• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 7.12.2021Meniny má Ambróz
-2°Bratislava

Znížiť riziko predčasného pôrodu dokážete aj sami. Toto treba spraviť každý deň

  • 19:33 29.08.2021
  • Edinburgh
Znížiť riziko predčasného pôrodu dokážete aj sami. Toto treba spraviť každý deň

Riziko predčasného pôrodu dokážete svojpomocne znížiť až o 10 percent. Dôležité sú prvé mesiace tehotenstva.

O predčasnom pôrode môžeme hovoriť v prípade, keď sa bábätko narodí pred 37. týždňom tehotenstva. Predčasný pôrod je rizikový najmä preto, že dieťa sa v maternici nestihne plne vyvinúť, a tak hrozí, že po narodení bude trpieť chronickými poruchami alebo neprežije.

Občianske združenie na podporu rodín s predčasne narodenými deťmi Malíček tvrdí, že počet predčasných pôrodov na Slovensku každoročne stúpa. „Aktuálne sa na Slovensku narodí predčasne každé jedenáste dieťa,“ uvádza organizácia s tým, že za rizikové faktory možno najčastejšie označiť pokročilý vek rodičky, jej závažné ochorenia (cukrovka, vysoký tlak a iné) aj gynekologické komplikácie.

Hoci sa riziku predčasného pôrodu nikdy nedá celkom vyhnúť, existuje spôsob, ako ho aspoň redukovať. S prevratným zistením prišla Edinburská univerzita, podľa ktorej hlavnú rolu v tomto procese zohráva slnečné svetlo.

„Úloha slnečného svetla je skvelým podnetom pre ďalší výskum predčasného pôrodu,“ tvrdí autorka výskumu Sarah Stocková z edinburského Centra pre reprodukčné zdravie.

Slnečné svetlo podľa Stockovej v pokožke vyvoláva produkciu látok, ktoré uvoľňujú krvné cievy, čo podporuje zdravé tehotenstvo. „Výskumy na dospelých ukazujú, že slnečné svetlo vďaka uvoľňovaniu oxidu dusnatého z pokožky znižuje krvný tlak,“ vysvetľuje vedkyňa s tým, že slnko tiež podporuje prúdenie krvi do maternice.

Netreba zabudnúť, že slnečné svetlo tiež priamo pôsobí na produkciu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre rozvoj kostí, zubov, obličiek, srdca a nervovej sústavy dieťaťa.

Je pravda, že dlhodobý pobyt na slnku zvyšuje riziko rakoviny kože, no podľa expertov výhody prevažujú nad rizikami. „Všetko je to o rovnováhe,“ hovorí Stocková. „Ženy by sa však rozhodne mali vyhnúť spáleniu, ktoré je nebezpečné.“

Stocková s kolegami analyzovala zdravotné záznamy takmer 400.000 tehotných žien a viac ako 500.000 detí narodených po 24 týždňoch tehotenstva. Deti narodené na konci druhého trimestra majú podľa štatistík 50-percentnú šancu na prežitie.

Zložky každého pôrodu v Škótsku v období rokov 2000 až 2010 potom porovnali s predpoveďou počasia pre daný okres v čase, keď prebiehali prvé mesiace tehotenstva každej z matiek.

Pravdepodobnosť predčasného pôrodu bola o 10 percent vyššia u rodičiek, ktoré počas prvého trimestra len málo prichádzali do kontaktu so slnečným svetlom oproti tým, ktoré sa slnku vôbec nevyhýbali.

Vedci teda predpokladajú, že ženy dokážu redukovať problémy s placentou a riziko predčasného pôrodu o 10 percent, ak budú počas prvého trimestra častejšie chodiť von. Účinok kontaktu slnka s pokožkou tehotných žien počas druhého trimestra na riziko predčasného pôrodu sa nepreukázal.

Tím z Edinburghu v súčasnosti zisťuje, či aj umelé svetlo dokáže podporiť zdravé tehotenstvo, čo by mohlo prospieť najmä rodičom z klimatických pásiem, kde počas roka slnko často nesvieti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, research.ed.ac.uk, dailymail.co.uk, cdc.gov, malicek.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.