• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
12°Bratislava

6 zmien v stravovaní, ktoré musíte urobiť, ak sa chcete vyhnúť porážke

  • 8:39 02.10.2021
  • Bratislava
6 zmien v stravovaní, ktoré musíte urobiť, ak sa chcete vyhnúť porážke

Ste to, čo jete. Nezdravé jedlo preto logicky vedie k nezdravému telu. Ako by mala vyzerať strava, ktorá pomáha chrániť pred cievnou mozgovou príhodou?

K cievnej mozgovej príhode, inak známej aj ako mŕtvica či porážka, dochádza vtedy, keď je obmedzený alebo celkom prerušený prívod krvi do mozgu. Ide o smrteľne nebezpečný stav, ktorý si vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

Najčastejším rizikovým faktorom porážky je vysoký tlak, diabetes a nezdravý životný štýl. Do posledného prvku spadá aj strava, ktorú by sme mali prispôsobiť tak, aby sme čo najviac minimalizovali riziko nebezpečného ochorenia. Na stravu by si obzvlášť mali dať pozor pacienti, ktorí už porážku prekonali, pretože im hrozí vyššie riziko recidívy.

1. Viac ovocia a zeleniny

Foto: AngieYeoh/Shutterstock.com

Nestačí len jesť menej polotovarov. Do stravy tiež treba začleniť viac kusov ovocia a zeleniny, ktoré slúžia ako dôležitý zdroj vitamínov a minerálov. Denne preto zjedzte aspoň 5 porcií.

Proti vysokému krvnému tlaku najlepšie bojujú plody s vysokým obsahom draslíka, teda napríklad sladké zemiaky, banány, paradajky, slivky a melóny. Siahnite aj po jedlách bohatých na horčík, ako je špenát a edamame.

2. Viac vlákniny

Vďaka vláknine sa cítime byť sýti po dlhší čas. Táto látka okrem toho zaisťuje lepšie trávenie a chráni pred zápchou. Jednou z jej najväčších výhod je to, že znižuje množstvo cholesterolu v krvi.

Voľte jedlá, ako celozrnné cereálie, hnedá ryža a tmavé pečivo.

3. Zdravé bielkoviny

Foto: nadianb/Shutterstock.com

Jednou z úloh bielkovín je posilňovať proces prepravy kyslíka do všetkých častí tela. Nasýtené tuky zvyšujú množstvo cholesterolu v krvi, a tak namiesto nich siahnite po zdravších bielkovinách, ako je chudé mäso alebo strukoviny.

Týždenne by ste mali zjesť aspoň dve porcie rýb, a to zvlášť tých mastných s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, ako sú makrela, sardinky alebo losos. Tieto ryby chránia pred vznikom krvných zrazenín a znižujú krvný tlak.

4. Menej tuku a cukru

Priveľa cukrov a tukov v strave spravidla vedie k priberaniu, čo takisto neprospieva zdraviu ciev. Za najväčších nepriateľov považujte vyprážané jedlá, spracované mäso a plnotučné syry. Vyhýbajte sa aj sušienkam a koláčikom z obchodu, ktoré obsahujú nasýtené tuky.

Vysoký obsah cukru nájdete napríklad v malinovkách, polotovaroch a fastfoode. Skúste sa preto častejšie stravovať doma.

5. Nevyprážajte

Spôsob prípravy jedla je rovnako dôležitý ako jedlo samotné. Za najzdravšie metódy môžeme označiť dusenie, grilovanie a varenie, takže vždy, keď vám to situácia dovolí, ich využite namiesto škodlivého vyprážania.

6. Pozor na soľ

Foto: Akarat Thongsatid/Shutterstock.com

Priveľa soli v strave zvyšuje krvný tlak, denne preto neprekročte dávku 6 gramov (alebo jednu čajovú lyžičku). Pozor aj na spracované potraviny, čipsy, oriešky a koláče, v ktorých sa takisto ukrýva množstvo soli.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

VČERA - 10:50Zdravie

Doktor priblížil, čo sa stane, keď plyny nevypustíte von.

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

8:41 19.10.2021Zdravie

Zistite, prečo vás bolí brucho a či nejde o symptóm vážnejšieho problému.

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

6:37 19.10.2021Zdravie

Myši, ktoré v rámci vedeckej štúdie dostávali potravu len raz denne, žili dlhšie ako myši, ktoré skonzumovali rovnaký počet kalórií rozložených do viacerých kŕmení.

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

20:40 17.10.2021Zdravie

Keďže na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje liek, najväčšiu nádej na zvládnutie ochorenia poskytuje skorá diagnostika. O predispozícii pritom môže rozhodovať aj povaha.

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

20:10 17.10.2021Zdravie

Užívanie aspirínu je prospešné najmä pri ľahších infekciách či bolestiach chrbta. Ak sa však dostaví tento príznak, s jeho užívaním je ihneď potrebné prestať.