• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 16.9.2021Meniny má Ľudmila
27°Bratislava

Užívanie antibiotík súvisí s rakovinou o 10 rokov neskôr

  • 19:37 12.09.2021
  • Svet
Užívanie antibiotík súvisí s rakovinou o 10 rokov neskôr

Rozsiahla štúdia potvrdila spojenie medzi užívaním antibiotík a nástupom rakoviny čriev.

Užívanie antibiotík môže podľa novej štúdie s viac ako 40 000 prípadmi rakoviny vo Švédsku zvýšiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva o päť až desať rokov neskôr.

Predchádzajúce štúdie naznačovali, že antibiotiká môžu spôsobiť trvalé zmeny v črevnom mikrobióme - komunite mikróbov, ktoré žijú v zažívacom trakte - a že tieto zmeny môžu byť spojené so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva. V doteraz najväčšej epidemiologickej štúdii vedci uvádzajú, že zvýšené riziko môže byť špecifické pre rakovinu v takzvanom proximálnom hrubom čreve, časti hrubého čreva, ktorá sa spája s tenkým črevom a začína v pravej dolnej časti brucha.

Podľa výskumu zverejneného v časopise Journal of the National Cancer Institute ľudia, ktorí užívali antibiotiká viac ako šesť mesiacov, mali najvyššie riziko rakoviny. V porovnaní s ľuďmi, ktorí neužívali žiadne antibiotiká, mali títo jedinci o 17% vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny hrubého čreva.

Tím však zistil, že aj krátke cykly antibiotík prinášajú riziko rakoviny, aj keď oveľa menšie, než aké bolo pozorované pri niekoľkomesačnom užívaní antibiotík. K podobným záverom dospela aj menšia štúdia co Veľkej Británii publikovaná v roku 2019 v časopise Gut.

Je dôležité poznamenať, že tieto štúdie našli iba koreláciu. Nepreukazujú, že antibiotiká priamo spôsobujú následnú rakovinu hrubého čreva, povedala pre Live Science Cynthia Sears, hlavná autorka štúdie, ktorá je profesorkou medicíny a onkológie na Lekárskej fakulte Univerzity Johna Hopkinsa a profesorka molekulárnej mikrobiológie a imunológie na Bloomberg School of Public Health. Existujú však teórie o tom, ako tieto lieky môžu spôsobiť, že proximálne črevo bude citlivejšie na rozvoj rakoviny.

Podľa Cyntie Sears je to založené na narušení rovnováhy mirkobioty. Infekčné baktérie, ako sú Escherichia coli a Klebsiella pneumoniae sa premnožia tam, kde by im spravidla konkurovali ostatné mikróby. To zase môže zvýšiť zápal v hrubom čreve, vytvárať reaktívne chemikálie, ktoré by mohli poškodiť DNA a vytvárať nádory.

Okrem toho môže byť vnútorná výstelka čreva priepustnejšia, čo umožní baktériám preniknúť do stien hrubého čreva a spojiť sa do slizkých štruktúr nazývaných biofilmy. Štúdie naznačujú, že takmer všetky proximálne rakoviny hrubého čreva (takmer 90%) sú spojené s takýmito biofilmami, povedala Sears.

Keďže vedci naďalej skúmajú, prečo sú mikróby dôležité pri v rakovine hrubého čreva, lekári by mali zatiaľ pozorne selektovať, kedy a ako predpisujú antibiotiká, povedala Sears.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, gut.bmj.com, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ženy, ktorým sa počas noci stáva toto, sú až dvakrát náchylnejšie na predčasné úmrtie

Ženy, ktorým sa počas noci stáva toto, sú až dvakrát náchylnejšie na predčasné úmrtie

VČERA - 20:02Zdravie

Riziko smrti v mladom veku sa našťastie dá zvrátiť. Vedci vysvetľujú, ako na to.

Jednoduchý test s palcom dokáže odhaliť, či vám hrozí smrteľná srdcová komplikácia

Jednoduchý test s palcom dokáže odhaliť, či vám hrozí smrteľná srdcová komplikácia

VČERA - 19:33Zdravie

Takto si môžete overiť riziko potenciálne fatálneho ochorenia.

Interakcie liekov bývajú príčinami zníženej účinnosti liečby, tieto lieky nekombinujte

Interakcie liekov bývajú príčinami zníženej účinnosti liečby, tieto lieky nekombinujte

9:01 13.09.2021Zdravie

Interakcie nezriedka bývajú príčinami zníženej účinnosti liečby alebo prejavov nežiaducich účinkov liekov.

Do postele len v pyžame: Toto je dôvod, prečo je oblečenie na posteli tabu

Do postele len v pyžame: Toto je dôvod, prečo je oblečenie na posteli tabu

20:29 12.09.2021Zdravie

Oblečenie, ktoré ste nosili vonku, by ste nemali dávať na posteľ.