• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
12°Bratislava

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred druhým pôrodom

  • 20:41 03.10.2021
  • Bratislava
10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred druhým pôrodom

Tehotenstvo a pôrod je obrovská záťaž na organizmus, a čerstvé mamy si nevydýchnu ani počas prvých mesiacov bábätka. Napriek tomu sa mnohé rozhodnú aj pre ďalšie dieťa. Toto však treba zvážiť.

Za 9 mesiacov tehotenstva sa maternica rozšíri až 500-násobne, po pôrode sa potom vráti do pôvodnej veľkosti. To však nie je všetko, známe sú aj dopady na mozog, ktoré sa môžu prejaviť vypadávaním pamäte a zmätením.

Isté je, že tehotenstvo zanecháva stopy na celom tele rodičky. S námahou si ženy nedajú pokoj ani po pôrode, keď ich bábätko vyžaduje takmer neustálu pozornosť. Napriek tomu sa nejedna mama rozhodne podstúpiť túto skúsenosť znova.

Ešte predtým, ako sa rozhodnete pre ďalšie dieťa, treba myslieť na to, že každé tehotenstvo prebieha inak, a to aj v prípade, že hovoríme o jednej a tej istej žene. V porovnaní s vašou prvou skúsenosťou môže dôjsť napríklad k týmto desiatim zmenám:

1. Druhé tehotenstvo môže byť viac vyčerpávajúce

Pamätáte sa na svoje prvé bábo, a ako energicky ste sa cítili, keď ste ho nosili pod srdcom? Nielen pre vás, ale aj pre vašu rodinu a partnera išlo o výnimočné chvíle a všetci sa o vás starali ako v rukavičkách. Pri druhom dieťati ale už musíte myslieť na jedného narodeného potomka, a tak sa vám možno neujde toľko pozornosti a času pre seba ako predtým.

Počas tehotenstva telo tiež zápasí s vysokými dávkami hormónu progesterónu, ktorý vás pripravuje na fyzické zmeny pri pôrode. Žiaľ, jednou z jeho nevýhod je aj to, že vyvoláva slabosť, takže vyčerpanie môže byť druhýkrát intenzívnejšie ako predtým.

2. Pôrod nemusí prebehnúť rovnako

Väčšina žien sa zhoduje na tom, že druhý a každý ďalší pôrod je ľahší ako ten prvý. Okrem väčšieho množstva skúseností vám v pôrodnici môže pomôcť aj lepšia pripravenosť a menej obáv. V prípade, že ste prvýkrát rodili cisárskym rezom, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že aj druhý pôrod prebehne týmto spôsobom.

3. Pohyby bábätka pocítite skôr

Pri prvom tehotenstve začíname cítiť prvé pohyby bábätka v brušku od 16. až 25. týždňa tehotenstva. Pri druhom tehotenstve ich možno cítiť o niečo skôr – už v priebehu 13. týždňa. Môže za to fakt, že matka je na ne pripravená a v porovnaní s prvým razom ich vníma citlivejšie.

4. Bruško narastie skôr

Tehuľky, ktoré čakajú svoje prvé bábo, si všimnú rast bruška často až v druhom trimestri. Okolie si počas prvých troch mesiacov nemusí všimnúť žiadne výrazné zmeny. Každé ďalšie tehotenstvo ale môže rast bruška urýchliť.

Dôvod je prostý – prvé tehotenstvo totiž uvoľní svaly brucha, ktoré sa potom sotva dostanú do svojej pôvodnej formy a veľkosti. Okrem toho treba počítať s tým, že vám na bruchu pribudnú ďalšie strie.

5. Zmeny v rannej nevoľnosti

Pri druhom tehotenstve môže byť ranná nevoľnosť oveľa intenzívnejšia, alebo sa vôbec nemusí dostaviť. Mnohé matky sú často prekvapené, že aj tento faktor prebieha počas druhého tehotenstva celkom inak ako počas prvého.

6. Zmiernenie bolestivosti prsníkov

Je celkom možné, že pri vašom prvom tehotenstve sa vám podprsenka stala najväčším nepriateľom. Väčšina žien sa ale môže tešiť na to, že druhé tehotenstvo sa zaobíde aj bez extrémnej bolesti a citlivosti prsníkov. Netreba sa obávať ani toho, že vám opäť narastú prsia – zmena bude v tomto prípade len mierna.

7. Lepšie trávenie jedla

Pri tehotenstve sa často hovorí o tom, ako ženy pociťujú chuť na bizarné kombinácie jedál. Takáto je pravda minimálne pri prvom dieťati, no pri tom druhom sa tieto chúťky zvyknú zmierniť alebo ich vôbec necítiť. Navyše sa nemusíte báť ani neznášanlivosti jedál, ktoré ste predtým nemohli ani cítiť. Na druhej strane sa u vás môžu vytvoriť celkom odlišné gastronomické preferencie.

8. Nižšie uloženie bábätka

Prvé tehotenstvo oslabuje svaly podbruška a panvy. Prvé dieťatko ste preto mohli nosiť vyššie ako sa usadí to druhé, čo má za následok vyššiu mieru tlaku na oblasť panvy. Tehotným ženám sa v tomto prípade ponúkajú špeciálne cviky, ktoré s tým vedia pomôcť.

9. Silnejšie a bolestivé kontrakcie po pôrode

Po pôrode maternici chvíľu trvá, kým sa dostane do pôvodného stavu. Pri jej sťahovaní môžu matky pociťovať bolesť, ktorá po prvom pôrode do značnej miery pripomína menštruačné bolesti.

V prípade druhého a každého ďalšieho pôrodu sa bolesť pri sťahovaní maternice stupňuje, pričom neraz je najintenzívnejšia pri kojení.

10. Väčšia bolesť chrbta

Telo počas tehotenstva produkuje hormón relaxín, ktorý ho pripravuje na pôrod uvoľňovaním svalov a kĺbov. Pri prvom tehotenstve sa žena stretáva s bolesťou v oblasti chrbta, ktorá je však pri ďalšom potomkovi o poznanie výraznejšia. Relaxín vtedy uvoľňuje predtým uvoľnené tkanivá, čo vedie k pocitu nepohodlia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

VČERA - 10:50Zdravie

Doktor priblížil, čo sa stane, keď plyny nevypustíte von.

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

8:41 19.10.2021Zdravie

Zistite, prečo vás bolí brucho a či nejde o symptóm vážnejšieho problému.

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

6:37 19.10.2021Zdravie

Myši, ktoré v rámci vedeckej štúdie dostávali potravu len raz denne, žili dlhšie ako myši, ktoré skonzumovali rovnaký počet kalórií rozložených do viacerých kŕmení.

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

20:40 17.10.2021Zdravie

Keďže na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje liek, najväčšiu nádej na zvládnutie ochorenia poskytuje skorá diagnostika. O predispozícii pritom môže rozhodovať aj povaha.

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

20:10 17.10.2021Zdravie

Užívanie aspirínu je prospešné najmä pri ľahších infekciách či bolestiach chrbta. Ak sa však dostaví tento príznak, s jeho užívaním je ihneď potrebné prestať.