• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.10.2021Meniny má Sabína
Bratislava

Scholz sa vidí ako budúci kancelár, Laschet je s výsledkami nespokojný

  • 19:53 26.09.2021
  • Berlín
Scholz sa vidí ako budúci kancelár, Laschet je s výsledkami nespokojný

Kandidát na post nemeckého kancelára z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet v reakcii na exit polly po nedeľňajších parlamentných voľbách vyhlásil, že s výsledkami nie je možné byť spokojný. Informovali o tom nemecké médiá.

Bolo nám jasné..., že pôjde o otvorený, tvrdý a tesný volebný boj. A tak sa aj stalo,“ povedal v Berlíne šéf CDU Laschet, ktorého citoval magazín Spiegel. „Tento volebný deň predstavuje mimoriadnu situáciu,“ dodal.

Ale už teraz môžeme povedať: S výsledkom nemôžeme byť spokojní... všetky demokratické strany však stoja pred veľkými výzvami. Musíme prekonať rozpory, aby sme Nemecko udržali pohromade,“ povedal. Upozornil na to, že po prvý raz vznikne v Nemecku vláda s troma koaličnými stranami.

Urobíme všetko, čo môžeme, aby sme vytvorili vládu na čele s úniou (CDU/CSU),“ citovala Laschetovo vyjadrenie agentúra AFP. Ako poznamenal, výsledok volieb „je stále absolútne nejasný“. Laschet sa poďakoval za doterajšiu prácu a podporu dosluhujúcej kancelárke Angele Merkelovej.

Kandidát Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Olaf Scholz vyjadril za burácajúcich reakcií svojich podporovateľov radosť nad „veľkým úspechom“ svojej strany. „Jasné, je že mnohí občania hlasovali za SPD, pretože chcú, aby nastala zmena vo vláde. A pretože chcú, aby sa ďalší kancelár tejto krajiny volal Olaf Scholz,“ vyhlásil.

Annalena Baerbocková, kandidátka na funkciu kancelára zo strany Zelených, v prvej reakcii na výsledky z exit pollov povedala: „Tentoraz to nestačilo.“ Ocenila však „historicky najlepší výsledok“ strany. Zároveň ale priznala, že volebný cieľ sa im naplniť nepodarilo.

Denník Kurier pripomína, že ešte v apríli boli Zelení podľa prieskumov na prvom mieste. V nedeľu dosiahla strana 14,5-percentnú podporu voličov. Ako vedúca sila sme mohli formovať túto krajinu, povedala Baerbocková. Pripustila, že k poklesu podpory prispeli i jej osobné chyby v predvolebnom boji.

Stanice ZDF a ARD udávajú nateraz podľa prognóz naďalej nerozhodné výsledky. SPD sa pohybujú v rozpätí 24,9-25,6 percenta a únia CDU/CSU zase v rozmedzí 24,4-24,7 percenta, píše agentúra DPA.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
České koalície vytvoria dve nové vládne pozície; ministrov má byť 17

České koalície vytvoria dve nové vládne pozície; ministrov má byť 17

DNES - 8:49Zahraničné

České koalície SPOLU a Piráti/STAN v utorok znovu rokovali o programe a zložení novej vlády. Šéf ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala po rokovaní povedal, že dohodu chcú mať hotovú do 8. novembra.

Kráľovná Alžbeta II. sa nezúčastní na klimatickom summite OSN

Kráľovná Alžbeta II. sa nezúčastní na klimatickom summite OSN

DNES - 6:00Zahraničné

Britská kráľovná Alžbeta II. sa osobne nezúčastní na nadchádzajúcom klimatickom summite OSN (COP26) v škótskom Glasgowe, ako pôvodne plánovala.

Belgicko sa vracia k pôvodným opatreniam, v krajine rastie počet nakazených

Belgicko sa vracia k pôvodným opatreniam, v krajine rastie počet nakazených

VČERA - 21:04Zahraničné

Belgická vláda v utorok oznámila opätovné zavedenie niektorých pandemických obmedzení, ktoré uvoľnila len pred niekoľkými týždňami. Dôvodom je nárast počtu infikovaných.

WHO: Pandémia koronavírusu sa ešte zďaleka nekončí

WHO: Pandémia koronavírusu sa ešte zďaleka nekončí

VČERA - 20:20Zahraničné

Kríza v súvislosti s ochorením COVID-19 sa ešte zďaleka nekončí, upozornil krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý zároveň vyzval na výskum vakcín novej generácie v záujme dlhodobej kontroly pandémie.

Brazílski senátori chcú zablokovať internetové účty prezidenta Bolsonara

Brazílski senátori chcú zablokovať internetové účty prezidenta Bolsonara

VČERA - 19:37Zahraničné

Brazílski senátori v utorok požiadali najvyšší súd a prokuratúru, aby zablokovali účty prezidenta Jaira Bolsonara na sociálnych sieťach Twitter, Facebook a Instagram.