• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.9.2021Meniny má Vladislav(a)
24°Bratislava

Taliban sa poďakoval svetu za sľúbenú pomoc a vyzval USA, aby ukázali "srdce"

  • 17:19 14.09.2021
  • Kábul
Taliban sa poďakoval svetu za sľúbenú pomoc a vyzval USA, aby ukázali

Hnutie Taliban sa v utorok poďakovalo svetu za prisľúbenie stámiliónov dolárov na núdzovú pomoc Afganistanu a vyzvalo Spojené štáty, aby v budúcich kontaktoch ukázali "srdce". V utorok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Úradujúci minister zahraničných vecí talibanského režimu Amír Chán Muttakí na tlačovej konferencii povedal, že Taliban minie venované peniaze múdro a využije ich na zmiernenie chudoby.

Vyjadril sa tak deň po tom, čo Organizácia Spojených národov (OSN) oznámila, že darcovské krajiny prisľúbili Afganistanu pomoc v celkovej výške 1,2 miliardy dolárov.

Afganistan 15. augusta nečakane ovládlo radikálne hnutie Taliban, a to počas sťahovania amerických vojakov z krajiny, kde boli prítomní 20 rokov. Taliban vládol v Afganistane už v rokoch 1996 – 2001 a jeho režim bol brutálny. Vtedy poskytoval útočisko teroristickej sieti al-Káida, ktorá sa prihlásila k útokom na USA z 11. septembra 2001.

Islamský emirát sa bude zo všetkých síl snažiť dať túto pomoc ľuďom v núdzi úplne transparentným spôsobom,“ vyhlásil Muttakí.

Takisto požiadal Washington, aby prejavil vďačnosť Talibanu za to, že umožnil Spojeným štátom minulý mesiac dokončiť sťahovanie vojakov a evakuáciu vyše 120.000 ľudí.

Amerika je veľká krajina, musí mať veľké srdce,“ doplnil minister.

V utorok tiež vyhlásil, že vláda Talibanu ostáva verná svojim sľubom, že nedovolí militantom využívať územie Afganistanu na útoky proti iným, píše agentúra AP.

Muttakí na svojej prvej tlačovej konferencii odvtedy, čo Taliban vytvoril pred týždňom dočasnú vládu, neuviedol časový rámec, ako dlho bude táto vláda úradovať, a ani to, či bude nakoniec otvorená aj voči iným frakciám, menšinám alebo ženám.

Pri otázke o možnosti volieb Muttakí požiadal ostatné krajiny, aby nezasahovali do vnútorných záležitostí Afganistanu.

Vo vlani podpísanej dohode s USA sa Taliban zaviazal, že preruší vzťahy s al-Káidou a ďalšími militantnými skupinami a zaistí, že nebudú z afganského územia ohrozovať ostatné krajiny.

Muttakí na otázku o tejto dohode odpovedal: „Nedovolíme nikomu a ani žiadnym skupinám, aby našu pôdu využili proti nejakej krajine.“ Je to prvýkrát, čo člen vlády potvrdil záväzok dodržať tento sľub Talibanu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rakúsko zmierni karanténne pravidlá pre kontakty infikovaných covidom

Rakúsko zmierni karanténne pravidlá pre kontakty infikovaných covidom

DNES - 10:50Zahraničné

V Rakúsku sa od 27. septembra skráti povinná karanténa pre ľudí, ktorí boli v kontakte s osobami nakazenými koronavírusom zo 14 na desať dní.

OSN: Svetoví lídri prisľúbili 400 miliárd dolárov na rozvoj obnoviteľnej energie

OSN: Svetoví lídri prisľúbili 400 miliárd dolárov na rozvoj obnoviteľnej energie

DNES - 10:07Zahraničné

Lídri krajín sveta a predstavitelia podnikateľskej sféry prisľúbili, že venujú viac než 400 miliárd dolárov na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.

Nemecko: Rúška budú čoskoro povinnou výbavou autolekárničiek

Nemecko: Rúška budú čoskoro povinnou výbavou autolekárničiek

DNES - 9:48Zahraničné

Ochranné rúška sa zrejme v Nemecku stanú povinnou výbavou osobných i nákladných áut a autobusov.

Prieskum: Merkelová nebude po konci svojej vlády chýbať viac ako polovici Nemcov

Prieskum: Merkelová nebude po konci svojej vlády chýbať viac ako polovici Nemcov

DNES - 8:38Zahraničné

Odchádzajúca nemecká kancelárka Angela Merkelová nebude po uplynutí svojho aktuálneho funkčného obdobia chýbať viac ako polovici Nemcov.

Kolumbijské úrady zhabali zásielku obsahujúcu takmer 3500 žraločích plutiev

Kolumbijské úrady zhabali zásielku obsahujúcu takmer 3500 žraločích plutiev

DNES - 6:20Zahraničné

Kolumbijské úrady skonfiškovali zásielku obsahujúcu 3493 žraločích plutiev, ktoré mali byť z letiska v Bogote ilegálne prepravené do Hongkongu.