• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Mladí Keňania zo slumov študujú na slovenskej vysokej škole

  • 8:12 29.09.2013
  • BRATISLAVA
Mladí Keňania zo slumov študujú na slovenskej vysokej škole

Najchudobnejší Keňania zo slumov môžu študovať na slovenskej vysokej škole, a to priamo vo svojej domovine.

Umožňuje im to už desať rokov Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety, ktorá má v Nairobi detašované pracovisko.

„Koncept ísť a učiť v krajine, kde chceme, aby sa rozbehli zdravotnícke programy, je lepší, ako pozývať študentov k nám,“ povedal na tlačovej besede rektor vysokej školy Vladimír Krčméry. Podľa neho sa vďaka tomuto prístupu veľa študentov po skončení štúdia vracia do prostredia, z ktorého prišli.

„Mnohí absolventi pôsobia v Keni a aj v okolitých krajinách na vedúcich postoch zdravotníckeho manažmentu,“ dodal s tým, že tento koncept poznajú aj špičkové svetové univerzity, ktoré majú svoje pracoviská v afrických mestách.
Pomáhajú aj Slováci

Vysoká škola svätej Alžbety financovala projekt doteraz z vlastných zdrojov, posledné dva roky sa však zapojil aj náš štát cez grant rozvojovej pomoci SlovakAid. Vďaka podpore cez SlovakAid mohli na štúdium prijať dvojnásobok študentov.

V týchto dňoch končí druhý ročník bakalárskeho štúdia 28 kenských študentov, ktorí pochádzajú z najchudobnejších pomerov. „Je to klasické štúdium sociálnej práce rozšírené o predmety verejného zdravotníctva a rodovej rovnosti,“ objasnil autor projektu Juraj Benca.

Podľa jeho slov má vzdelávanie priamo v Keni tú výhodu, že nemusia do krajiny povolávať na vlastné humanitárne projekty drahých expertov z cudziny, ale ich sami vychovajú. „Vzdelávame lokálnych expertov, pričom až 90 percent výučby robia kenskí učitelia,“ doplnil.
Obmedzený prístup k vzdelaniu

Mladí z najchudobnejšieho prostredia podľa slovenskej vysokej školy nemajú prístup k vzdelaniu bez podobných projektov.

„Naši študenti prichádzajú z vylúčeného prostredia slumov a ulíc. Keby nebolo misijných škôl ako tej našej, nemali by šancu študovať,“ uviedol dekan Fakulty misijnej práce a tropického zdravotníctva vysokej školy Ladislav Bučko.

„Bol som sedem rokov na ulici,“ spomína Keňan Benson Alumbasi Timona, ktorý absolvoval štúdium na slovenskej vysokej škole v Nairobi a teraz si robí doktorandské štúdium na Slovensku.

Po skončení sa plánuje vrátiť späť do Kene, kde sa bude opäť venovať deťom z ulice. Africkí študenti slovenskej školy zvyknú totiž už počas štúdia pracovať hlavne s chudobnými rodinami zo slumov.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Spojenci avizujú opatrenia proti dodávke zbraní medzi Ruskom a KĽDR

Spojenci avizujú opatrenia proti dodávke zbraní medzi Ruskom a KĽDR

DNES - 6:40Zahraničné

Ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Južnej Kórey a Japonska plánujú podniknúť rázne opatrenia, aby zabránili možnej dohode o dodávke zbraní medzi Ruskom a Severnou Kóreou.

Zelenskyj vyzval kanadských poslancov na podporu Ukrajiny až do víťazného konca

Zelenskyj vyzval kanadských poslancov na podporu Ukrajiny až do víťazného konca

DNES - 6:28Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval Kanadu, aby vytrvala vo svojej podpore Kyjeva až do víťazného konca ukrajinskej obrannej vojny proti ruskej agresii.

Pilot stíhačky F-35 sa katapultoval a od obyvateľa volal na tiesňovú linku

Pilot stíhačky F-35 sa katapultoval a od obyvateľa volal na tiesňovú linku

DNES - 6:17Zahraničné

Pilot stratenej stíhačky F-35, patriacej americkému námorníctvu, zavolal na tiesňovú linku z domu v Charlestone v Južnej Karolíne, kam dopadol na padáku, informovala televízna stanica BBC.

Zelenskyj dostal počas návštevy Kanady prisľúb pomoci za vyše 450 miliónov eur

Zelenskyj dostal počas návštevy Kanady prisľúb pomoci za vyše 450 miliónov eur

DNES - 6:05Zahraničné

Kanadský premiér Justin Trudeau prisľúbil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému pomoc pre Ukrajinu v hodnote presahujúcej 450 miliónov eur.

Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

VČERA - 22:03Zahraničné

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok odkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby neurážal Poľsko a jeho obyvateľov.