• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

COVID-19 môže spôsobovať cukrovku. Vírus dokáže infikovať bunky pankreasu

  • 19:37 03.10.2021
  • Svet
COVID-19 môže spôsobovať cukrovku. Vírus dokáže infikovať bunky pankreasu

Štúdie potvrdili, že nový koronavírus môže infikovať bunky v pankrease, ktoré produkujú inzulín.

Niekoľko štúdií našlo dôkazy o tom, že COVID-19 ovplyvňuje bunky, ktoré vytvárajú inzulín v pankrease. Následkom toho majú ľudia infikovaní novým koronavírusom vyššie riziko vzniku či zhoršenia cukrovky.

Od objavenia nového koronavírusu na konci roku 2019 výskum ukázal, že ľudia s ťažkou infekciou COVID-19 môžu mať ďalšie komplikácie, ako je zápal pľúc či krvné zrazeniny. Nové zistenia prezentované na výročnom stretnutí Európskej asociácie pre štúdium diabetu ukázali, že ďalším pridruženým stavom môže byť cukrovka.

Dve samostatné štúdie z Lekárskej fakulty Stanfordskej univerzity a Weill Cornell Medicine naznačujú, že COVID-19 sa môže zamerať a poškodiť bunky tela, ktoré produkujú inzulín.

Výskum uskutočnený Stanfordským tímom naznačil, že nový koronavírus môže s väčšou pravdepodobnosťou infikovať beta bunky produkujúce inzulín. Odborníci tvrdia, že tieto konkrétne bunky obsahujú receptor ACE2 a ďalšie receptory, ktoré vírus používa na vstup a infekciu ľudských buniek. Kvôli tomu môžu byť tieto bunky zraniteľnejšie.

Ďalej sa zdá, že to viedlo priamo k smrti niektorých beta buniek a transformácii prežívajúcich v procese nazývanom „transdiferenciácia“. "Dôsledky tejto transdiferenciácie beta buniek nie sú zatiaľ jasné, ale dalo by sa predpokladať, že zhoršia nedostatok inzulínu a zvýšia hladiny glukózy v krvi," napísal doktor Francis Collins. "Na pochopenie toho, ako sa SARS-CoV-2 dostáva do pankreasu a akú úlohu môže vo výslednom poškodení hrať imunitný systém, je potrebná ďalšia štúdia."

Bunky pankreasu sa infikujú novým koronavírusom prostredníctvom receptora ACE2

Receptor ACE2 je ľudský hostiteľský receptor pre COVID-19. Najcitlivejšie bunky sa nazývajú beta bunky, ktoré sú zodpovedné za výrobu inzulínu. Predchádzajúce štúdie zistili, že akonáhle COVID-19 infikuje beta bunky, môže sa replikovať, vytvárať si ďalšie kópie a šíriť sa do ďalších buniek.

Bunky pankreasu, ktoré sú infikované COVID-19 bránia v produkcii inzulínu. Ide o hormón, ktorý pomáha ľudskému telu regulovať množstvo glukózy, ktorá sa vstrebáva do svalov, tukových buniek a pečene. Toto obmedzenie regulácie môže viesť k cukrovke.

Cukrovka sa vyskytuje vtedy, ak je hladina cukru v krvi - alebo glukózy - jednotlivca príliš vysoká. Krvná glukóza je hlavným zdrojom energie v tele a pochádza z potravy. Inzulín je dôležitým hormónom produkovaným pankreasom, ktorý pomáha glukóze z potravy dostať sa do buniek, aby sa využila na energiu.

Cukrovka 1. typu sa vyskytuje vtedy, keď telo nevytvára žiadny inzulín, čo je zvyčajne spôsobené tým, že imunitný systém napadne a zničí tieto dôležité bunky v pankrease. Častejšia cukrovka 2. typu nastáva, keď telo nevytvára dostatok inzulínu alebo ho zle používa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, theguardian.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, directorsblog.nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

12:59 25.11.2021Veda

Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

21:32 24.11.2021Veda

Vedci našli nový spôsob, ako sa ľudia môžu chrániť pred ochorením COVID-19.

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

9:57 24.11.2021Veda

NASA spustila misiu, ktorá otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidom.

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

20:25 23.11.2021Veda

Podľa vedcov môže dominantný delta variant nového koronavírusu mutovať natoľko, že to bude viesť k jeho zániku.

Staré mamy sú viac emocionálne spojené s vnúčatami ako s vlastnými deťmi

Staré mamy sú viac emocionálne spojené s vnúčatami ako s vlastnými deťmi

9:56 23.11.2021Veda

Staré mamy sú zrejme viac emocionálne spojené so svojimi vnúčatami ako s vlastnými deťmi. Vyplýva to štúdie zverejnenej v britskom odbornom časopise Proceedings of the Royal Society B, píše denník The Guardian.