• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 16.9.2021Meniny má Ľudmila
26°Bratislava

Znížiť riziko predčasného pôrodu dokážete aj sami. Toto treba spraviť každý deň

  • 19:33 29.08.2021
  • Edinburgh
Znížiť riziko predčasného pôrodu dokážete aj sami. Toto treba spraviť každý deň

Riziko predčasného pôrodu dokážete svojpomocne znížiť až o 10 percent. Dôležité sú prvé mesiace tehotenstva.

O predčasnom pôrode môžeme hovoriť v prípade, keď sa bábätko narodí pred 37. týždňom tehotenstva. Predčasný pôrod je rizikový najmä preto, že dieťa sa v maternici nestihne plne vyvinúť, a tak hrozí, že po narodení bude trpieť chronickými poruchami alebo neprežije.

Občianske združenie na podporu rodín s predčasne narodenými deťmi Malíček tvrdí, že počet predčasných pôrodov na Slovensku každoročne stúpa. „Aktuálne sa na Slovensku narodí predčasne každé jedenáste dieťa,“ uvádza organizácia s tým, že za rizikové faktory možno najčastejšie označiť pokročilý vek rodičky, jej závažné ochorenia (cukrovka, vysoký tlak a iné) aj gynekologické komplikácie.

Hoci sa riziku predčasného pôrodu nikdy nedá celkom vyhnúť, existuje spôsob, ako ho aspoň redukovať. S prevratným zistením prišla Edinburská univerzita, podľa ktorej hlavnú rolu v tomto procese zohráva slnečné svetlo.

„Úloha slnečného svetla je skvelým podnetom pre ďalší výskum predčasného pôrodu,“ tvrdí autorka výskumu Sarah Stocková z edinburského Centra pre reprodukčné zdravie.

Slnečné svetlo podľa Stockovej v pokožke vyvoláva produkciu látok, ktoré uvoľňujú krvné cievy, čo podporuje zdravé tehotenstvo. „Výskumy na dospelých ukazujú, že slnečné svetlo vďaka uvoľňovaniu oxidu dusnatého z pokožky znižuje krvný tlak,“ vysvetľuje vedkyňa s tým, že slnko tiež podporuje prúdenie krvi do maternice.

Netreba zabudnúť, že slnečné svetlo tiež priamo pôsobí na produkciu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre rozvoj kostí, zubov, obličiek, srdca a nervovej sústavy dieťaťa.

Je pravda, že dlhodobý pobyt na slnku zvyšuje riziko rakoviny kože, no podľa expertov výhody prevažujú nad rizikami. „Všetko je to o rovnováhe,“ hovorí Stocková. „Ženy by sa však rozhodne mali vyhnúť spáleniu, ktoré je nebezpečné.“

Stocková s kolegami analyzovala zdravotné záznamy takmer 400.000 tehotných žien a viac ako 500.000 detí narodených po 24 týždňoch tehotenstva. Deti narodené na konci druhého trimestra majú podľa štatistík 50-percentnú šancu na prežitie.

Zložky každého pôrodu v Škótsku v období rokov 2000 až 2010 potom porovnali s predpoveďou počasia pre daný okres v čase, keď prebiehali prvé mesiace tehotenstva každej z matiek.

Pravdepodobnosť predčasného pôrodu bola o 10 percent vyššia u rodičiek, ktoré počas prvého trimestra len málo prichádzali do kontaktu so slnečným svetlom oproti tým, ktoré sa slnku vôbec nevyhýbali.

Vedci teda predpokladajú, že ženy dokážu redukovať problémy s placentou a riziko predčasného pôrodu o 10 percent, ak budú počas prvého trimestra častejšie chodiť von. Účinok kontaktu slnka s pokožkou tehotných žien počas druhého trimestra na riziko predčasného pôrodu sa nepreukázal.

Tím z Edinburghu v súčasnosti zisťuje, či aj umelé svetlo dokáže podporiť zdravé tehotenstvo, čo by mohlo prospieť najmä rodičom z klimatických pásiem, kde počas roka slnko často nesvieti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, research.ed.ac.uk, dailymail.co.uk, cdc.gov, malicek.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ženy, ktorým sa počas noci stáva toto, sú až dvakrát náchylnejšie na predčasné úmrtie

Ženy, ktorým sa počas noci stáva toto, sú až dvakrát náchylnejšie na predčasné úmrtie

VČERA - 20:02Zdravie

Riziko smrti v mladom veku sa našťastie dá zvrátiť. Vedci vysvetľujú, ako na to.

Jednoduchý test s palcom dokáže odhaliť, či vám hrozí smrteľná srdcová komplikácia

Jednoduchý test s palcom dokáže odhaliť, či vám hrozí smrteľná srdcová komplikácia

VČERA - 19:33Zdravie

Takto si môžete overiť riziko potenciálne fatálneho ochorenia.

Interakcie liekov bývajú príčinami zníženej účinnosti liečby, tieto lieky nekombinujte

Interakcie liekov bývajú príčinami zníženej účinnosti liečby, tieto lieky nekombinujte

9:01 13.09.2021Zdravie

Interakcie nezriedka bývajú príčinami zníženej účinnosti liečby alebo prejavov nežiaducich účinkov liekov.

Do postele len v pyžame: Toto je dôvod, prečo je oblečenie na posteli tabu

Do postele len v pyžame: Toto je dôvod, prečo je oblečenie na posteli tabu

20:29 12.09.2021Zdravie

Oblečenie, ktoré ste nosili vonku, by ste nemali dávať na posteľ.

Užívanie antibiotík súvisí s rakovinou o 10 rokov neskôr

Užívanie antibiotík súvisí s rakovinou o 10 rokov neskôr

19:37 12.09.2021Zdravie

Rozsiahla štúdia potvrdila spojenie medzi užívaním antibiotík a nástupom rakoviny čriev.