• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 7.12.2021Meniny má Ambróz
-2°Bratislava

Do postele len v pyžame: Toto je dôvod, prečo je oblečenie na posteli tabu

  • 20:29 12.09.2021
  • Bratislava
Do postele len v pyžame: Toto je dôvod, prečo je oblečenie na posteli tabu

Oblečenie, ktoré ste nosili vonku, by ste nemali dávať na posteľ.

Existuje dobrý dôvod, prečo by ste si nemali sadať na posteľ v oblečení, ktoré ste nosili vonku. Podľa zdravotných expertov môžu baktérie na vašom oblečení prežiť týždne až mesiace a potom kontaminujú vaše obliečky.

Zamyslite sa nad všetkými miestami, na ktorých počas dňa sedíte. Môžete cestovať vo vlaku či autobuse alebo sedieť na lavičke v parku. Vaše odevy po ceste zachytávajú množstvo choroboplodných zárodkov, ktoré sa prenesú do vašej postele, ak si hneď po príchode domov sadnete priamo na ňu.

Mikrobiológ Jason Tetro pre Healthline povedal: „Ak cestujete autobusom, vlakom, metrom, do škôlky, školy alebo do práce, môžete zachytiť všetky druhy baktérií a možno aj vírusov a húb od iných ľudí a potom ich prineste domov.“ Tetro uviedol, že pri skúmaní rizík vo verejnej doprave našli aj MRSA, takže je možné ho preniesť z verejnej dopravy do domu.

Povedal, že existuje tiež malé riziko prenášanie baktéria zvanej Acinetobacter, ktorá môže spôsobiť infekciu dýchacích ciest, ktorá vedie k zápalu pľúc. Tetro dodal: „Ale boli prípady, keď sa to mohlo dostať do vankúša. Ak teda prídete po dlhom dni domov a skočíte do postele a náhodou sa dostanete do kontaktu s Acinetobacterom, môžete ho preniesť do vankúša a potom to môže mať za následok, že ho vdýchnete a potom ochoriete.“

Rovnako ako baktérie, ktoré sa prenášajú z vonkajška do vašej postele, sa môžu vo vašom oblečení a obuvi skrývať aj blchy. Nielenže by sa oblečenie zvonka nemalo dostať k vašim vankúšom a obliečkam. Aj nové oblečenie môže byť plné zárodkov.

Philip Tierno, riaditeľ mikrobiológie a imunológie na Newyorskej univerzite, pre ABC odhalil: „Baktérie a organizmy môžu na oblečení prežiť týždne alebo dokonca mesiace.“ Pri ktontakte s tvárou to môže viesť k akné a infikovaným pórom. Špinavé obliečky a špinavé oblečenie môžu prenášať nečistoty a baktérie do vlasového folikulu, čo spôsobuje upchatie a infekciu.

Našťastie je nepravdepodobné, že by ste vážne ochoreli z baktérií, ktoré nazbierate počas dňa. Ako vysvetlil Tierno: „Našťastie pre ľudstvo, ak máte normálnu a stabilnú imunitnú odpoveď, mali by ste sa vedieť pred nimi chrániť.“ Ak však chcete tráviť čas v posteli, pre vaše zdravie bude lepšie, keď sa predtým prezlečiete.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, healthline.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.