• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 7.12.2021Meniny má Ambróz
-2°Bratislava

Alergia a potravinová intolerancia: Toto sú štyri najväčšie mýty, ktoré vám škodia

  • 20:06 01.09.2021
  • Bratislava
Alergia a potravinová intolerancia: Toto sú štyri najväčšie mýty, ktoré vám škodia

U ľudí sa čoraz častejšie objavujú alergie a intolerancie na určité potraviny. Tieto mýty však môžu brániť správnej diagnostike.

Podľa výskumov až 35% ľudí sebe alebo svojim deťom nesprávne diagnostikuje potravinovú intoleranciu alebo alergiu a potom sa snažia zvládnuť symptómy sami bez lekárskej pomoci. Tu sú štyri najväčšie mýty, ktoré môžu predstavovať prekážku pri správnej diagnostike.

1. Mám príznaky po jedle, takže to musí byť alergia

Nežiaduce reakcie na jedlo sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov a všetky spadajú do súhrnného pojmu „precitlivenosť na potraviny“. Patria sem reakcie imunitného systému, ktoré nazývame alergia, ale aj iné reakcie, ktoré nazývame „potravinová intolerancia“.

Alergické reakcie, ktoré zahŕňajú protilátku Imunoglobulín E (IgE), spôsobujú rôzne reakcie od svrbenia očí po anafylaxiu – závažnú alergickú reakciu, ktorá môže spôsobiť vážne opuchnutie hrdla alebo jazyka, ťažkosti s dýchaním, nízky krvný tlak a v konečnom dôsledku smrť. Tieto príznaky sa zvyčajne vyskytujú rýchlo po konzumácii príslušného jedla a ak sú závažné, vyžadujú si okamžitú lekársku pomoc.

Iné reakcie, ktoré zahŕňajú imunitný systém (bez IgE), môžu spôsobiť príznaky, ktoré majú buď okamžitý alebo pomalší nástup a sú chronickejšie. Je to začervenaná, svrbivá koža, pálenie záhy alebo riedka stolica.

Niektoré z nich môžu byť podobné príznakom spôsobeným potravinovou intoleranciou. Aj keď pri alergii s IgE je zvyčajne potrebné úplne vylúčiť spúšťaciu potravinu, jej obmedzenie môže byť postačujúce pri iných formách precitlivenosti, ale to závisí od základnej príčiny.

2. Test na alergiu si kúpim v lekárni

Online testy a voľnopredajné testy vám poskytnú zoznam potravín, ktoré zjavne spôsobujú vaše príznaky. Mnohé z ponúkaných testov nie sú založené na dôkazoch o potravinovej alergii alebo potravinovej intolerancii.

Môžu viesť k neodôvodneným obmedzeniam, ktoré nielenže zvyšujú riziko nedostatku výživy, ale môžu tiež spôsobovať úzkosť, môžu mať škodlivý vplyv na váš spoločenský život tým, že budete mať problém sa stravovať, a v konečnom dôsledku to ovplyvní vašu kvalitu života.

Je preto dôležité absolvovať krvné testy u imunológa, ktoré vyžadujú starostlivú interpretáciu, pretože pozitívny test nemusí nutne znamenať alergiu. Testy, pri ktorých sa podávajú presné a rastúce dávky podozrivých potravín, sa považuje za najlepší spôsob diagnostiky potravinovej alergie, musí sa však vykonávať pod lekárskym dohľadom.

3. Kvôli ekzému sa musím vyhýbať množstvu potravín

Jedlo nespôsobuje ekzémy a existuje veľa environmentálnych spúšťačov, ktoré ich zhoršujú, takže je ťažké zistiť, či obmedzenie konkrétnych potravín skutočne pomáha. Pre väčšinu ľudí je kľúčová predpísaná liečba.

Niektorí ľudia s atopickým ekzémom sa musia vyhýbať niektorým jedlám kvôli závažnej potravinovej alergii. Vyžaduje si to však starostlivé posúdenie, takže ak máte pocit, že vaša súčasná liečba ekzému nie je dostatočná, pred vykonaním akýchkoľvek zmien v stravovaní sa poraďte so svojím lekárom.

4. „Môže obsahovať“ je len veta pre ochranu výrobcu

Označovanie alergénov na potravinách sa v posledných rokoch zlepšilo implementáciou legislatívy EÚ z roku 2014. Má to však svoje obmedzenia. Znenie varovaní nie je štandardizované a v zásade neposkytuje údaj o úrovni rizika.

Preto nie je prekvapujúce, že niektorí tento druh varovania vnímajú skepticky, zatiaľ čo iní ľudia s alergiami sa obávajú, že im veľmi malé množstvo konkrétnej potraviny môže spôsobiť okamžité príznaky. Často je pre ľudí s alergiou jedným riešením sa úplne vyhýbať potravinám aj so stopovým množstvom alergénu, aby znížili riziko vážnej reakcie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, publications.aston.ac.uk, bda.uk.com, patient.info
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.