• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
10°Bratislava

Prečo by ste nikdy nemali zadržiavať kýchnutie. Odborníci varujú pred trvalými následkami

  • 19:37 09.10.2021
  • Svet
Prečo by ste nikdy nemali zadržiavať kýchnutie. Odborníci varujú pred trvalými následkami

Lekári varujú ľudí, aby sa nikdy nesnažili zadržať kýchnutie.

Lekári varujú ľudí pred zadržiavaním kýchnutia, pretože to môže spôsobiť permanentné následky. Ak sa budete snažiť zastaviť kýchanie, môžete tým poškodiť hrdlo alebo pľúca. Aj keď mnohí potláčajú kýchanie zo slušnosti alebo hygienických dôvodov, lekári odporúčajú tomu dať voľný priechod.

V Británii zaznamenali prípad muža, ktorému po zadržaní kýchnutia praskla zadná časť hrdla.

Britskí otorinolaryngológovia z Univerzitnej nemocnice v Leicesteri prípad opísali v štúdii publikovanej v odbornom časopise BMJ Case Reports. Ako uvádzajú:

„Zastavenie kýchania prostredníctvom zablokovania nosných dierok a úst je nebezpečný manéver a treba sa mu vyhnúť. Môže to viesť k mnohým komplikáciám, ako je pseudomediastinum (vzduch zachytený v hrudníku medzi oboma pľúcami), perforácia tympanickej membrány (prasknutý bubienok) a dokonca prasknutie mozgovej aneuryzmy (vydutie cievy v mozgu)."

34-ročný muž bol predtým zdravý a na pohotovosti uviedol, že mal extrémne bolesti a nedokázal hovoriť alebo prehĺtať. Autori uviedli:

„Popísal pocit praskania v krku a určitý opuch krku po tom, ako sa pokúsil zastaviť kýchanie tak, že si štipol nos a držal ústa zatvorené.“

Lekári pri vyšetrení zaznamenali praskanie od krku až po hrudník. Zvuky boli znakom toho, že sa vzduchové bubliny dostali do hlbokého tkaniva a svalov hrudníka. Po CT vyšetrení špecialisti zistili, že muž si zlomil hltan.

Muža hospitalizovali a museli ho kŕmiť hadičkou a liečiť antibiotikami, kým opuch a bolesť neustúpili. Po siedmich dňoch bol pacient prepustený, ale lekári ho varovali, aby nikdy nezadržiaval kýchanie.

Ak zabránite tomu, aby ste uvoľnili všetok tlak, váš nos a hrdlo budú musieť zniesť maximálnu záťaž. Môže sa vám pretrhnúť ušný bubienok, pretože zablokovaný vzduch bude potrebovať niekam uniknúť a bude odvádzaný do trubice spájajúcej vaše ucho a bubienok.

Odborníci varujú, že tlak môže spôsobiť stratu sluchu. Zadržiavanie kýchnutia môže tiež spôsobiť zápal ucha, ktorý vás potrápi niekoľko dní.

Hlavným účelom kýchania je vytlačiť z nosa čokoľvek, čo by tam nemalo byť. Ak presmerujete akýkoľvek hlien plný baktérií inam, môžete spôsobiť infekciu tam, kde nechcete.

Zadržiavanie kýchnutia môže mať za následok aj poškodenie ciev v nose, očiach alebo ušiach. Jednou z najvážnejších komplikácií je kolaps pľúc. Lekári hlásili prípady, kedy sa stlačený vzduch zachytil v bránici a spôsobil život ohrozujúci stav.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môžete dokonca utrpieť aneuryzmu v mozgu v dôsledku zvýšeného tlaku v lebke.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, casereports.bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

VČERA - 10:50Zdravie

Doktor priblížil, čo sa stane, keď plyny nevypustíte von.

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

8:41 19.10.2021Zdravie

Zistite, prečo vás bolí brucho a či nejde o symptóm vážnejšieho problému.

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

6:37 19.10.2021Zdravie

Myši, ktoré v rámci vedeckej štúdie dostávali potravu len raz denne, žili dlhšie ako myši, ktoré skonzumovali rovnaký počet kalórií rozložených do viacerých kŕmení.

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

20:40 17.10.2021Zdravie

Keďže na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje liek, najväčšiu nádej na zvládnutie ochorenia poskytuje skorá diagnostika. O predispozícii pritom môže rozhodovať aj povaha.

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

20:10 17.10.2021Zdravie

Užívanie aspirínu je prospešné najmä pri ľahších infekciách či bolestiach chrbta. Ak sa však dostaví tento príznak, s jeho užívaním je ihneď potrebné prestať.