• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
12°Bratislava

Obľúbená česká herečka Daniela Kolářová slávi 75. narodeniny

  • 6:28 21.09.2021
  • Cheb/Bratislava
Obľúbená česká herečka Daniela Kolářová slávi 75. narodeniny

V utorok 21. septembra bude mať herečka Daniela Kolářová 75 rokov.

Daniela Kolářová patrí k najobľúbenejším a najobsadzovanejším českým herečkám. Účinkovala vo viac než stovke filmov, seriálov či televíznych inscenácií – vrátane komédií ako boli Léto s kovbojem, Na samotě u lesa, či Kulový blesk. Z novších snímok možno spomenúť filmy Vratné Lahve či Kawasakiho růže.

Daniela Kolářová sa narodila 21. septembra 1946 v Chebe na západe Čiech. Rodičia sa krátko po jej narodení rozviedli a matka sa s dcérkou presťahovala do Karlových Varov – získala tu miesto účtovníčky v miestnom divadle. Vďaka tomu sa Daniela Kolářová už od detstva pohybovala v divadelnom prostredí. Už v deviatich rokoch získala prvú malú rolu v rozprávke Císařovy šaty. Aj na karlovarskom gymnáziu hrala v študentskom divadle (Štycháček, neskôr Kapsa).

V rokoch 1964 - 1968 študovala Kolářová na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe (DAMU). Po jej absolvovaní nastúpila do pražského Divadla S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou). V roku 1971 sa stala členkou pražského Divadla na Vinohradech, spolupracovala aj s ďalšími divadelnými scénami.

Pred kamerou debutovala v televíznej snímke Konec velké epochy (1965). V zahraničí ocenené dielo Jindřišky Smetanovej a Antonína Moskalyka (Cena kritiky na festivale PRIX ITALIA) však ostalo v trezore, keďže katastrofická téma – obsadenie Zeme mimozemskou civilizáciou – sa neskôr javila ako predtucha hroziacej sovietskej okupácie.

Veľkú hereckú príležitosť ponúkol mladej herečke režisér Hynek Bočan – obsadil ju roly Bohunky Augustovej vo svojej trpkej komédii Soukromá vichřice, ktorú v roku 1967 nakrútil podľa rovnomennej literárnej predlohy Vladimíra Párala.

V historickom filme Slasti Otce vlasti (r. Karel Steklý, 1969) sa pred kamerou stretla s Jaromírom Hanzlíkom. Zahrala si tiež v kriminálke Na kolejích čeká vrah (r. Josef Mach, 1970) a v ďalšej komediálnej snímke na motívy z českých dejín – v muzikáli Noc na Karlštejně (r. Zdeněk Podskalský, r. 1973).

Opäť s Hanzlíkom herečka vytvorila dvojicu v obľúbenej romantickej komédii Léto s kovbojem (r. Ivo Novák, 1976) odohrávajúcej sa v malebnom prostredí českého vidieka. Zatiaľ čo tu hrala Kolářová čerstvú absolventku psychológie Doubravku, v tom istom roku ju režisér Jiří Menzel obsadil do úlohy matky dvoch detí v komédii Na samotě u lesa. Jej hereckým partnerom bol autor scenára Zdeněk Svěrák.

Spolu s Josefom Abrhámom sa Kolářová predstavila v nezabudnuteľnej absurdnej komédii Kulový blesk o mnohonásobnej výmene bytov – podľa Svěrákovho námetu ju nakrútili Ladislav Smoljak a Zdeněk Podskalský v roku 1978.

Rovnako úspešne sa Daniela Kolářová uplatňovala v televíznych seriáloch. K prvým patril prvý český sitcom Taková normální rodinka. Nasledovali obľúbené seriály Nemocnice na kraji města, Doktor z vejminku, či My všichni školou povinní.

Po Novembri ´89 herečka vstúpila do politiky a v rokoch 1990-1992 zastávala post poslankyne Českej národnej rady za Občanské fórum – po jeho rozpade sa angažovala v Občanskej demokratickej aliancii. Potom sa však opäť vrátila k hereckej práci. V roku 1994 sa objavila po boku Zdeňka Svěráka vo filme jeho syna Jana Akumulátor 1.

Kolářová so Svěrákom stvárnili manželov Tkalounovcov aj v populárnej komédii Vratné láhve. V roku 2007 ju opäť podľa scenára svojho otca nakrútil Jan Svěrák. Za pozornosť stojí detail – fotografia manželov z mladosti, ktorá sa vo filme objaví, pochádza z nakrúcania snímky Na samotě u lesa. Filmovú manželku hlavného hrdinu v podaní Martina Hubu hrala v dráme Jana Hřebejka Kawasakiho růže (2009).

Daniela Kolářová pracuje aj pre Český rozhlas a v roku 2001 získala 1. miesto v ankete Neviditeľný herec. Za svoj vynikajúci herecký výkon v inscenácii U cíle Thomasa Bernharda v pražskom Divadle Komedie získala v roku 2005 Cenu Alfréda Radoka. V roku 2018 na Febiofeste získala cenu Kristián za celoživotné majstrovstvo.

Herečka sa venovala charite ako predsedníčka správnej rady nadácie Duha, starajúcej sa o dospelých ľudí s mentálnym postihnutím. Bola vydatá za herca a režiséra Divadla Na zábradlí Jiřího Ornesta (1946-2017). Po štrnástich rokoch manželstva sa rozviedli, ale v polovici 90. rokov sa vzali druhýkrát. Majú spolu synov Šimona a Matěja.

Na budúci rok by mali diváci vidieť Danielu Kolářovú v ďalšom spoločnom diele Zdeňka a Jana Svěrákovcov, vo filme Betlémské světlo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Richard Müller daroval novú skladbu humanitárnej organizácii

Richard Müller daroval novú skladbu humanitárnej organizácii

19:02 20.10.2021Kultúra

Spevák Richard Müller daroval slovenskej humanitárnej zdravotníckej organizácii MAGNA k jej 20. narodeninám novú pesničku Tu a teraz. Skladba s textom Petra Uličného má tento týždeň premiéru v slovenských rádiách.

Pred 90 rokmi sa narodila Hana Hegerová, prvá dáma československého šansónu

Pred 90 rokmi sa narodila Hana Hegerová, prvá dáma československého šansónu

6:29 20.10.2021Kultúra

Hana Hegerová začínala ako divadelná herečka v Žiline, neskôr prijala ponuku účinkovať v bratislavskej Tatra revue a spevácky talent predviedla aj v pražských divadlách Rokoko a Semafor.

Česká herečka Veronika Žilková oslavuje okrúhle narodeniny

Česká herečka Veronika Žilková oslavuje okrúhle narodeniny

6:28 16.10.2021Kultúra

Herečka Veronika Žilková patrí medzi významné osobnosti českej kultúry. Ako umelkyňa sa presadila vo filmovom, televíznom aj divadelnom prostredí.

Skupina Coldplay vydala nový album Music Of The Spheres

Skupina Coldplay vydala nový album Music Of The Spheres

17:54 15.10.2021Kultúra

Deviatu štúdiovú platňu predznamenali dva single.

Peter Nagy predstavuje klip ku skladbe Tam, kde nie je signál

Peter Nagy predstavuje klip ku skladbe Tam, kde nie je signál

9:33 11.10.2021Kultúra

Spevák a skladateľ Peter Nagy predstavuje nový videoklip k piesni Tam, kde nie je signál, ktorý nakrútili jeho skalní fanúšikovia.