• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.10.2021Meniny má Lukáš
Bratislava

9 spôsobov, ako zadržať moč, keď nablízku nie je žiadna toaleta

  • 8:12 25.09.2021
  • Bratislava
9 spôsobov, ako zadržať moč, keď nablízku nie je žiadna toaleta

V niektorých momentoch vás prepadne náhle nutkanie močiť, hoci sa to práve nehodí. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako moč efektívne zadržať.

Nutkanie močiť sa u človeka ozýva už vtedy, keď je mechúr ešte len spolovice plný. Hľadanie toalety ale v niektorých situáciách neprichádza do úvahy, a tak sa musíme spoľahnúť na to, že to jednoducho vydržíme.

Zistite, ktoré triky vám pomôžu, ak momentálne nemôžete vykonať malú potrebu.

1. Ak vám treba, uľavte si

Nahromadené plyny v črevách tlačia na močový mechúr, čo len zvyšuje nutkanie močiť. Ak si teda, ľudovo povedané, prdnete, budete sa cítiť pohodlnejšie a dokážete zadržať moč na dlhší čas.

2. Seďte vzpriamene, ale uvoľnene

Ak sa v práci alebo kdekoľvek inde za stolom hrbíte, svaly na bruchu tlačia na močový mechúr, čo opäť zintenzívňuje potrebu močiť. Posaďte sa preto rovno, vystrite si chrbát a uvoľnite sa.

3. Ostaňte v teple

Jedným zo spôsobov, akými telo reaguje na pokles teploty prostredia, je zvýšená tvorba moču. Ak preto nemôžete ísť na záchod, zaistite si teplo v miestnosti zvýšením teploty alebo sa prikryte dekou.

4. Ľahnite si

Keď sa z vertikálnej polohy umiestnite do horizontálnej, okamžite tým uvoľníte tlak na močový mechúr. Počas státia totiž tlačia na mechúr vnútorné orgány, no ich váha sa rovnomernejšie rozmiestni, keď si ľahnete.

5. Prekrížte si nohy

Močová rúra je trubica, ktorá odvádza moč z tela. Tým, že si počas státia prekrížite nohy, ju mierne stlačíte, a tak sa vyhnete nevyžiadanému úniku moču. Neskúšajte to však v sede, pretože takto by ste mohli vyvinúť zbytočný tlak na mechúr.

6. Nesmejte sa

Pri hlasnom smiechu sa sťahujú svaly brucha, čo stlačí aj močový mechúr. Zároveň sa však uvoľňuje zvierač, ktorý bráni v úniku moču z močového mechúra, čo rozhodne nechcete. Pri nutkaní močiť sa preto vyhnite zábavným situáciám.

7. Myslite na niečo iné

V momente, keď sa mechúr do asi polovice naplní, nervy, ktoré ho spájajú s mozgom, vyšlú signál, že je potrebné vymočiť sa. Táto potreba síce pôsobí urgentne, no v skutočnosti môže byť oveľa miernejšia ako sa nám zdá, takže sa môžete pokúsiť odohnať ju myšlienkami na niečo iné. Prezrite si napríklad správy v mobile alebo si zapnite televízor.

8. Stiahnite zadok

Ovládanie močového mechúra súvisí aj so schopnosťou pracovať so svalmi panvového dna, ktoré obklopujú močovú rúru. Pomocou opakovaného sťahovania svalov zadku dočasne posilníte tieto svaly a vyhnete sa úniku moču. Tento krátky tréning môžete vykonať posediačky aj postojačky.

9. Vyhnite sa plávaniu

Pri plávaní v studenej vode môže opäť dôjsť k stiahnutiu močového mechúra. Nevstupujte však ani do teplej vody, pretože keď z nej neskôr vyjdete, teplotný šok môže vyvolať ďalší tlak na mechúr.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo si treba sušiť vlasy radšej fénom ako prirodzene? Kaderníčka opisuje možné riziká

Prečo si treba sušiť vlasy radšej fénom ako prirodzene? Kaderníčka opisuje možné riziká

VČERA - 7:28Zaujímavosti

​„Prirodzené“ sušenie vlasov je zdĺhavé a nepraktické. Okrem toho ale vystavuje vlasy väčšiemu riziku poškodenia ako sušenie pomocou fénu. Zistite o tom viac.

Video: Toto je správny spôsob, ako skladovať citróny. Vydržia vám mesiace

Video: Toto je správny spôsob, ako skladovať citróny. Vydržia vám mesiace

20:37 16.10.2021Zaujímavosti

Vďaka tomuto spôsobu uskladnenia vám citróny vydržia čerstvé aj tri mesiace.

Psychopati najčastejšie študujú tento odbor

Psychopati najčastejšie študujú tento odbor

20:05 16.10.2021Zaujímavosti

Psychopati sa veľmi často zameriavajú na vysokoškolské vzdelanie v istom odbore.

Od kompostu po izoláciu: 6 spôsobov, akými môžete využiť opadané lístie

Od kompostu po izoláciu: 6 spôsobov, akými môžete využiť opadané lístie

18:32 16.10.2021Zaujímavosti

Ak robíte poriadky pred domom, na jeseň sa nevyhnete ani opadanému lístiu. Prečo ho však vyhadzovať do koša, keď sa dá ďalej využiť hneď niekoľkými spôsobmi?

5 dôvodov, prečo si adoptovať čivavu. Skutočne sú čivavy agresívne?

5 dôvodov, prečo si adoptovať čivavu. Skutočne sú čivavy agresívne?

18:07 16.10.2021Zaujímavosti

Ak sa rozhodujete nad adopciou tohto malého plemena, možno vás presvedčia tieto dôvody.