• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
12°Bratislava

Zvláštny následok COVID-19: Lekári o tom museli napísať štúdiu

  • 20:35 30.09.2021
  • Tokio
Zvláštny následok COVID-19: Lekári o tom museli napísať štúdiu

Pacient zaznamenal neobvyklý príznak infekcie COVID-19.

Nový koronavírus môže podľa lekárov spôsobiť stav nazývaný syndróm nepokojného konečníka. Aj keď to znie bizarne, pacient má neustálu potrebu sa pohybovať, aby uľavil nepokojnému pocitu v konečníku. Tento symptóm zaznamenali u 77-ročného pacienta v Japonsku a jeho prípad popísali v štúdii publikovanej v časopise BMC Infectious Diseases.

Muž bol hospitalizovaný v Tokyo Medical University Hospital s ochorením COVID-19. Následkom ochorenia trpel nespavosťou a úzkosťou, ktoré neustúpili ani po zotavení sa z COVID-19.

"Niekoľko týždňov po prepustení začal postupne pociťovať nepokojné, hlboké nepohodlie v konečníku. Pred infekciou Covid-19 nikdy nezažil análny nepokoj a nepohodlie," uviedli lekári. Príznaky sa prejavovali asi 10 cm nad jeho perineom - oblasťou medzi genitáliami a konečníkom.

Táto bolesť bola horšia pri odpočinku a večer a muž mal kvôli tomu neustálu potrebu pohybovať sa - odtiaľ pochádza slovo „nepokojný“. Ani po vyprázdnení na toalete sa symptómov nezbavil. "Cvičenie, ako je chôdza alebo beh a hranie televíznej hry, zmiernilo symptómy a odpočinok symptómy ešte zhoršil," uvádza sa v štúdii.

Pacient musel užiť tabletky na spanie, aby si doprial príjemný nočný spánok bez bolesti. Vyšetrenie odhalilo, že muž mal hemoroidy vo vnútri konečníka. Lekári mužovi diagnostikovali syndróm nepokojného konečníka ako variant syndrómu nepokojných nôh.

Syndróm nepokojných nôh spôsobuje, že osoba pociťuje potrebu hýbať nohami kvôli poruche nervového systému. Lekári uviedli, že u tých, ktorí prekonali Covid, sa niekoľko týždňov po chorobe vyvinul syndróm nepokojných nôh. Bol uznaný ako jeden zo stoviek symptómov dlhého Covidu.

Pacient z Japonska mal všetky príznaky tohto syndrómu, no na inom mieste. Nakoniec mu pomohol liek klonazepam, ktorý sa užíva pri syndróme nepokojných nôh a po 10 mesiacoch sa konečne vyliečil.

"Tento vírus sa môže šíriť do centrálneho nervového systému niekoľkými potenciálnymi cestami," dodali vedci a pripomínajú, že u COVID-19 bolo pozorovaných niekoľko neurologických symptómov, od straty chuti a čuchu po zmätenosť u starších pacientov.

Niektorí neurológovia sa domnievajú, že syndróm nepokojných nôh môže byť spôsobený problémom s tým, ako telo zaobchádza s chemikáliou nazývanou dopamín. Dopamín sa totiž podieľa na kontrole pohybu svalov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, news.com.au, bmcinfectdis.biomedcentral.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
4 faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy novým koronavírusom u zaočkovaných

4 faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy novým koronavírusom u zaočkovaných

19:36 15.10.2021Veda

V prípade, že sa nakazíte ochorením COVID-19 po zaočkovaní, infekcia u vás takmer určite bude mať miernejší priebeh ako bez aplikovania vakcíny. Čo však rozhoduje o riziku nákazy?

COVID-19 môže spôsobovať cukrovku. Vírus dokáže infikovať bunky pankreasu

COVID-19 môže spôsobovať cukrovku. Vírus dokáže infikovať bunky pankreasu

19:37 03.10.2021Veda

Štúdie potvrdili, že nový koronavírus môže infikovať bunky v pankrease, ktoré produkujú inzulín.

Materské mlieko obsahuje protilátky aj desať mesiacov po prekonaní covidu

Materské mlieko obsahuje protilátky aj desať mesiacov po prekonaní covidu

12:29 28.09.2021Veda

Protilátky proti covidu sa vylučujú do materského mlieka niekedy aj desať mesiacov po prekonaní tejto choroby, vyplýva z novej štúdie amerických vedcov.

Nový asteroid pomenovali po kňazovi Antonovi Srholcovi

Nový asteroid pomenovali po kňazovi Antonovi Srholcovi

16:31 23.09.2021Veda

Slovenský katolícky kňaz a salezián Anton Srholec má svoje miesto aj medzi planétkami.