• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Znížiť riziko predčasného pôrodu dokážete aj sami. Toto treba spraviť každý deň

  • 19:33 29.08.2021
  • Edinburgh
Znížiť riziko predčasného pôrodu dokážete aj sami. Toto treba spraviť každý deň

Riziko predčasného pôrodu dokážete svojpomocne znížiť až o 10 percent. Dôležité sú prvé mesiace tehotenstva.

O predčasnom pôrode môžeme hovoriť v prípade, keď sa bábätko narodí pred 37. týždňom tehotenstva. Predčasný pôrod je rizikový najmä preto, že dieťa sa v maternici nestihne plne vyvinúť, a tak hrozí, že po narodení bude trpieť chronickými poruchami alebo neprežije.

Občianske združenie na podporu rodín s predčasne narodenými deťmi Malíček tvrdí, že počet predčasných pôrodov na Slovensku každoročne stúpa. „Aktuálne sa na Slovensku narodí predčasne každé jedenáste dieťa,“ uvádza organizácia s tým, že za rizikové faktory možno najčastejšie označiť pokročilý vek rodičky, jej závažné ochorenia (cukrovka, vysoký tlak a iné) aj gynekologické komplikácie.

Hoci sa riziku predčasného pôrodu nikdy nedá celkom vyhnúť, existuje spôsob, ako ho aspoň redukovať. S prevratným zistením prišla Edinburská univerzita, podľa ktorej hlavnú rolu v tomto procese zohráva slnečné svetlo.

„Úloha slnečného svetla je skvelým podnetom pre ďalší výskum predčasného pôrodu,“ tvrdí autorka výskumu Sarah Stocková z edinburského Centra pre reprodukčné zdravie.

Slnečné svetlo podľa Stockovej v pokožke vyvoláva produkciu látok, ktoré uvoľňujú krvné cievy, čo podporuje zdravé tehotenstvo. „Výskumy na dospelých ukazujú, že slnečné svetlo vďaka uvoľňovaniu oxidu dusnatého z pokožky znižuje krvný tlak,“ vysvetľuje vedkyňa s tým, že slnko tiež podporuje prúdenie krvi do maternice.

Netreba zabudnúť, že slnečné svetlo tiež priamo pôsobí na produkciu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre rozvoj kostí, zubov, obličiek, srdca a nervovej sústavy dieťaťa.

Je pravda, že dlhodobý pobyt na slnku zvyšuje riziko rakoviny kože, no podľa expertov výhody prevažujú nad rizikami. „Všetko je to o rovnováhe,“ hovorí Stocková. „Ženy by sa však rozhodne mali vyhnúť spáleniu, ktoré je nebezpečné.“

Stocková s kolegami analyzovala zdravotné záznamy takmer 400.000 tehotných žien a viac ako 500.000 detí narodených po 24 týždňoch tehotenstva. Deti narodené na konci druhého trimestra majú podľa štatistík 50-percentnú šancu na prežitie.

Zložky každého pôrodu v Škótsku v období rokov 2000 až 2010 potom porovnali s predpoveďou počasia pre daný okres v čase, keď prebiehali prvé mesiace tehotenstva každej z matiek.

Pravdepodobnosť predčasného pôrodu bola o 10 percent vyššia u rodičiek, ktoré počas prvého trimestra len málo prichádzali do kontaktu so slnečným svetlom oproti tým, ktoré sa slnku vôbec nevyhýbali.

Vedci teda predpokladajú, že ženy dokážu redukovať problémy s placentou a riziko predčasného pôrodu o 10 percent, ak budú počas prvého trimestra častejšie chodiť von. Účinok kontaktu slnka s pokožkou tehotných žien počas druhého trimestra na riziko predčasného pôrodu sa nepreukázal.

Tím z Edinburghu v súčasnosti zisťuje, či aj umelé svetlo dokáže podporiť zdravé tehotenstvo, čo by mohlo prospieť najmä rodičom z klimatických pásiem, kde počas roka slnko často nesvieti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, research.ed.ac.uk, dailymail.co.uk, cdc.gov, malicek.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

VČERA - 20:07Zdravie

Polihovanie v napustenej vani je lákadlom najmä počas dlhých zimných večerov. Podľa lekára Georgea Moncrieffa je to ale pasca najmä pre určitú skupinu ľudí.

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

VČERA - 8:34Zdravie

Demencia ovplyvňuje pamäťové schopnosti človeka, ale existujú spôsoby, ako riziko znížiť.

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 7:27Zdravie

Karcinóm pečene sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Zistite, aké je vaše riziko.

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

20:37 15.01.2022Zdravie

Milióny ľudí na celom svete zápasia so spánkovou depriváciou. Nepríjemnému problému sa ale dá vyhnúť správnym postupom pri sprchovaní.

Táto potravina znižuje riziko rakoviny a srdcových ochorení. Stačí pol lyžice denne

Táto potravina znižuje riziko rakoviny a srdcových ochorení. Stačí pol lyžice denne

19:37 15.01.2022Zdravie

Vďaka tejto bežnej potravine dokážete znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb.