• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Pondelok, 18.10.2021Meniny má Lukáš
Bratislava

7 rastlín, ktoré vám z domácnosti vyženú pavúky

 • 7:38 19.09.2021
 • Bratislava
7 rastlín, ktoré vám z domácnosti vyženú pavúky

Ak vám zametanie pavučín už lezie na nervy, zbavte sa pavúkov raz a navždy. Vďaka týmto rastlinám sa budú vášmu domovu vždy vyhýbať.

Jeseň je obdobie, keď si okrem zmeny sfarbenia listov na stromoch a chladnejšieho počasia môžeme tiež všimnúť, že sa nám do domácností sťahuje množstvo pavúkov. Leto je pre ne ideálne z hľadiska teploty, a v zime zas hľadajú úkryt na teplejších miestach, ideálne v interiéri. Koncom leta sa pavúky okrem toho pária, a tak sa môže zdať, že sú premnožené.

Hoci voľne žijúce pavúky na Slovensku nepredstavujú hrozbu, ba naopak dokážu byt či dom očistiť od neželaného hmyzu, nie všetci majitelia sú s nimi kamaráti. Predtým, ako siahnete po chemických prípravkoch, skúste sa pavúkov zbaviť prírodným spôsobom.

Nikdy nezabíjajte pavúky, ktoré doma nájdete! Pre toto by mali ostať vo vašej domácnosti

Rastliny sú ozdobou interiéru, a v mnohých tiež môžeme nájsť potenciál na úspešný boj proti pavúkom. Zväčša ide o druhy s prenikavou vôňou, ktorá je pre nás príjemná, no pavúky ju neznesú.

V rámci prevencie je tiež potrebné udržiavať v okolí domu a vnútri čistotu a nehromadiť starý nábytok, škatule, časopisy a iné predmety, ktoré pavúkom poskytujú nenápadné útočisko. Pred príchodom zimy tiež nezabudnite zozbierať z trávnika popadané lístie.

 • Mäta

Jednou z rastlín, ktorá je užitočná vo viacerých ohľadoch, je aj mäta. Pavúky neznášajú jej intenzívnu vôňu, a tak pred ňou utekajú. Stačí, keď po dome rozmiestnite pár mätových lístkov, ktoré zaúčinkujú ako prirodzený repelent.

 • Bazalka

Opäť rastlina, pre ktorú nájdete využitie v kuchyni aj v celej domácnosti. Aj bazalka má charakteristický pach, ktorý odpudzuje nielen pavúky, ale aj mravce, muchy a komáre.

Bazalka miluje slnečné svetlo, ktoré by sme jej mali dopriať aspoň po dobu 5-6 hodín denne, takže sa jej najviac darí na južne orientovaných oknách. Zmiešaním výťažku z bazalky a hamamelu môžete získať sprej, ktorý sa dá nastriekať na okná pred ich utretím. Bude na nich pôsobiť ako repelent.

 • Rozmarín

Rozmarín sa najlepšie pestuje vnútri v kvetináči a okrem dochutenia jedál vám poslúži aj na odplašenie pavúkov. Keďže neznáša mráz, von ho vykladajte len počas leta.

 • Levanduľa

Prirodzený odpudzovač hmyzu najlepšie stelesňuje levanduľa. Ak ju pestujete v záhone alebo kvetináči, odrežte z nej pár vetvičiek a umiestnite ich okolo domu. Aj sušená levanduľa je efektívna v boji proti pavúkom.

 • Chryzantéma

Foto: Nancy Salmon/Shutterstock.com

Chryzantémy obsahujú látky, ktoré sa pridávajú aj do voľne predajných repelentov. Pred touto rastlinou utekajú pavúky, mravce, kliešte, blchy, roztoče, šváby, a dokonca aj posteľné ploštice.

 • Eukalyptus

S eukalyptom môžete naložiť podobne ako s levanduľou – odstrihnite z neho pár vetvičiek a umiestnite ich po dome. Zvlášť užitočné je zavesiť eukalyptus na sprchovú hlavicu, aby pri sprchovaní vydával osviežujúcu vôňu. Rovnako sa hodí do spreja na okná ako účinný repelent.

 • Aksamietnica

Záhradkári majú dobrý dôvod, prečo vedľa záhonov so zeleninou vysádzajú pestrofarebné aksamietnice. Tieto veselé kvety totiž fungujú ako repelent nielen voči pavúkom, ale aj slimákom. Hodí sa ich preto pestovať vonku aj dnu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo si treba sušiť vlasy radšej fénom ako prirodzene? Kaderníčka opisuje možné riziká

Prečo si treba sušiť vlasy radšej fénom ako prirodzene? Kaderníčka opisuje možné riziká

VČERA - 7:28Zaujímavosti

​„Prirodzené“ sušenie vlasov je zdĺhavé a nepraktické. Okrem toho ale vystavuje vlasy väčšiemu riziku poškodenia ako sušenie pomocou fénu. Zistite o tom viac.

Video: Toto je správny spôsob, ako skladovať citróny. Vydržia vám mesiace

Video: Toto je správny spôsob, ako skladovať citróny. Vydržia vám mesiace

20:37 16.10.2021Zaujímavosti

Vďaka tomuto spôsobu uskladnenia vám citróny vydržia čerstvé aj tri mesiace.

Psychopati najčastejšie študujú tento odbor

Psychopati najčastejšie študujú tento odbor

20:05 16.10.2021Zaujímavosti

Psychopati sa veľmi často zameriavajú na vysokoškolské vzdelanie v istom odbore.

Od kompostu po izoláciu: 6 spôsobov, akými môžete využiť opadané lístie

Od kompostu po izoláciu: 6 spôsobov, akými môžete využiť opadané lístie

18:32 16.10.2021Zaujímavosti

Ak robíte poriadky pred domom, na jeseň sa nevyhnete ani opadanému lístiu. Prečo ho však vyhadzovať do koša, keď sa dá ďalej využiť hneď niekoľkými spôsobmi?

5 dôvodov, prečo si adoptovať čivavu. Skutočne sú čivavy agresívne?

5 dôvodov, prečo si adoptovať čivavu. Skutočne sú čivavy agresívne?

18:07 16.10.2021Zaujímavosti

Ak sa rozhodujete nad adopciou tohto malého plemena, možno vás presvedčia tieto dôvody.