• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Jednoduchá výmena kuchynskej soli môže ročne zachrániť milióny životov

  • 20:26 02.09.2021
  • Sydney
Jednoduchá výmena kuchynskej soli môže ročne zachrániť milióny životov

Experiment z Číny dokazuje, že kuchynská soľ sa ročne podieľa na miliónoch úmrtí v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení. Čo sa ukázalo ako jej najideálnejšia náhrada?

Soľ je kuchynská pomôcka, ktorá s jedlom dokáže narobiť divy. Stačí pridať štipku do hrnca, a recept hneď získa bohatšiu chuť. Lacné a ľahko dostupné ochucovadlo má ale aj svoju temnú stránku.

Soľ, alebo chlorid sodný, sa skladá zo sodíka a chlóru, ako už názov naznačuje. Prvá z týchto zlúčenín pritom môže v tele človeka narobiť problémy, ak jej prijímame nadbytok. Soľ sa napríklad spája so zvýšeným rizikom vzniku srdcovo-cievnych ochorení a zníženým množstvom draslíka v tele, čo má takisto negatívny dopad na krvný tlak.

Obidva tieto negatívne účinky sa dajú odstrániť lacnou náhradou soli, ktorú nájdete vo väčšine obchodov. Je navrhnutá tak, aby chutila ako soľ, ale obsahuje menej sodíka a vyššie množstvo draslíka. Z tejto zámeny by podľa masívnej štúdie mohol profitovať úplne každý.

„Takmer každý na svete je viac soli ako by mal,“ poznamenáva klinicky epidemiológ Bruce Neal z Georgeovho inštitútu globálneho zdravia v Austrálii. „Ak by sme na celom svete zamenili soľ za náhradu, ročne by sme sa vyhli niekoľkým miliónom predčasných úmrtí.“

Soľ už nie je nad zlato, pri varení ju treba nahradiť

Neal s kolegami v rámci štúdie testoval dedinčanov z Číny, ktorí v minulosti prekonali cievnu mozgovú príhodu alebo mali problémy s krvným tlakom. Výskumu sa zúčastnilo viac ako 20 tisíc dobrovoľníkov v priemernom veku 65 rokov zo 600 dedín.

Experiment mal pôvodne trvať 5 rokov, no prerušila ho pandémia nového koronavírusu. Počas jeho trvania polovica účastníkov ochucovala svoje jedlá pomocou náhrady soli, ktorú im zadarmo poskytli. Druhá skupina dedinčanov bola kontrolná a jej členovia používali soľ tak, ako predtým.

V závere pokusu vedci zaznamenali markantné rozdiely medzi zdravím členov jednotlivých skupín. Po asi piatich rokoch od začiatku výskumu umrelo vyše 4000 účastníkov, 3000 z nich utrpelo cievnu mozgovú príhodu a u 5000 vzniklo vážne srdcovo-cievne ochorenie.

V porovnaní s konzumentmi obyčajnej soli čelili tí, ktorí jedli náhradu soli, oveľa nižšiemu riziku cievnej mozgovej príhody aj srdcovo-cievnych ochorení a úmrtia v dôsledku nich. Vedci teda zdôrazňujú, že ak by na úrovni celej Číny došlo k výmene soli za náhradu, ročne by sme mohli zachrániť 460 tisíc ľudských životov. V prípade celosvetového uplatnenia by sa dali zachrániť až milióny životov.

Problémy so západnou stravou

Za možnú bariéru, ktorá bráni v efektívnych výsledkoch náhrady soli, možno označiť rozmanitosť kuchýň z celého sveta. Čínsky vidiek je napríklad charakteristický tým, že jedlá pripravuje bez použitia spracovaných potravín, ktoré takisto obsahujú množstvo soli.

Ak by zvyšok sveta pri domácom varení prestal používať kuchynskú soľ, ľudia by stále prijímali množstvo chloridu sodného zo spracovanej stravy, pripomína pediatrička Julie R. Ingelfingerová zo Všeobecnej nemocnice v Massachusetts. Tento problém by sa dal vyriešiť nahradením soli nielen doma, ale aj vo výrobe.

Cena kuchynskej soli je asi o 50 percent nižšia ako cena jej náhrady, ale vzhľadom na to, že soľ je celkovo pomerne lacná a bežná domácnosť jej naraz veľa nespotrebuje, nedá sa hovoriť o závažnom rozdiele.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nejm.org, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

VČERA - 20:07Zdravie

Polihovanie v napustenej vani je lákadlom najmä počas dlhých zimných večerov. Podľa lekára Georgea Moncrieffa je to ale pasca najmä pre určitú skupinu ľudí.

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

VČERA - 8:34Zdravie

Demencia ovplyvňuje pamäťové schopnosti človeka, ale existujú spôsoby, ako riziko znížiť.

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 7:27Zdravie

Karcinóm pečene sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Zistite, aké je vaše riziko.

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

20:37 15.01.2022Zdravie

Milióny ľudí na celom svete zápasia so spánkovou depriváciou. Nepríjemnému problému sa ale dá vyhnúť správnym postupom pri sprchovaní.

Táto potravina znižuje riziko rakoviny a srdcových ochorení. Stačí pol lyžice denne

Táto potravina znižuje riziko rakoviny a srdcových ochorení. Stačí pol lyžice denne

19:37 15.01.2022Zdravie

Vďaka tejto bežnej potravine dokážete znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb.