• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
15°Bratislava

INESS: Zo zvyšovania minimálnej mzdy sa stal "každoročný jesenný folklór"

  • 13:31 19.08.2021
  • Bratislava
INESS: Zo zvyšovania minimálnej mzdy sa stal

Odborná verejná diskusia o negatívnych dopadoch prudkého zvyšovania minimálnej mzdy na Slovensku stále chýba.

Zo zvyšovania minimálnej mzdy sa stal podľa analytika spoločnosti INESS Róberta Chovanculiaka "každoročný jesenný folklór". Ako uviedol na štvrtkovom stretnutí s novinármi, zvyšovanie príjmov ľuďom s nízkymi mzdami prostredníctvom centrálnej, plošnej a povinnej cenovej regulácie prináša so sebou rôzne dôsledky.

Najčastejšie ide o zánik pracovných miest a brzdenie vzniku nových, zvyšovanie cien tovarov a služieb a obmedzenie možnosti rôznym znevýhodneným skupinám obyvateľstva zaradiť sa do pracovného života v zaostávajúcich regiónoch. „Odborná verejná diskusia o negatívnych dopadoch prudkého zvyšovania minimálnej mzdy na Slovensku zúfalo chýba,“ uviedol Chovanculiak v publikácii Desatoro otázok pre ministra práce k zvyšovaniu minimálnej mzdy.

Negatívne dosahy minimálnej mzdy zosilňuje aj to, že Slovensko má regionálne rozdiely, vysoký podiel dlhodobo nezamestnaných a vysokú mieru nezamestnanosti medzi ľuďmi so základným vzdelaním. „Od novembra minulého roka do mája 2021 na Slovensku pribudlo 15.000 uchádzačov o zamestnanie. Takmer polovica bola z desiatich okresov, kde žije len 16 % všetkých obyvateľov Slovenska,“ pokračoval Chovanculiak. Ide o okresy Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota, Bardejov, Kežmarok, Prešov, Vranov nad Topľou, Košice, Michalovce a Trebišov.

Koronakríza podľa analytika zasiahla najvýraznejšie chudobné oblasti. Na začiatku minulého roka boli na Slovensku štyri okresy s vyššou mierou nezamestnanosti ako 15 %. V polovici tohto roka ich počet narástol na desať. Okrem zohľadňovania kontextu vývoja na trhu práce počas pandémie Chovanculiak upozornil, že minimálna mzda rástla na Slovensku za posledné roky prirýchlo. „Za posledných osem rokov vzrástla na Slovensku minimálna mzda o 84 %, priemerná mzda o 46 %, ale produktivita práce len o 21 %. Vyššie mzdy sa dajú dlhodobo udržať len pri rastúcej produktivite práce,“ vysvetlil.

K rastu priemernej mzdy v minulom roku prispelo aj zvyšovanie miezd zamestnancov vo verejnej správe. Priemerná mzda vo verejnom sektore vzrástla o 8,6 %, kým v súkromnom o 2,2 %. K rastu prispel aj nárast minimálnej mzdy o 11,5 %. „V súčasnosti platí vzorec, ktorý určuje, že minimálna mzda je 57 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov,“ konštatoval Chovanculiak. Problém nevidí v nízkej minimálnej mzde, ale vo vysokých daniach a odvodoch. Miera daňovo-odvodového zaťaženia práce ľudí s minimálnou mzdou totiž vzrástla medzi rokmi 2015 a 2021 z 30 % na 40 %.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Plyn prestal unikať aj z plynovodu Nord Stream 1

Plyn prestal unikať aj z plynovodu Nord Stream 1

DNES - 16:12Ekonomické

Dánsko v nedeľu uviedlo, že aj z plynovodu Nord Stream 1 už prestal unikať plyn.

Žiadna iná vláda by tak nepomáhala ľuďom ako naša, tvrdí Remišová. Blaha vyzýva na tlak z ulice

Žiadna iná vláda by tak nepomáhala ľuďom ako naša, tvrdí Remišová. Blaha vyzýva na tlak z ulice

DNES - 14:36Ekonomické

Veronika Remišová v diskusnej relácii obvinila Ľuboša Blahu zo šírenia ruskej propagandy.

Pre vysoké náklady je situácia vážna aj v chove nosníc a produkcii vajec

Pre vysoké náklady je situácia vážna aj v chove nosníc a produkcii vajec

DNES - 14:04Ekonomické

Pre vysoké náklady je situácia vážna nielen vo výkrme jatočnej hydiny, ale aj v chove nosníc a produkcii vajec. Uviedol to Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.

Hirman: Slovensko v Bruseli neprehralo, na zastropovaní cien plynu sa pracuje

Hirman: Slovensko v Bruseli neprehralo, na zastropovaní cien plynu sa pracuje

DNES - 11:33Ekonomické

Slovensko na piatkovom rokovaní ministrov EÚ zodpovedných za energetiku v Bruseli neprehralo. V reakcii na následné kritické hodnotenia to v nedeľu uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

Na všetku verejnú dopravu by mal stačiť jeden doklad. Ministerstvo dopravy pracuje na novom zákone

Na všetku verejnú dopravu by mal stačiť jeden doklad. Ministerstvo dopravy pracuje na novom zákone

DNES - 9:31Ekonomické

Tarifné a prepravné podmienky medzi železničnou dopravou, prímestskou autobusovou dopravou a mestskou hromadnou dopravou by sa mali zjednotiť.