• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
12°Bratislava

Vstávajú vaše deti príliš skoro? Takto im predĺžite spánok

  • 20:11 11.09.2021
  • Svet
Vstávajú vaše deti príliš skoro? Takto im predĺžite spánok

Dokonca aj také maličkosti, ako je pyžamo či svetlo môžu ovplyvniť detský spánok.

Pri výchove detí sa väčšina rodičov musí zmieriť s tým, že denne prídu o cenné hodiny spánku. Mnohí z nich pritom nemajú problém dieťa uspať, ale skôr ho donútiť, aby spalo vkuse dlhšiu dobu. Mnohí ľudia považujú ideálny spánkový režim pre malé deti od siedmej do siedmej.

Podľa expertky na spánok detí Katie Palmer je však vhodná aj šiesta hodina, najmä v lete, kedy sú dni dlhšie a prirodzene spíme menej ako v zime. Pre denník The Sun uviedla: Niektoré deti vstávajú okolo piatej hodiny, nie je to neobvyklé, ale to neznamená, že musíte začať svoj deň v tom čase. V skutočnosti rodičov aktívne nabádame, aby v tom čase nezačínali deň svojho dieťaťa, pretože im dôjde energia a budete to musieť v priebehu dňa kompenzovať extra spánkom."

Expertka uvádza, že náprava spánkového režimu bude vyžadovať čas a vytrvalosť: „Je to maratón, nie šprint.“ Je to preto, že kým sa vaše dieťa v ranných hodinách prebudí, už má za sebou veľký kus spánku a cíti sa relatívne nabudené. V druhej polovici noci sme tiež v ľahkom spánku, kedy je mozog veľmi aktívny. Ak chcete naučiť svoje dieťa vstávať o niečo neskoršie, vyskúšajte tieto tipy.

Upravte rutinu

Na spánok môže vplývať aj hlad, takže si najskôr overte, či to nie je vinník ranného prebúdzania. Najmä deti do jedného roka kŕmené mliekom vyžadujú správnu rutinu. Uistite sa, že dieťa sa pred spánkom nakŕmi do sýtosti, aby sa nebudilo z hladu.

Dostatok tepla

Dôvod, prečo sa vaše dieťa prebúdza skoro ráno, môže byť jednoducho taký, že mu je chladno. Katie vysvetľuje: „Naša telesná teplota sa prirodzene znižuje v skorých ranných hodinách, typicky okolo štvrtej hodiny.“ Ak teda vaše dieťa spí len pod dekou alebo tenkou prikrývkou, možno je mu zima. Ak to ešte nedokáže odkomunikovať, jednoducho vstane a začne kričať.

Skontrolujte teplotu v miestnosti a uistite sa, že vaše dieťa má vhodné posteľné prádlo. Môže pomôcť aj taktické kúrenie. Palmer odporúča rodičom, ktorí vedia regulovať kúrenie v dome, aby ho nastavili tak, aby sa zaplo okolo tretej hodiny ráno a o hodinu vyplo: "Keď sa teda telesná teplota zníži, miestnosť sa začne zahrievať - ​​najmä pre batoľatá, ktoré odkopnú všetky svoje prikrývky. Nemôžete vstávať celú noc a znova si ich prikrývať.“

Zmeňte svetlá

Svetlo ovplyvňuje spánkový hormón melatonín. V skorých ranných hodinách nám neostáva veľa melatonínu, takže potrebujeme aj malé triky, ktoré nám pomôžu spať. Oranžové, ružové a červené svetlá neovplyvňujú spánok.

Ale bohužiaľ, väčšina detských výrobkov je biela, zelená a modrá, čo sú všetko farby, ktoré spánok ovplyvňujú. Ak sa teda vaše dieťa prebúdza a má vedľa seba biele, zelené alebo modré nočné svetlo, bude to mať vplyv na jeho schopnosť zaspať.

To isté platí, ak sú dvere detskej izby otvorené a svetlo na chodbe je zapnuté celú noc. Ak máte dieťa, ktoré sa bojí tmy a má rado svetlo, expertka odporúča zmeniť farbu žiaroviek.

