• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Alergia a potravinová intolerancia: Toto sú štyri najväčšie mýty, ktoré vám škodia

  • 20:06 01.09.2021
  • Bratislava
Alergia a potravinová intolerancia: Toto sú štyri najväčšie mýty, ktoré vám škodia

U ľudí sa čoraz častejšie objavujú alergie a intolerancie na určité potraviny. Tieto mýty však môžu brániť správnej diagnostike.

Podľa výskumov až 35% ľudí sebe alebo svojim deťom nesprávne diagnostikuje potravinovú intoleranciu alebo alergiu a potom sa snažia zvládnuť symptómy sami bez lekárskej pomoci. Tu sú štyri najväčšie mýty, ktoré môžu predstavovať prekážku pri správnej diagnostike.

1. Mám príznaky po jedle, takže to musí byť alergia

Nežiaduce reakcie na jedlo sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov a všetky spadajú do súhrnného pojmu „precitlivenosť na potraviny“. Patria sem reakcie imunitného systému, ktoré nazývame alergia, ale aj iné reakcie, ktoré nazývame „potravinová intolerancia“.

Alergické reakcie, ktoré zahŕňajú protilátku Imunoglobulín E (IgE), spôsobujú rôzne reakcie od svrbenia očí po anafylaxiu – závažnú alergickú reakciu, ktorá môže spôsobiť vážne opuchnutie hrdla alebo jazyka, ťažkosti s dýchaním, nízky krvný tlak a v konečnom dôsledku smrť. Tieto príznaky sa zvyčajne vyskytujú rýchlo po konzumácii príslušného jedla a ak sú závažné, vyžadujú si okamžitú lekársku pomoc.

Iné reakcie, ktoré zahŕňajú imunitný systém (bez IgE), môžu spôsobiť príznaky, ktoré majú buď okamžitý alebo pomalší nástup a sú chronickejšie. Je to začervenaná, svrbivá koža, pálenie záhy alebo riedka stolica.

Niektoré z nich môžu byť podobné príznakom spôsobeným potravinovou intoleranciou. Aj keď pri alergii s IgE je zvyčajne potrebné úplne vylúčiť spúšťaciu potravinu, jej obmedzenie môže byť postačujúce pri iných formách precitlivenosti, ale to závisí od základnej príčiny.

2. Test na alergiu si kúpim v lekárni

Online testy a voľnopredajné testy vám poskytnú zoznam potravín, ktoré zjavne spôsobujú vaše príznaky. Mnohé z ponúkaných testov nie sú založené na dôkazoch o potravinovej alergii alebo potravinovej intolerancii.

Môžu viesť k neodôvodneným obmedzeniam, ktoré nielenže zvyšujú riziko nedostatku výživy, ale môžu tiež spôsobovať úzkosť, môžu mať škodlivý vplyv na váš spoločenský život tým, že budete mať problém sa stravovať, a v konečnom dôsledku to ovplyvní vašu kvalitu života.

Je preto dôležité absolvovať krvné testy u imunológa, ktoré vyžadujú starostlivú interpretáciu, pretože pozitívny test nemusí nutne znamenať alergiu. Testy, pri ktorých sa podávajú presné a rastúce dávky podozrivých potravín, sa považuje za najlepší spôsob diagnostiky potravinovej alergie, musí sa však vykonávať pod lekárskym dohľadom.

3. Kvôli ekzému sa musím vyhýbať množstvu potravín

Jedlo nespôsobuje ekzémy a existuje veľa environmentálnych spúšťačov, ktoré ich zhoršujú, takže je ťažké zistiť, či obmedzenie konkrétnych potravín skutočne pomáha. Pre väčšinu ľudí je kľúčová predpísaná liečba.

Niektorí ľudia s atopickým ekzémom sa musia vyhýbať niektorým jedlám kvôli závažnej potravinovej alergii. Vyžaduje si to však starostlivé posúdenie, takže ak máte pocit, že vaša súčasná liečba ekzému nie je dostatočná, pred vykonaním akýchkoľvek zmien v stravovaní sa poraďte so svojím lekárom.

4. „Môže obsahovať“ je len veta pre ochranu výrobcu

Označovanie alergénov na potravinách sa v posledných rokoch zlepšilo implementáciou legislatívy EÚ z roku 2014. Má to však svoje obmedzenia. Znenie varovaní nie je štandardizované a v zásade neposkytuje údaj o úrovni rizika.

Preto nie je prekvapujúce, že niektorí tento druh varovania vnímajú skepticky, zatiaľ čo iní ľudia s alergiami sa obávajú, že im veľmi malé množstvo konkrétnej potraviny môže spôsobiť okamžité príznaky. Často je pre ľudí s alergiou jedným riešením sa úplne vyhýbať potravinám aj so stopovým množstvom alergénu, aby znížili riziko vážnej reakcie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, publications.aston.ac.uk, bda.uk.com, patient.info
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

VČERA - 20:07Zdravie

Polihovanie v napustenej vani je lákadlom najmä počas dlhých zimných večerov. Podľa lekára Georgea Moncrieffa je to ale pasca najmä pre určitú skupinu ľudí.

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

VČERA - 8:34Zdravie

Demencia ovplyvňuje pamäťové schopnosti človeka, ale existujú spôsoby, ako riziko znížiť.

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 7:27Zdravie

Karcinóm pečene sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Zistite, aké je vaše riziko.

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

20:37 15.01.2022Zdravie

Milióny ľudí na celom svete zápasia so spánkovou depriváciou. Nepríjemnému problému sa ale dá vyhnúť správnym postupom pri sprchovaní.

Táto potravina znižuje riziko rakoviny a srdcových ochorení. Stačí pol lyžice denne

Táto potravina znižuje riziko rakoviny a srdcových ochorení. Stačí pol lyžice denne

19:37 15.01.2022Zdravie

Vďaka tejto bežnej potravine dokážete znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb.