• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Najnebezpečnejšie druhy vyrážok: Môžu naznačovať rakovinu či meningitídu

  • 19:37 11.09.2021
  • Bratislava
Najnebezpečnejšie druhy vyrážok: Môžu naznačovať rakovinu či meningitídu

Viete rozpoznať, ktoré typy vyrážok sú nebezpečné?

Vyrážky sú bežným javom a zvyčajne sú pre ľudí neškodné. Či už ide o akné, pľuzgiere či žihľavku, vyrážky môžu byť znakom rôznych druhov chorôb. Odborníci však varovali, že nebezpečné vyrážky si môžeme zameniť za tie neškodné.

Vyrážky sa objavujú aj pri rakovine, pričom najčastejšie dermatológovia liečia pacientov s rakovinou krvi. Ľudia, ktorí majú leukémiu alebo lymfóm, majú často na koži špecifické vyrážky, ktoré dokážu rozpoznať dermatológovia."

Na tieto typy vyrážok si dávajte väčší pozor.

1. Fľakaté červené vyrážky, ktoré sa môžu zmeniť na šupinaté: Lymfóm

Na snímke Mycosis fungoides, Foto: Dermatology11/Shuttestock.com

Mycosis fungoides je typ vyrážok, ktoré sa objavujú u pacientov s diagnostikovaným lymfómom. Lymfóm je rakovina lymfatického systému - siete tkanív a orgánov v našom tele, ktoré pracujú na tom, aby nás zbavili toxínov. Ide o obzvlášť nebezpečný druh rakoviny, pretože rakovinové bunky môžu cestovať telom v krvnom obehu.

Rakovinové bunky potom môžu rásť na niekoľkých miestach naraz a postihnúť viac častí tela. U osoby s lymfómom sa môže vyvinúť mycosis fungoides, vyrážka, ktorá je spôsobená presunom krvi do hornej vrstvy kože.

V počiatočných štádiách sa môže javiť ako nerovnomerná červená vyrážka, ale neskôr je šupinatá. Môže svrbieť a vyzerať podobne ako ekzém.

2. Drobné červené škvrny pokrývajúce pokožku: Leukémia

Na snímke petechie. Foto: CLS Digital Arts/Shutterstock.com

Leukémia, typ rakoviny krvi, ktorá začína v kostnej dreni, sa môže v krvnom obehu rozšíriť do celého tela. U osoby s leukémiou sa môžu na koži tiež objaviť malé červené škvrny známe ako petechie.

Vyrážka je spôsobená porušením krvných ciev pod kožou. U detí sa môže vyvinúť aj vyrážka nazývaná akútna myelogénna leukémia, ktorá spôsobuje výskyt tmavých škvŕn na koži.

3. Purpurové škvrny pod kožou: Problémy so zrážaním krvi

Na snímke purpura, Foto: Beate Wolter/Shutterstock.com

Ak si všimnete pod kožou purpurové škvrny, od malých bodiek po veľké škvrny, môže to znamenať poruchu zrážania krvi.

Vyrážka sa nazýva purpura, ktorá môže byť spôsobená buď nízkou alebo vysokou hladinou krvných doštičiek - buniek v krvi, ktoré spôsobujú zrážanie.

Medzi príčiny vyrážok patria slabé cievy, skorbut, lieky, infekcie, ako je HIV alebo hepatitída typ C, alebo vrodený stav.

4. Červenkastá vyrážka na rukách alebo chrbte: Akákoľvek rakovina

Dermatomyozitída sa zvykne prejavovať ako zmeny okolo záhybov nechtov, načervenalá vyrážka na zadnej strane rúk, najmä okolo kĺbov, a červená vyrážka podobná šálu na chrbte.

Táto vyrážka môže byť spojená s akýmkoľvek typom rakoviny. Môže sa objaviť aj na vašej tvári, očných viečkach, hrudníku, kolenách a lakťoch. Dermatomyozitída môže tiež spôsobiť svalovú slabosť a zapál svalov.

5. Červené bodky s príznakmi podobnými chrípke: Meningitída

Červená vyrážka pod kožou môže signalizovať meningitídu, ktorá môže byť smrteľná. Príznaky meningitídy sú podobné chrípke (vysoká horúčka, stuhnutosť krku, bolesť hlavy a ospalosť) a vyrážka sa nemusí vždy objaviť na začiatku ochorenia.

