríklad používa vtedy, keď v dome žije sama žena, a teda je ľahkým cieľom lúpeže,“ tvrdia odborníci. Krúžok označuje pozemok s potenciálom na vykradnutie a krúžok s čiarou znamená, že kradnutiu sa na danom území treba vyhnúť (napríklad kvôli bezpečnostným kamerám alebo alarmu).

„Vertikálne čiary väčšinou označujú miesto s cennosťami, ktoré sa oplatí vykradnúť,“ hovoria experti. „Vo všeobecnosti by každé neznáme značenie v exteriéri malo majiteľa viesť k zvýšenej ostražitosti.“

Ďalším pomerne moderným znamením, ktoré hovorí o prítomnosti lupičov v okolí, je rozsypaná fazuľa. Ak si ju nájdete pred vchodom, ako prvé vám pravdepodobne napadne, že sa v okolí hrali deti alebo sa niekomu cestou vysypal nákup. Práve toto klamlivé zdanie zlodeji využívajú ako kamufláž.

Falošný poplach

Zlodeji neváhajú využiť vašu dobrosrdečnosť vo svoj prospech. Z domu vás vylákajú napríklad tak, že pred ním zinscenujú nehodu, napríklad poruchu auta alebo omdletie. V niektorých prípadoch sa tvária, že sa im vybil mobil a potrebujú si zavolať, takže ich pozvete dovnútra a oni si medzitým prehliadnu interiér.

„Vyskúšajú všetko, čo im sprostredkuje lepší prehľad o domácnosti,“ hovoria odborníci z Boundary. „Je samozrejmé, že ľuďom v núdzi treba pomôcť, ale nikdy by ste za to nemali obetovať vlastnú bezpečnosť.“

Podomový predaj

V ére internetu a online obchodov sa už podomoví predajcovia sotva uživia, preto treba zbystriť pozornosť zakaždým, keď vám niektorý zaklope na dvere.

„Ak ponúkajú čokoľvek, čo im zaručí prístup na váš pozemok, ako je čistenie okien alebo oprava striech, najlepšie urobíte, keď odmietnete.“ Predtým, ako niekoho vpustíte na dvor alebo do bytu, by ste si mali overiť spoločnosť, pre ktorú pracuje. Prípadne si vyžiadajte kontakt a povedzte, že si ponuku premyslíte.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo si treba sušiť vlasy radšej fénom ako prirodzene? Kaderníčka opisuje možné riziká

Prečo si treba sušiť vlasy radšej fénom ako prirodzene? Kaderníčka opisuje možné riziká

VČERA - 7:28Zaujímavosti

​„Prirodzené“ sušenie vlasov je zdĺhavé a nepraktické. Okrem toho ale vystavuje vlasy väčšiemu riziku poškodenia ako sušenie pomocou fénu. Zistite o tom viac.

Video: Toto je správny spôsob, ako skladovať citróny. Vydržia vám mesiace

Video: Toto je správny spôsob, ako skladovať citróny. Vydržia vám mesiace

20:37 16.10.2021Zaujímavosti

Vďaka tomuto spôsobu uskladnenia vám citróny vydržia čerstvé aj tri mesiace.

Psychopati najčastejšie študujú tento odbor

Psychopati najčastejšie študujú tento odbor

20:05 16.10.2021Zaujímavosti

Psychopati sa veľmi často zameriavajú na vysokoškolské vzdelanie v istom odbore.

Od kompostu po izoláciu: 6 spôsobov, akými môžete využiť opadané lístie

Od kompostu po izoláciu: 6 spôsobov, akými môžete využiť opadané lístie

18:32 16.10.2021Zaujímavosti

Ak robíte poriadky pred domom, na jeseň sa nevyhnete ani opadanému lístiu. Prečo ho však vyhadzovať do koša, keď sa dá ďalej využiť hneď niekoľkými spôsobmi?

5 dôvodov, prečo si adoptovať čivavu. Skutočne sú čivavy agresívne?

5 dôvodov, prečo si adoptovať čivavu. Skutočne sú čivavy agresívne?

18:07 16.10.2021Zaujímavosti

Ak sa rozhodujete nad adopciou tohto malého plemena, možno vás presvedčia tieto dôvody.