• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

8 vecí, ktoré hrozia, ak nebudete jesť dostatok ovocia a zeleniny

  • 20:04 16.09.2021
  • Bratislava
8 vecí, ktoré hrozia, ak nebudete jesť dostatok ovocia a zeleniny

Čerstvé ovocie a zelenina denne prispievajú k zdraviu tela aj ducha. Týchto 8 následkov vám hrozí, ak sa ich celkom vzdáte.

Ovocie a zelenina obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, ktoré v iných potravinách nenájdete. Pre celkové zdravie sú absolútne nevyhnutné, a tak sa ich absencia môže prejaviť nepríjemnými príznakmi. V tomto článku si povieme, ktoré to sú:

1. Zhoršené videnie v tmavých priestoroch

Bystrozrakosť počas noci je kľúčom k bezpečnosti nielen doma, ale napríklad aj na cestách. Pre zdravie zraku je potrebný dostatok vitamínu A, ktorý možno nájsť v dvoch podobách: retinole a betakaroténe.

Retinol sa prirodzene vyskytuje v tresčej pečeni, rybom oleji a vo vajciach. Jeho nadmerná dávka však môže pôsobiť toxicky. Betakarotén sa zas nachádza v mrkve, špenáte aj rímskom šaláte.

2. Zhoršenie telesného pachu

Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Pach, ktorý naše telo vylučuje, ovplyvňuje niekoľko faktorov. O prirodzenej aróme, ktorú denne vylučujeme, vo veľkom rozhoduje genetika, no ovplyvniť ju vie aj jedlo. Vedecký výskum potvrdzuje, že ľudia, ktorí jedia množstvo ovocia a zeleniny, majú menej výrazný telesný pach, a to aj vtedy, keď dlhší čas nepoužívajú dezodorant alebo mydlo.

3. Depresia

Napriek tomu, že sa nachádzajú v opačných častiach tela, medzi mozgom a črevami jestvuje úzke prepojenie. Je preto jasné, že ak si trávenie zahltíme nezdravými jedlami, prejaví sa to aj na psychike. Vynechanie ovocia a zeleniny v strave pritom môže prispieť k zhoršeniu nálady, či dokonca vzniku depresie.

4. Zvýšenie tlaku

Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Strava bohatá na ovocie a zeleninu je prospešná aj pre zdravie srdca a ciev. Lekári preto odporúčajú pacientom s vysokým tlakom konzumovať viac čerstvých potravín, ktoré dokážu prečistiť tepny a znížiť tlak.

5. Tráviace problémy

Ovocie a zelenina sú bohatým zdrojom nerozpustnej vlákniny, ktorá sa nerozpúšťa vo vode a po príchode do čriev sa hromadí do kopy, vďaka čomu sa stolica ľahšie pohybuje. Nízky príjem vlákniny je jedna z najčastejších príčin porúch trávenia a vzniku zápchy.

6. Krvné zrazeniny

Hrozno, listová zelenina a cesnak majú jednu vec spoločnú – všetky prispievajú k zdravému riedeniu krvi a slúžia ako ochrana pred vznikom krvných zrazenín. Vitamín C, ktorý nájdete v týchto zdravých potravinách, okrem toho výrazne potláča riziko zahusťovania krvi, takže je nevyhnutný pre zdravé srdce a cievy.

7. Kruhy okolo očí a nerovnomerný tón pokožky

Kruhy okolo očí môžu mať niekoľko príčin. Jednou z nich je aj nedostatočné prekrvenie pokožky v okolí očí. Práve tomu dokáže zabrániť vitamín K, ktorý nájdete v brokolici, špenáte, kapuste aj hlávkovom šaláte. Nedostatok tohto vitamínu tiež súvisí s nerovnomerným tónom pokožky, poškodením pokožky a modrastým odtieňom kože.

8. Častejšie návštevy zubára

Foto: Stanislaw Mikulski/Shutterstock.com

Jablko, jahody, hrozno a ďalšie druhy ovocia, ale aj zeleniny, prirodzene čistia zuby a podporujú tvorbu slín, ktoré slúžia ako ochrana pred baktériami a choroboplodnými zárodkami. Ovocie a zelenina tiež obsahujú bohaté zásoby vitamínu A a C a vápnika, ktoré zuby posilňujú a chránia pred vypadávaním.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Príznaky covidu aj napriek negatívnemu testu? Na vine môže byť toto ochorenie

Príznaky covidu aj napriek negatívnemu testu? Na vine môže byť toto ochorenie

DNES - 9:05Zdravie

Príznaky tohto ochorenia netreba zanedbať. O úspešnosti liečby rozhoduje aj včasná diagnostika.

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

VČERA - 20:07Zdravie

Polihovanie v napustenej vani je lákadlom najmä počas dlhých zimných večerov. Podľa lekára Georgea Moncrieffa je to ale pasca najmä pre určitú skupinu ľudí.

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

VČERA - 8:34Zdravie

Demencia ovplyvňuje pamäťové schopnosti človeka, ale existujú spôsoby, ako riziko znížiť.

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 7:27Zdravie

Karcinóm pečene sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Zistite, aké je vaše riziko.

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

20:37 15.01.2022Zdravie

Milióny ľudí na celom svete zápasia so spánkovou depriváciou. Nepríjemnému problému sa ale dá vyhnúť správnym postupom pri sprchovaní.