Začína sa to ako malé červené bodky, potom sa rýchlo rozšíria a zmenia sa na červené alebo purpurové škvrny. U seba alebo dieťaťa to môžete overiť pritlačením skla na vyrážku. Ak pri tlaku tlaku nezmizne, potom je spôsobená zápalom mozgových blán.

Môže to byť znak sepsy spôsobenej meningitídou a mali by ste ihneď zavolať záchrannú zdravotnú službu. Všetkým rodičom sa odporúča, aby očkovali svoje deti proti meningitíde.

6. Tmavé, hrubšie škvrny na koži: rakovina alebo cukrovka

Na snímke Acanthosis nigricans, Foto: Dermatology11/Shuttestock.com

Acanthosis nigricans sú tmavšie zhrubnuté škvrny na koži, ktoré sa tvoria v oblasti podpazušia, slabín a krku. Nie je to stav sám o sebe, ale znak základného zdravotného problému.

Škvrny sú suché a drsné, textúrou sa podobajú na zamat a môžu tiež svrbieť. Acanthosis nigricans sa zvyčajne vyvíja pomaly v priebehu času, ale rýchle šírenie je spojené s rakovinou.

Tmavá škvrna (alebo pás) zamatovej pokožky na zadnej strane krku, v podpazuší, v slabinách alebo na inom mieste môže znamenať, že máte v krvi príliš veľa inzulínu, čo je znak cukrovky.

Aj keď samotný diabetes nie je smrteľný, prináša so sebou množstvo závažných komplikácií od infarktu až po amputáciu končatiny, preto je dôležité ochorenie včas diagnostikovať.

7. Fialová vyrážka s opuchom, sčernením: hnijúce mäso

Nekrotizujúca fasciitída, ktorá je bezprostredným zdravotným problémom, je zriedkavou, ale závažnou bakteriálnou infekciou, ktorá spôsobuje „hnilobu“ pokožky.

Nekrotizujúca fasciitída môže začať relatívne malým zranením, ako je napríklad malý rez, ktorý umožní baktériám dostať sa do pokožky. Príznaky sa zvyčajne objavia náhle a rýchlo.

Postihnutá oblasť opuchne a môže sa objaviť purpurová vyrážka. Dochádza k tvorbe veľkých tmavých škvŕn, ktoré sa menia na pľuzgiere naplnené hnisom. Rany sčernajú, keď tkanivo odumiera.

Len štyri alebo päť dní od začiatku infekcie sa môže objaviť nebezpečne nízky krvný tlak a vysoká teplota. Aj pri liečbe sa odhaduje, že až dva z každých piatich prípadov nekrotizujúcej fasciitídy končia smrťou.

8. Vyrážky na veľkých plochách tela: Alergia na lieky

Foto: TisforThan/Shutterstock.com

Vyrážka, ktorá pokrýva širokú oblasť, môže byť znakom syndrómu precitlivenosti na lieky. Alergia môže trvať niekoľko týždňov po nasadení liekov a môže pretrvávať, aj keď ho prestanete užívať.

Pacienti hlásia rôznu škálu vyrážok, od pľuzgierov a lézií až po ekzém a opuch tváre. Môže to viesť k problémom s vnútornými orgánmi, a preto je tento stav taký vážny. Môže spôsobiť zlyhanie viacerých orgánov alebo viesť k ochoreniu pľúc, zápalu srdca a záchvatom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thesun.co.uk, nhs.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Príznaky covidu aj napriek negatívnemu testu? Na vine môže byť toto ochorenie

Príznaky covidu aj napriek negatívnemu testu? Na vine môže byť toto ochorenie

DNES - 9:05Zdravie

Príznaky tohto ochorenia netreba zanedbať. O úspešnosti liečby rozhoduje aj včasná diagnostika.

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

VČERA - 20:07Zdravie

Polihovanie v napustenej vani je lákadlom najmä počas dlhých zimných večerov. Podľa lekára Georgea Moncrieffa je to ale pasca najmä pre určitú skupinu ľudí.

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

VČERA - 8:34Zdravie

Demencia ovplyvňuje pamäťové schopnosti človeka, ale existujú spôsoby, ako riziko znížiť.

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 7:27Zdravie

Karcinóm pečene sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Zistite, aké je vaše riziko.

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

20:37 15.01.2022Zdravie

Milióny ľudí na celom svete zápasia so spánkovou depriváciou. Nepríjemnému problému sa ale dá vyhnúť správnym postupom pri sprchovaní.