Naučte dieťa, aby si vystačilo aj samé

Ak je vaše dieťa zvyknuté, že pri zaspávaní ho hojdáte alebo hladkáte, bude od vás očakávať to isté, aj keď sa zobudí o štvrtej ráno. Katie hovorí, že spôsob, ako deti zbaviť tohto zvyku, je vykonať tieto zmeny na začiatku noci, keď viete, že spánok je ich najväčšou potrebou. Podľa Palmer sa deti v noci zobudia v priemere osemkrát. Preto by ste ich mali naučiť, aby si v týchto momentoch vystačili samé a neočakávali, že sa im budete venovať.

"Nehovorím, že by ste ich mali ignorovať, ale nechcete hrať aktívnu úlohu pri ich zaspávaní." Podľa expertky to môže byť kontraproduktívne, pretože vaša spoločnosť môže byť pre dieťa príliš stimulujúca a môže mu brániť spánku, najmä v prípade, že už niekoľko hodín spalo. Ak sa dieťa potrebuje napiť alebo sa vycikať, jednoducho ho odprevaďte a rýchlo vráťte do postele bez ďalších rituálov.

Vyskúšajte tréningový budík

Ide to typ budíka so svetlom, ktoré sa rozsvieti ráno v čase, ktorý si nastavíte. Je to signál pre vaše dieťa, že teraz je vhodný čas na vstávanie. Katie hovorí, že môže byť veľmi účinný pre deti staršie ako dva roky, ale kľúčové je učiť ich postupne.

"Ak máte dieťa, ktoré sa zvyčajne prebúdza o piatej, a okamžite ho nastavíte na šiestu alebo siedmu, v žiadnom prípade dieťa neprinútite čakať. Začnite teda tým, že ho nastavíte na štvrť na šiestu a necháte ho čakať krátko," hovorí spánková expertka. Akonáhle to zvládne, môžete postupne predlžovať čas o 15-minútové intervaly do šiestej hodiny.

Katie hovorí: „Ak máte dieťa, ktoré sa prebúdza okolo piatej hodiny ráno, nesnažte sa ho tlačiť na šiestu hodinu. Je nerealistické, aby malé dieťa čakalo tak dlho." Podľa expertky je dôležitá aj reakcia rodiča. Vysvetľuje: „Ak máte hodiny nastavené na pol šiestu a prebudí sa o 5:25, musíte mu odpovedať tak, ako by bola jedna hodina ráno:„ Pst, choď späť do postele, slnko nesvieti“.

Ale akonáhle vyjde slniečko, treba z toho robiť radostnú udalosť a povzbudiť dieťa, že vstalo v správnu dobu. "Potom si uvedomí, že je to slnko, ktoré určuje vašu odpoveď, a keď sa prebudí, okamžite sa pozrie na hodiny a pomyslí si: "Ach, slniečko nesvieti, nič zaujímavé sa nestane, môžem skúsiť znovu zaspať."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Umývač okien prekvapil zlatého retrívera

Video: Umývač okien prekvapil zlatého retrívera

VČERA - 22:22Zaujímavosti

Pes na umývača zareagoval svojsky.

Video: Pouličná speváčka netušila, že ju sleduje známy spevák. Spievala jeho pieseň

Video: Pouličná speváčka netušila, že ju sleduje známy spevák. Spievala jeho pieseň

21:50 20.10.2021Zaujímavosti

Známy spevák sa pristavil pri pouličnej umelkyni, aby si vypočul jej verziu piesne.

Video: Demonštranti zablokovali vodičov, tí do nich začali vrážať autami

Video: Demonštranti zablokovali vodičov, tí do nich začali vrážať autami

21:13 20.10.2021Zaujímavosti

Jedna z vodičov a vodičiek stratila trpezlivosť, a do demonštrantov na ceste začala vrážať autom. Niektorí hovoria o ich sebeckosti, iní ju zas obviňujú z drastického prístupu.

Video: Muž zistil, že má príliš nízky plot

Video: Muž zistil, že má príliš nízky plot

21:48 19.10.2021Zaujímavosti

Muž ukázal, v čom jeho plot zlyhal.

Ako správne prihriať ryžu a cestoviny, aby neboli suché: Tieto dve metódy pôsobia zázračne

Ako správne prihriať ryžu a cestoviny, aby neboli suché: Tieto dve metódy pôsobia zázračne

19:55 19.10.2021Zaujímavosti

Kľúčovým slovom pre správne prihriatie cestovín či ryže je para. Tú viete získať hneď dvomi rôznymi spôsobmi.