• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Pred 75 rokmi sa narodil Freddie Mercury, líder legendárnej skupiny Queen

  • 7:23 05.09.2021
  • Bratislava
Pred 75 rokmi sa narodil Freddie Mercury, líder legendárnej skupiny Queen

V nedeľu 5. septembra by sa spevák Freddie Mercury dožil 75 rokov.

Tak ako je Queen jednou z najvýznamnejších rockových skupín v histórii, patril aj jej líder Freddie Mercury medzi najvýraznejšie zjavy na hudobnej scéne. Získaval si srdcia divákov podmanivým hlasom, aj excentrickým vystupovaním. Jeho búrlivý život v 45 rokoch ukončilo predčasne ochorenie AIDS.

Freddie Mercury, vlastným menom Farrokh Bulsara, sa narodil 5. septembra 1946 na východoafrickom ostrove Zanzibar. Jeho rodičia pochádzali z indickej komunity Parsov, ktorí kedysi utiekli z Perzie do Indie a časť obývala aj východnú Afriku. Keďže bol Zanzibar do roku 1963 pod britským protektorátom, mala rodina britské občianstvo.

Farrokh Bulsara prežil časť detstva odlúčený od rodičov, pretože od ôsmich rokov navštevoval internátnu školu v indickom Bombaji. Už ako dvanásťročný tu založil svoju prvú hudobnú skupinu. V tomto období začal budúci umelec používať krstné meno Freddie. V roku 1963 sa vrátil naspäť do Zanzibaru, hneď v ďalšom roku rodina pred nepokojmi utiekla do Anglicka.

Freddie študoval umenie na West Thames College v západnom Londýne, štúdium grafiky a dizajnu na Ealing Art College absolvoval v roku 1969. Jeho kolegami boli aj Pete Townshend zo skupiny Who, alebo člen Rolling Stones Ron Wood.

Freddie pôsobil vo viacerých hudobných skupinách, od detstva sa venoval hre na klavír. Kľúčové však preňho bolo stretnutie s gitaristom Brianom Mayom a bubeníkom Rogerom Taylorom, v tom čase hráčmi skupiny Smile. Odchádzajúci spevák za seba sprostredkoval Freddieho ako náhradu. Trojica pribrala basgitaristu Johna Deacona a na Freddieho naliehanie zmenila meno na Queen. Takisto Bulsara začal používať umelecký pseudonym Mercury podľa antického posla bohov.

Skupina Queen vystúpila oficiálne prvýkrát 19. februára 1971 v londýnskej hale Hornsey Town. V júli 1973 vydala prvý album s názvom Queen a získala zaň prvú zlatú platňu. Mesiac nato vyrazila na prvé britské turné ako predkapela vtedy populárneho zoskupenia Mott The Hoople. Publikum ju prijalo výborne a v marci 1974 tak mohla začať svoje prvé vlastné britské turné. Vydala tiež druhú platňu Queen 2.

Prelomovým bol štvrtý album A Night at the Opera, ktorý vyšiel 21. novembra 1975. Jeho súčasťou bola skladba Bohemian Rhapsody, ktorá vyšla tiež na samostatnom singli – pričom singel aj album viedli hitparády a za obe získali Queen platinové platne. V londýnskom Hyde Parku odohrali 18. septembra 1976 koncert pre 150.000 fanúšikov, čím prekonali rekord, ktorý dovtedy držali Rolling Stones.

Všetci členovia skupiny mali rovnocenný muzikantský aj autorský prínos a predstavovali výrazné osobnosti – spev, hra na klavíri a javiskový prejav Freddieho Mercuryho jej však dávali čosi nezameniteľné, čo z Queen urobilo fenomén rockovej hudby 70. a 80. rokov minulého storočia.

Skupina vydala ďalšie albumy – A Day at the Races (1976), News of the World (1977) s piesňami We Will Rock You či We Are the Champions a tiež album Jazz (1978) so skladbami Mustapha či Bicycle Race. Novší a dynamickejší zvuk skupina predstavila na albume The Game (1980) s hitom Another One Bites the Dust.

