• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.10.2021Meniny má Kvetoslava
Bratislava

Ženy, ktorým sa počas noci stáva toto, sú až dvakrát náchylnejšie na predčasné úmrtie

  • 20:02 15.09.2021
  • Adelaide
Ženy, ktorým sa počas noci stáva toto, sú až dvakrát náchylnejšie na predčasné úmrtie

Riziko smrti v mladom veku sa našťastie dá zvrátiť. Vedci vysvetľujú, ako na to.

Stretli ste sa už s pojmom „nevedomé prebudenie“? Ide o stav, ktorý sa počas spánku vyskytuje u každého z nás. Vďaka nemu je telo schopné odpovedať na potenciálne nebezpečné situácie signalizované zvukom, bolesťou, svetlom a teplotou.

Do stavu nevedomého prebudenia sa často dostávajú najmä pacienti so spánkovou apnoe, pri ktorej dochádza k zablokovaniu dýchacích ciest. Pacient si na druhý deň nemusí pamätať, že sa počas noci prebudil, no môže pociťovať zvýšenú únavu.

Univerzita v austrálskom Adelaide sa bližšie pozrela na nevedomé prebúdzanie a zistila, že ak k nemu dochádza pravidelne, môže prispieť k zvyšovaniu tlaku.

Na výskum boli použité údaje z troch rozdielnych štúdií, do ktorých sa zapojilo dokopy 8 tisíc mužov a žien. Každému z nich počas jednej noci nasadili monitorovací náramok, ktorý zaznamenával, ako často sa budia, ako dlho ostávajú hore a koľko času prespia.

Po monitorovaní účastníkov niekoľko rokov sledovali.

Docent Mathias Baumert, ktorý výskum dozoroval, poznamenáva, že ženy sa počas noci prebúdzajú menej často ako muži. Následky ich nočného vstávania sú ale zreteľnejšie.

Účastníčky výskumu, ktoré sa počas noci prebúdzali najčastejšie (6,5 percenta z celkovej doby spánku), čelili 60 až 100-percentne vyššiemu riziku úmrtia v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení. Konkrétne hovoríme o riziku vo výške 12,8 percent v porovnaní s 6,7 percentami u žien, ktoré so spánkom nemali problém.

To však nie je všetko – u žien, ktoré sa v noci často budia, narastá aj riziko úmrtia zo všetkých príčin, a to až o 20 až 60 percent. Výskum publikovaný na stránkach žurnálu European Heart Journal pritom hovorí, že u mužov sú zdravotné riziká súvisiace s prerušovaným spánkom menej výrazné.

Podľa spoluautora výskumu Dominika Linza z Medicínskeho centra Maastrichtskej univerzity v Holandsku nie je jasné, prečo medzi pohlaviami pretrváva značný rozdiel. Je však pravdepodobné, že za to môže rozdielna odpoveď ženského a mužského tela na prebudenie počas noci. K riziku tiež prispieva vysoký vek, obezita a chrápanie.

„Vek síce neovplyvníme, ale spánkovú apnoe a BMI dokážeme zmierniť, aby nespôsobovali nadmernú vzrušivosť tela počas spánku,“ hovorí Linz, ktorý dodáva, že pacienti s prerušovaným spánkom by sa mali viac zaujímať o spánkovú hygienu. Na začiatok je potrebné investovať do odhlučnenia napríklad v podobe štupľov a vyvarovať sa akémukoľvek žiareniu z mobilu či televízie tesne pred spaním.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, oup.com, edu.au, dailystar.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
3 zmeny v živote, ktoré vás ochránia pred vysokým cholesterolom

3 zmeny v živote, ktoré vás ochránia pred vysokým cholesterolom

DNES - 19:37Zdravie

K vysokému cholesterolu v krvi môže prispieť aj rodinná anamnéza. Niektoré faktory však máte celkom vo svojich rukách.

Tieto vitamínové doplnky prispievajú k vzniku Alzheimerovej choroby, pozor na dávky!

Tieto vitamínové doplnky prispievajú k vzniku Alzheimerovej choroby, pozor na dávky!

DNES - 8:37Zdravie

Užívanie týchto vitamínov by ste zakaždým mali skonzultovať s lekárom alebo lekárnikom. Nadmerný obsah týchto látok v tele totiž prispieva k vzniku neurodegeneratívneho ochorenia.

Táto potravina spomaľuje zmenšovanie mozgu

Táto potravina spomaľuje zmenšovanie mozgu

VČERA - 7:35Zdravie

Ľudský mozog sa zmenše o približne 5 percent každých desať rokov po dosiahnutí veku 40 rokov.

Orechy dokážu znížiť riziko úmrtia na tento typ rakoviny

Orechy dokážu znížiť riziko úmrtia na tento typ rakoviny

21:42 22.10.2021Zdravie

Konzumácia orechov môže znížiť riziko úmrtia na rakovinu o viac ako polovicu.

Pacientke sa po užívaní doplnku zmenšil tumor. Vzácny prípad prekvapil aj lekárov

Pacientke sa po užívaní doplnku zmenšil tumor. Vzácny prípad prekvapil aj lekárov

20:28 22.10.2021Zdravie

Pacientka, ktorá odmietla pomoc lekárov, a pri liečbe rakoviny sa spoliehala len na alternatívnu medicínu, pravdepodobne čoskoro získa späť svoje zdravie.