• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
10°Bratislava

Tedros Adhanom Ghebreyesus bol opäť nominovaný na šéfa WHO

  • 22:01 23.09.2021
  • Ženeva
Tedros Adhanom Ghebreyesus bol opäť nominovaný na šéfa WHO

Viac ako 12 krajín Európskej únie nominovalo vo štvrtok - krátko pred uplynutím lehoty na podanie kandidatúr - Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa na post generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Tento post Tedros zastáva od mája roku 2017 ako vôbec prvý zástupca Afriky. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá dodala, že Tedrosovu kandidatúru podporujú aj ďalšie krajiny z iných regiónov.

Členské štáty WHO mali na nominovanie kandidátov čas do štvrtka 18.00 h. Nemecko už v stredu oficiálne oznámilo, že navrhuje Tedrosa, ktorý sa v súčasnosti zdá byť jediným kandidátom. Nemenovaný diplomatický zdroj dodal, že k výzve Berlína sa pripojili aj ďalšie členské štáty EÚ - údajne ich je okolo 20.

Každá z týchto krajín, ako napr. Rakúsko, Portugalsko, Francúzsko a Španielsko, vo štvrtok doručila do WHO zalepenú obálku s menom svojho kandidáta.

Tieto obálky vo WHO otvoria až koncom októbra. V prípade, že o post šéfa WHO bude mať záujem viac ako jeden kandidát, v januári 2022 sa začne výberové konanie s cieľom zostaviť užší zoznam pozostávajúci z maximálne piatich kandidátov. Členské štáty WHO budú potom o novom generálnom riaditeľovi hlasovať v máji. Funkčné obdobie sa zvolenému generálnemu riaditeľovi WHO začína 16. augusta.

AFP dodala, že Tedrosova nominácia európskymi krajinami je prekvapením, pretože väčšina pozorovateľov predpovedala, že oficiálna podpora bude pochádzať skôr od afrických štátov.

Etiópia však Tedrosovi svoju podporu odoprela, keďže opakovane používal platformu WHO na odsúdenie zásahov jednotiek verných vláde v Addis Abebe proti vzbúrencom v etiópskom štáte Tigraj, odkiaľ pochádza.

Samotný Tedros zatiaľ svoju kandidatúru oficiálne nezverejnil. Tento bývalý etiópsky minister zdravotníctva a bývalý šéf etiópskej diplomacie je špecialistom na maláriu, je absolventom imunológie, pričom ako lekár pôsobil najmä v oblasti verejného zdravia. Počas pandémie vyvolanej vo svete koronavírusom SARS-CoV-2 sa stal jednou z najznámejších tvárí v boji proti chorobe COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Firma Julius Meinl zmenila po obvineniach z rasizmu svoje logo

Firma Julius Meinl zmenila po obvineniach z rasizmu svoje logo

VČERA - 22:05Zahraničné

Známy rakúsky výrobca a predajca kávy a lahôdok, spoločnosť Julius Meinl sídliaca vo Viedni, pozmenila svoje kontroverzné logo zobrazujúce profil mladého osmanského chlapca s tradičnou červenou pokrývkou hlavy (fez), ktoré podľa kritikov

Rusko zvažuje, že vyradí Taliban zo zoznamu extrémistických organizácií

Rusko zvažuje, že vyradí Taliban zo zoznamu extrémistických organizácií

VČERA - 21:24Zahraničné

Moskva zvažuje, že afganské hnutie Taliban vyradí zo svojho zoznamu extrémistických organizácií. Uviedol to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin, píše agentúra Reuters.

Tretia dávka vakcíny od Pfizeru/BioNTech má vyše 95-percentnú účinnosť

Tretia dávka vakcíny od Pfizeru/BioNTech má vyše 95-percentnú účinnosť

VČERA - 20:47Zahraničné

Posilňujúca dávka proticovidovej vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 percenta.

WHO monitoruje novú mutáciu variantu delta

WHO monitoruje novú mutáciu variantu delta

VČERA - 19:57Zahraničné

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) monitoruje novú mutáciu koronavírusového variantu delta, oficiálne označovanú ako AY4.2. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Facebook bude francúzskym denníkom platiť za zdieľaný obsah

Facebook bude francúzskym denníkom platiť za zdieľaný obsah

VČERA - 17:06Zahraničné

Facebook bude platiť niektorým francúzskym médiám za články, ktoré budú zdieľať užívatelia na tejto sociálnej sieti.