• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.10.2021Meniny má Dobromila
11°Bratislava

Na požiadanie o mladomanželský úver na bývanie od ŠFRB ostáva päť dní

  • 10:34 26.09.2021
  • Bratislava
 Na požiadanie o mladomanželský úver na bývanie od ŠFRB ostáva päť dní

O mladomanželskú pôžičku na bývanie zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) za tento rok sa dá požiadať do konca septembra.

Dovtedy teda ostáva ešte päť dní. Podmienkou je, aby ani jeden z manželov v deň podania žiadosti nebol starší než 35 rokov. Nárok majú mladomanželia vtedy, ak uzavreli manželstvo najviac tri roky pred podaním žiadosti. Je tu však aj príjmový limit. Pre TASR to uviedol hovorca ŠFRB Rastislav Lackovič.

ŠFRB zatiaľ na tento rok zaevidovalo 12 žiadostí o podporu mladomanželov (údaj k 23. 9.). Schválil ich zatiaľ desať.

Mladomanželská pôžička môže slúžiť na výstavbu, kúpu alebo stavebnú úpravu bytu. Pri výstavbe bytu nadstavbou, prístavbou či stavebnou úpravou budovy môže ŠFRB poskytnúť úver vo výške do 100 % obstarávacích nákladov stavby, najviac však 120.000 eur na dobu splatnosti maximálne 40 rokov a s ročnou úrokovou sadzbou 1 %. V podmienkach figuruje aj maximálna možná výmera bytu, ktorá sa líši podľa toho, či sa byt pristavuje v bytovom či polyfunkčnom dome, alebo v rodinnom dome.

Pokiaľ ide o kúpu bytu v bytovom, polyfunkčnom alebo rodinnom dome, podmienky sú rovnaké ako pri výstavbe.

Pri úvere na stavebnú úpravu ŠFRB prihliada na to, aby bol byt daný do užívania aspoň desať rokov pred podaním žiadosti. Vtedy môže poskytnúť úver vo výške do 100 % obstarávacích nákladov, najviac však 30.000 eur a najdlhšie na obdobie 20 rokov s rovnakou úrokovou sadzbou ako pri výstavbe či kúpe.

Pri žiadostiach sa posudzuje aj maximálny príjem manželov za predchádzajúci kalendárny rok a minimálny priemerný mesačný príjem domácnosti za predchádzajúci kalendárny štvrťrok,“ povedal Lackovič. Celkový čistý príjem žiadateľa a osôb, ktoré sa s ním posudzujú, nesmie prevýšiť päťnásobok životného minima na jeho domácnosť. Príjem domácnosti za predošlý kvartál však musí byť aspoň na úrovni 1,3-násobku životného minima po odpočítaní záväzkov, čo zároveň musí prevýšiť alebo byť rovný mesačnej splátke úveru.

Úver sa zabezpečuje nehnuteľnosťou vo výške 1,3-násobku požadovaného úveru,“ poznamenal hovorca. Dodal, že pri narodení dieťaťa, ktoré sa dožije aspoň jedného roka, je možné mladomanželom odpustiť 2000 eur z úveru.

Žiadosť o mladomanželskú pôžičku treba predložiť fondu v listinnej podobe spolu s prílohami cez mestský úrad v sídle okresu podľa miesta stavby. Tlačivá sú zverejnené na webovej stránke ŠFRB. Fond potom do 60 dní od doručenia posúdi žiadosť. Úver na kúpu bytu sprevádza zriadenie záložného práva, dokladovanie poistnej zmluvy a podobné náležitosti. Ak mladomanželia žiadajú o úver na výstavbu a stavebné úpravy, čerpanie je 30 % pri otvorení čerpacieho účtu. Po doložení faktúr môžu žiadatelia čerpať zvyšných 70 %.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prezidentka bude s odborníkmi diskutovať o dosahoch zdražovania na ľudí

Prezidentka bude s odborníkmi diskutovať o dosahoch zdražovania na ľudí

DNES - 18:23Ekonomické

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok (29.10.) dopoludnia v Prezidentskom paláci príjme slovenských ekonómov a sociológov.

Ministerstvo financií upozorňuje na podvodný e-mail

Ministerstvo financií upozorňuje na podvodný e-mail

DNES - 17:52Ekonomické

Podvodníci posielajú e-maily v mene Ministerstva financií SR.

Na trhu s elektrinou skončil ďalší alternatívny dodávateľ

Na trhu s elektrinou skončil ďalší alternatívny dodávateľ

DNES - 15:44Ekonomické

Na slovenskom trhu s elektrinou skončil pre vysoké ceny energií ďalší alternatívny dodávateľ, banskobystrická spoločnosť BCF Energy. Firma o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Sulík: Odškodnenie prevádzok by sa mohlo prijať na najbližšom rokovaní vlády

Sulík: Odškodnenie prevádzok by sa mohlo prijať na najbližšom rokovaní vlády

DNES - 12:44Ekonomické

Legislatíva o univerzálnom odškodnení zatvorených prevádzok by sa mohla prijať na najbližšom rokovaní vlády. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík.

Pošta upozorňuje na falošnú webstránku, takto vás podvodníci môžu obrať o peniaze

Pošta upozorňuje na falošnú webstránku, takto vás podvodníci môžu obrať o peniaze

DNES - 12:27Ekonomické

Podvodníci využívajú falošnú webovú stránku veľmi podobnú Slovenskej pošte s cieľom presvedčiť predávajúceho, že ide o bezpečný spôsob predaja tovaru.