• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Na Slovensku sa nakrúca úspešný svetový seriál. Tvorcovia pozvali na nakrúcanie ministerku

  • 11:15 19.08.2021
  • Bratislava
Na Slovensku sa nakrúca úspešný svetový seriál. Tvorcovia pozvali na nakrúcanie ministerku

Slovensko je v týchto dňoch dejiskom nakrúcania nových epizód úspešného amerického seriálu Jack Ryan.

Filmový štáb vycestovala priamo na nakrúcanie osobne privítať ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá pri tejto príležitosti zároveň vyjadrila podporu prílivu zahraničnej filmovej produkcie na Slovensko.

Filmová produkcia seriálu Jack Ryan preinvestuje na Slovensku 5 miliónov eur

Na Slovensko zavítala filmová produkcia svetových rozmerov. Mojím úprimným prianím je, aby podobných projektov bolo stále viac a viac, pretože ako krajina máme neskutočný potenciál, či už v podobe exteriérov, ale tiež ľudský potenciál, ktorý zahraničné produkcie neustále chvália,“ vyjadrila sa ministerka kultúry Natália Milanová po osobnom stretnutí s tvorcami seriálu. Vyzdvihla tiež systém tzv. vratiek Audiovizuálneho fondu vo výške 33% z preinvestovaných peňazí, ktorý je skvelým stimulom zo strany Slovenska pre svetovú filmovú produkciu. Zároveň upozornila na absenciu filmových štúdií, ktorá je v oblasti kinematografie na Slovensku výzvou do budúcna.

Pri nakrúcaní projektu Jack Ryan v maximálnej možnej miere využívame prekrásne prírodné scenérie, ktoré Slovensko ponúka a vláda SR nám bola vo všetkom neuveriteľne nápomocná. Ministerstvo kultúry, ministerstvo obrany, ministerstvo dopravy, ministerstvo životného prostredia, ministerstvo financií či ministerstvo pôdohospodárstva nám spoločnými silami a nadmieru ústretovou spoluprácou dokázali vytvoriť také podmienky, aké sú v iných krajinách sveta prakticky nedostupné,“ vyjadril sa na tlačovej konferencii producent filmu Howard Ellis.

Nakrúcanie na Slovensku potrvá dva týždne v Košickom kraji a v okresoch Zvolen, Žilina a Čadca. Štáb tvorí viac ako 450 zahraničných i slovenských filmárov, čo si vyžiadalo ubytovanie vo vyše 70tich hoteloch a penziónoch v daných regiónoch Slovenska. V týchto ubytovacích zariadeniach budú využívané stravovacie a reštauračné služby počas celej doby nakrúcania na Slovensku.

Celkovo už tvorcovia seriálu strávili na Slovensku oveľa dlhší čas - prípravná fáza totiž trvala až tri mesiace, počas ktorých pracovali vo svojom produkčnom zázemí v Bratislave a v daných regiónoch kvôli produkčným prípravám. Pri nakrúcaní bude použitá tiež špeciálna filmová, letecká i vojenská technika zo Slovenska. Projekt plánuje na území našej krajiny preinvestovať približne 5 miliónov eur.

Jack Ryan je výpravný akčný seriál, ktorý vznikol na základe slávnej knižnej predlohy spisovateľa Toma Clancyho. Nakrúca sa v produkcii filmového štúdia Paramount a spoločnosti Amazon, v hlavnej úlohe s americkou hviezdou Johnom Krasinskim, ktorý je v poradí už piatym hercom stvárňujúcim kultovú postavu Jacka Ryana po Alecovi Baldwinovi, Harrisonovi Fordovi, Benovi Affleckovi a Chrisovi Pineovi. Tretia séria úspešného TV seriálu sa nakrúca v rôznych krajinách Európy; okrem Slovenska má štáb na zozname lokácií tiež Maďarsko, Českú republiku, Rakúsko, Grécko či Španielsko.

Slovensko aktívne podporuje príliv svetovej filmovej produkcie do strednej Európy

Od roku 2015 disponuje slovenský Audiovizuálny fond (AVF) špeciálnym programom, ktorého základom je podpora formou spätných dotácií na neštátne investície do produkcie audiovizuálnych diel na území Slovenska. V roku 2020 sa intenzita dotácie od AVF pre filmové projekty realizované na Slovensku zvýšila z 20% na 33% oprávnených výdavkov rozpočtu filmového projektu, čo svojím hlasom podporila ministerka kultúry Natália Milanová, ešte ako poslankyňa NR SR. Vďaka tejto iniciatíve sa následne zvýšil záujem zahraničných producentov o nakrúcanie na Slovensku. V roku 2020 vyplatil AVF rekordných 2 290 030 eur, čo je historicky najvyššia suma od vzniku fondu. Zároveň v roku 2020 zaregistroval ďalších 45 nových projektov, čo je nárast oproti roku 2019, kedy ich bolo zaregistrovaných 28. Tieto projekty sa budú priebežne realizovať v rokoch 2021 až 2023. Filmová séria Jack Ryan 3 i ďalšie avizované zahraničné projekty sú novými pozitívnymi signálmi, že Slovensko by sa v budúcnosti mohlo stať častou a obľúbenou pracovnou destináciou zahraničných filmových tvorcov.

TASR o tom informovala Adriána Čahojová z referátu komunikácie a protokolu Ministerstva kultúry (MK) SR.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Uznávaný herec a komik Jim Carrey slávi okrúhlych 60 rokov

Uznávaný herec a komik Jim Carrey slávi okrúhlych 60 rokov

DNES - 6:13Kultúra

Známy hollywoodsky herec Jim Carrey sa dnes dožíva 60 rokov.

Pred 100 rokmi sa narodil legendárny herec Július Pántik

Pred 100 rokmi sa narodil legendárny herec Július Pántik

7:04 15.01.2022Kultúra

V sobotu 15. januára uplynie 100 rokov od narodenia divadelného, filmového herca a vysokoškolského pedagóga, národného umelca Júliusa Pántika.

Festival Berlinale budú sprevádzať prísne epidemické opatrenia

Festival Berlinale budú sprevádzať prísne epidemické opatrenia

6:04 13.01.2022Kultúra

Prestížnu prehliadku svetového filmu budú sprevádzať prísne protiepidemické opatrenia, oznámili v stredu organizátori festivalu.

Vo veku 82 rokov zomrel režisér americkej novej vlny Peter Bogdanovich

Vo veku 82 rokov zomrel režisér americkej novej vlny Peter Bogdanovich

7:16 07.01.2022Kultúra

Vo veku 82 rokov zomrel oceňovaný americký filmový režisér, kritik a herec Peter Bogdanovich.

Dnes oslavuje narodeniny Zoro Laurinc, Elena Podzámska, Ján Kuric aj Nicolas Cage

Dnes oslavuje narodeniny Zoro Laurinc, Elena Podzámska, Ján Kuric aj Nicolas Cage

6:44 07.01.2022Kultúra

Jedným z popredných slovenských architektov tvoriacich v duchu funkcionalizmu bol MICHAL MAXIMILIÁN SCHEER, ktorý sa narodil pred 120 rokmi.