V marci 1981 Queen vystúpili prvý raz pred nadšeným publikom v Južnej Amerike a v Mexiku, na ďalších koncertoch „roztopili“ aj Japoncov. „Kedysi som si myslel, že vydržíme najviac päť rokov, ale došlo to až tak ďaleko, že sme pristarí na rozchod. Viete si predstaviť v štyridsiatke novú kapelu?“ vyhlásil Freddie Mercury.

Na ďalšom albume Hot Space (1982) vynikol hit Under Pressure, ktorý Queen vytvorili a naspievali s Davidom Bowiem. Väčší podiel syntetizérového zvuku priniesol album Works (1984) a skladby Radio Ga Ga, či I Want to Break Free. V júni 1986 vydali Queen album Kind Of Magic. Nasledovala európska koncertná šnúra, v rámci ktorej skupina vystúpila 27. júla 1986 na Népstadione v Budapešti. Záznam koncertu dokumentuje film Queen In Budapest.

Freddie Mercury sa venoval aj sólovým projektom, v roku 1985 vydal vlastný album Mr. Bad Guy. V roku 1988 nasledovala platňa Barcelona v spolupráci so španielskou opernou speváčkou Montserrat Caballé.

Už počas 80. rokov sa objavovali špekulácie o Mercuryho zdravotnom stave a infikovaní vírusom HIV. Album Innuendo nahrával Freddie Mercury očividne oslabený, napriek tomu s ním skupina bodovala v Británii i ďalších európskych krajinách.

Od leta 1991 sa Mercury zdržiaval vo svojom dome v londýnskom Kensingtone. Napokon 22. novembra 1991 zavolal manažéra skupiny Jima Beacha a na druhý deň sa verejnosť dozvedela vo forme oficiálneho vyhlásenia o Mercuryho ochorení.

Freddie Mercury zomrel ako 45-ročný len 24 hodín po vydaní vyhlásenia – večer 24. novembra 1991.

Na jeho počesť sa v apríli 1992 konal na štadióne Wembley koncert s názvom The Freddie Mercury Tribute Concert. V roku 1995 skupina dokončila posledný album Made In Heaven, na ktorom pracovala tesne pred Mercuryho smrťou. Osobnosť speváka pripomína socha vo švajčiarskom Montreaux na brehu Ženevského jazera, jeho príbeh zmapoval film Bohemian Rhapsody (2018).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred 100 rokmi sa narodil legendárny herec Július Pántik

Pred 100 rokmi sa narodil legendárny herec Július Pántik

7:04 15.01.2022Kultúra

V sobotu 15. januára uplynie 100 rokov od narodenia divadelného, filmového herca a vysokoškolského pedagóga, národného umelca Júliusa Pántika.

Festival Berlinale budú sprevádzať prísne epidemické opatrenia

Festival Berlinale budú sprevádzať prísne epidemické opatrenia

6:04 13.01.2022Kultúra

Prestížnu prehliadku svetového filmu budú sprevádzať prísne protiepidemické opatrenia, oznámili v stredu organizátori festivalu.

Vo veku 82 rokov zomrel režisér americkej novej vlny Peter Bogdanovich

Vo veku 82 rokov zomrel režisér americkej novej vlny Peter Bogdanovich

7:16 07.01.2022Kultúra

Vo veku 82 rokov zomrel oceňovaný americký filmový režisér, kritik a herec Peter Bogdanovich.

Dnes oslavuje narodeniny Zoro Laurinc, Elena Podzámska, Ján Kuric aj Nicolas Cage

Dnes oslavuje narodeniny Zoro Laurinc, Elena Podzámska, Ján Kuric aj Nicolas Cage

6:44 07.01.2022Kultúra

Jedným z popredných slovenských architektov tvoriacich v duchu funkcionalizmu bol MICHAL MAXIMILIÁN SCHEER, ktorý sa narodil pred 120 rokmi.

Narodeniny dnes oslavuje Jana Kirschner, Havla zvolili za prezidenta Československa

Narodeniny dnes oslavuje Jana Kirschner, Havla zvolili za prezidenta Československa

6:07 29.12.2021Kultúra

V stredu si pripomíname jubileum slovenskej speváčky Jany Kirschner aj spisovateľa a prekladateľa Michala Hvoreckého.