• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
12°Bratislava

Taliban sa poďakoval svetu za sľúbenú pomoc a vyzval USA, aby ukázali "srdce"

  • 17:19 14.09.2021
  • Kábul
Taliban sa poďakoval svetu za sľúbenú pomoc a vyzval USA, aby ukázali

Hnutie Taliban sa v utorok poďakovalo svetu za prisľúbenie stámiliónov dolárov na núdzovú pomoc Afganistanu a vyzvalo Spojené štáty, aby v budúcich kontaktoch ukázali "srdce". V utorok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Úradujúci minister zahraničných vecí talibanského režimu Amír Chán Muttakí na tlačovej konferencii povedal, že Taliban minie venované peniaze múdro a využije ich na zmiernenie chudoby.

Vyjadril sa tak deň po tom, čo Organizácia Spojených národov (OSN) oznámila, že darcovské krajiny prisľúbili Afganistanu pomoc v celkovej výške 1,2 miliardy dolárov.

Afganistan 15. augusta nečakane ovládlo radikálne hnutie Taliban, a to počas sťahovania amerických vojakov z krajiny, kde boli prítomní 20 rokov. Taliban vládol v Afganistane už v rokoch 1996 – 2001 a jeho režim bol brutálny. Vtedy poskytoval útočisko teroristickej sieti al-Káida, ktorá sa prihlásila k útokom na USA z 11. septembra 2001.

Islamský emirát sa bude zo všetkých síl snažiť dať túto pomoc ľuďom v núdzi úplne transparentným spôsobom,“ vyhlásil Muttakí.

Takisto požiadal Washington, aby prejavil vďačnosť Talibanu za to, že umožnil Spojeným štátom minulý mesiac dokončiť sťahovanie vojakov a evakuáciu vyše 120.000 ľudí.

Amerika je veľká krajina, musí mať veľké srdce,“ doplnil minister.

V utorok tiež vyhlásil, že vláda Talibanu ostáva verná svojim sľubom, že nedovolí militantom využívať územie Afganistanu na útoky proti iným, píše agentúra AP.

Muttakí na svojej prvej tlačovej konferencii odvtedy, čo Taliban vytvoril pred týždňom dočasnú vládu, neuviedol časový rámec, ako dlho bude táto vláda úradovať, a ani to, či bude nakoniec otvorená aj voči iným frakciám, menšinám alebo ženám.

Pri otázke o možnosti volieb Muttakí požiadal ostatné krajiny, aby nezasahovali do vnútorných záležitostí Afganistanu.

Vo vlani podpísanej dohode s USA sa Taliban zaviazal, že preruší vzťahy s al-Káidou a ďalšími militantnými skupinami a zaistí, že nebudú z afganského územia ohrozovať ostatné krajiny.

Muttakí na otázku o tejto dohode odpovedal: „Nedovolíme nikomu a ani žiadnym skupinám, aby našu pôdu využili proti nejakej krajine.“ Je to prvýkrát, čo člen vlády potvrdil záväzok dodržať tento sľub Talibanu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Firma Julius Meinl zmenila po obvineniach z rasizmu svoje logo

Firma Julius Meinl zmenila po obvineniach z rasizmu svoje logo

VČERA - 22:05Zahraničné

Známy rakúsky výrobca a predajca kávy a lahôdok, spoločnosť Julius Meinl sídliaca vo Viedni, pozmenila svoje kontroverzné logo zobrazujúce profil mladého osmanského chlapca s tradičnou červenou pokrývkou hlavy (fez), ktoré podľa kritikov

Rusko zvažuje, že vyradí Taliban zo zoznamu extrémistických organizácií

Rusko zvažuje, že vyradí Taliban zo zoznamu extrémistických organizácií

VČERA - 21:24Zahraničné

Moskva zvažuje, že afganské hnutie Taliban vyradí zo svojho zoznamu extrémistických organizácií. Uviedol to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin, píše agentúra Reuters.

Tretia dávka vakcíny od Pfizeru/BioNTech má vyše 95-percentnú účinnosť

Tretia dávka vakcíny od Pfizeru/BioNTech má vyše 95-percentnú účinnosť

VČERA - 20:47Zahraničné

Posilňujúca dávka proticovidovej vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 percenta.

WHO monitoruje novú mutáciu variantu delta

WHO monitoruje novú mutáciu variantu delta

VČERA - 19:57Zahraničné

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) monitoruje novú mutáciu koronavírusového variantu delta, oficiálne označovanú ako AY4.2. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Facebook bude francúzskym denníkom platiť za zdieľaný obsah

Facebook bude francúzskym denníkom platiť za zdieľaný obsah

VČERA - 17:06Zahraničné

Facebook bude platiť niektorým francúzskym médiám za články, ktoré budú zdieľať užívatelia na tejto sociálnej sieti.