• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
12°Bratislava

Na nahradenie plynu bude treba strojnásobiť výrobu elektriny, upozorňujú plynári

  • 16:57 16.09.2021
  • Starý Smokovec
Na nahradenie plynu bude treba strojnásobiť výrobu elektriny, upozorňujú plynári

Úplná náhrada plynu elektrifikáciou by si vyžiadala oproti súčasnosti strojnásobenie výroby elektriny.

I keď Európska únia s využitím zemného plynu v budúcnosti neráta, na Slovensku a tiež v ďalších krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) bude zemný plyn nenahraditeľný aj v nasledujúcich desaťročiach. V súčasnosti totiž zabezpečuje takmer dvojnásobok dopytu po energiách ako elektrina. Vyplýva to z diskusie na Jesennej konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ).

Spotreba elektrickej energie na Slovensku je necelých 30 terawatthodín (TWh) a oproti tomu spotreba plynu je na úrovni takmer 55 TWh,“ uviedol prezident SPNZ Tomáš Malatinský. Hoci EÚ tlačí na odchod od fosílnych palív, a tým aj od zemného plynu, v čo najkratšom čase, bude podľa Malatinského potrebné prechodné obdobie, v ktorom sa bez zemného plynu nezaobídeme. Tým skôr, že súčasne sa nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách budú odstavovať uholné elektrárne.

Kedy bude možné zemný plyn nahradiť vodíkom alebo bioplynom, nie je podľa šéfa slovenských plynárov jasné. „Je v tom veľa otázok, a niektorí si myslia, že obdobie, po ktoré sa bude plyn stále používať, bude dlhšie, ako si myslíme," tvrdí Malatinský.

Krajiny V4 sú pomerne silno plynofikované a v nedávnej minulosti boli dokončené plynovodné prepojenia Slovenska s Maďarskom, prepojenie s Poľskom je tesne pred dokončením, čo umožní diverzifikáciu dodávok plynu. Práve Poľsko v súčasnosti čelí silnému tlaku na odstavenie svojich uholných elektrární a plánuje ich nahradiť plynovými. Riaditeľ rozvoja trhu s plynom spoločnosti GAZ System Slawomir Sieradzki hovorí až o zdvojnásobení potreby plynu v Poľsku.

Malatinský, ale napríklad aj viceprezident pre medzinárodné vzťahy maďarského regulačného úradu pre energetiku a verejné služby Pál Ságvári vidia úlohu zemného plynu v budúcnosti aj ako najvhodnejšieho energetického nosiča na zabezpečenie stability elektrickej siete.

Plynári sú znepokojení nejasným postojom predstaviteľov Európskej komisie (EK) k využívaniu alternatívnych palív, ale aj zemného plynu pri dosahovaní cieľov uhlíkovej neutrality do roku 2050 či balíka Fit for 55, o ktorom sa v súčasnosti rokuje. Podľa Malatinského idú súčasné návrhy na zníženie emisií skleníkových plynov o 55 % oproti roku 1990 do roku 2030 proti záujmom niektorých štátov a to tak, že neakceptujú technologickú neutralitu. Napríklad v oblasti dopravy tak podľa prezidenta SPNZ únia uprednostňuje elektromobilitu pred pohonom automobilov obnoviteľnými plynmi. Viac priestoru pre rozhodovanie štátov o spôsobe znižovania emisií by privítal aj námestník Ministerstva priemyslu a obchodu ČR René Neděla.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Z trhu sťahujú kravské mlieko

Z trhu sťahujú kravské mlieko

VČERA - 21:16Ekonomické

Kontaminované mlieko sa dostalo do viacerých obchodných reťazcov.

Ministerstvo financií: Vládne opatrenia boli efektívne, firmám sa vlani darilo

Ministerstvo financií: Vládne opatrenia boli efektívne, firmám sa vlani darilo

VČERA - 19:08Ekonomické

Vládne opatrenia na zmiernenie vplyvu pandémie nového koronavírusu boli efektívne a štát tak vlani vytvoril podmienky pre firmy, aby sa cez krízu neprepadli do strát.

Boris Kollár reagoval na zistenia ICJK ohľadom pandemickej pomoci

Boris Kollár reagoval na zistenia ICJK ohľadom pandemickej pomoci

VČERA - 17:48Ekonomické

Ak niekto chce zarobiť na pandemickej pomoci, je to hyenizmus, tvrdí Kollár.

Sulík bude čeliť odvolávaniu na 49. schôdzi, Boris Kollár ministra podporí

Sulík bude čeliť odvolávaniu na 49. schôdzi, Boris Kollár ministra podporí

VČERA - 17:45Ekonomické

Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR v súvislosti s vyslovením nedôvery ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) bude 26. októbra o 14.00 h.

Štát poslal milióny eur z pandemickej pomoci cez pezinský úrad práce schránkovým firmám

Štát poslal milióny eur z pandemickej pomoci cez pezinský úrad práce schránkovým firmám

VČERA - 16:32Ekonomické

Richard Sulík hovorí o zneužití rýchlosti pomoci, Peter Pellegrini chce kontrolu NKÚ.