• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Neprestajná chuť na slané? 7 vecí, ktoré sa vám telo snaží naznačiť

  • 19:35 18.09.2021
  • Bratislava
Neprestajná chuť na slané? 7 vecí, ktoré sa vám telo snaží naznačiť

Ak vás často prepadne chuť na hranolčeky, čipsy či mastnú pizzu, čosi s telom nie je v poriadku. Zistite, ktorá z týchto príčin u vás vyvoláva chuť na slané.

Soľ je pre správny chod organizmu nevyhnutná. Každý deň by sme mali skonzumovať menšie množstvo sodíka, ktorý pomáha udržať rovnováhu telesných tekutín a podporuje činnosť svalov a nervov.

Za odporúčanú dennú dávku sa považuje 2300 miligramov sodíka, čo však väčšina dospelých prekračuje. Z veľkej časti je to vina spracovaných potravín. Napríklad obyčajný krajec chleba alebo miska cereálií môže obsahovať až 200 miligramov tohto minerálu.

Človek sa v minulosti stretával s problémom dopriať si dostatok sodíka zo stravy, a tak mu v kritických chvíľach poslúžila zvýšená chuť na slané, ktorá fungovala ako varovný signál. Keďže v dnešnej dobe už nemáme problém s nedostatkom tohto minerálu, prečo stále pociťujeme neprestávajúci hlad po slaných potravinách? Príčin môže byť hneď niekoľko.

Dehydratácia

Jednou z hlavných funkcií soli je zaistiť rovnováhu tekutín v organizme. Ak sa v tele drží príliš veľké množstvo vody, obličky vylúčia soľ prostredníctvom moču. Ak telu voda chýba, obličky zadržia jej zvyšky a znížia množstvo soli, ktorá sa vylučuje.

Rozpustný sodík, ktorý získavame zo soli, pomáha telu zadržiavať vodu. Pri dehydratácii si chce telo udržať čo najviac vody, na čo potrebuje viac soli. Okrem tohto príznaku spoznáte dehydratáciu podľa slabosti, bolesti hlavy, svalových kŕčov, pocitu chladu a suchej pokožky.

Nerovnováha elektrolytov

Soľ je elektrolyt, ktorý v tele udržiava adekvátne množstvo vody. Ak sa táto rovnováha naruší a v tele sa nenachádza dostatok sodíka, začneme pociťovať hlad po slanom. Medzi ďalšie príznaky nerovnováhy elektrolytov patrí bolesť hlavy, slabosť, nevoľnosť a zvracanie, zmätenie a podráždenosť.

Nadmerné potenie

Pri nadmernej tvorbe potu telo prichádza o elektrolyty, vrátane sodíka. Na pol kila potu strácame približne 500 miligramov sodíka, i keď táto hodnota je u každého individuálna. Po polhodine v telocvični alebo krátkej prechádzke v lese si rozdiel nevšimnete, ale dlhé a namáhavé cvičenie už vo vás môže prebudiť chuť na slané, a to zvlášť ak máte charakteristicky slaný pot (ten sa prejavuje napríklad tak, že zanecháva biele škvrny na oblečení).

Addisonova choroba

Pri Addisonovej chorobe si telo nedokáže vyrobiť dostatok hormónov. Môže vzniknúť ako následok autoimunitného ochorenia, tuberkulózy, niektorých hubových a bakteriálnych ochorení alebo po vysadení dlhodobo užívaných steroidov.

Hormóny, ktoré si človek s týmto ochorením nedokáže vytvoriť, majú za úlohu regulovať krvný tlak. Pacient sa tak stretáva s prudkým poklesom tlaku, ktorý vyvoláva chuť na slané. Slané jedlo totiž dokáže tlak napraviť.

Addisonovu chorobu spoznáte aj podľa slabosti, nevoľnosti, straty hmotnosti, slabosti a bolesti hlavy.

Stres

Pri strese máme chuť na jedlo, ktoré nás dokáže upokojiť. Mnohí z nás preto hneď myslia na čipsy, hranolčeky či mastnú pizzu. Podľa niektorých výskumov tiež telo uvoľňuje menej kortizolu, keď má zvýšenú hladinu sodíka, čo sa môže prejaviť aj chuťou na slané.

Predmenštruačný syndróm (PMS)

Zmeny nálady, zápcha, nafukovanie a bolesť nie sú jediné príznaky, ktoré sa u žien opakujú každý mesiac. Predmenštruačný syndróm sa neraz prejavuje aj zvýšenou chuťou na slané.

Tehotenstvo

Ženy, ktoré sa v čase gravidity stretávajú s rannou nevoľnosťou, častejšie zvracajú, čo vedie k dehydratácii. Telo si preto začne pýtať soľ. Okrem toho je známe, že tehotenstvo zvyšuje chuť na kombinácie jedál, ktoré by nám inak nechutili. Sem môžeme zarátať aj slané jedlá.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Za náhlymi záchvatmi sa skrývalo čosi viac. S týmto žil muž roky bez toho, aby o tom vedel

Za náhlymi záchvatmi sa skrývalo čosi viac. S týmto žil muž roky bez toho, aby o tom vedel

DNES - 20:06Zdravie

Muž prežil desiatky rokov bez toho, aby poznal svoju pravú diagnózu. Tá sa preukázala až prostredníctvom náhlych záchvatov.

Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

VČERA - 19:36Zdravie

Niekedy je ťažké postrehnúť ochorenie pečene. Pri diagnostike však podľa najnovších informácií môže pomôcť aj vzhľad rukopisu.

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

VČERA - 15:33Zdravie

Naozaj dokáže domáci vývar zahnať prechladnutie? A aká je pravda o triku s cesnakom, ktorý v uplynulých mesiacoch ovládol sociálne siete?

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

8:52 26.11.2021Zdravie

Lekár varuje pred zdravotnou komplikáciou, ktorú môže zažiť značná časť populácie.

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

20:07 21.11.2021Zdravie

Počas zimných mesiacov sa všetci babušíme do teplého oblečenia. Kto by však čakal, že zima dokáže preniknúť aj do tých najintímnejších častí tela? Dokáže sa tu dokonca postarať o poriadny rozruch.