• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 21.10.2021Meniny má Uršuľa
15°Bratislava

Plastovú krízu môžu vyriešiť kravy

  • 19:14 13.08.2021
  • Viedeň
Plastovú krízu môžu vyriešiť kravy

Kľúčom v boji so znečistením prostredia môžu byť nakoniec kravy.

Baktérie sídliace v žalúdkoch kráv môžu byť odpoveďou na to, ako sa zbaviť celosvetového problému s plastovým znečistením. Rakúski vedci tvrdia, že tieto mikróby je možné použiť na rozkladanie plastov ekologickým spôsobom.

O plastových produktoch je známe, že sa môžu v prírode rozkladať od 20 do 500 rokov. Podľa odhadov každý deň skončí viac ako 60 miliónov plastových fliaš na skládkach a v spaľovniach, čo je spolu až okolo 22 miliárd ročne.

Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Frontiers in Bioengineering and Biotechnology teraz prišla s riešením, ktoré zahŕňa kravy. Výrobcovia mäsa každoročne zabijú na potravinárske účely viac ako 300 miliónov kusov hovädzieho dobytka. Časť, ktorá nekončí v supermarketoch, môže byť zdrojom užitočných baktérií.

"V bachorovom retikule žije obrovská mikrobiálna komunita, ktorá je zodpovedná za trávenie potravy u zvierat," uviedla doktorka Doris Ribitsch v tlačovej správe. "Predpokladali sme, že niektoré biologické činnosti by sa dali použiť aj na hydrolýzu polyesteru."

„Trávenie“ plastového odpadu

Vedci poznamenávajú, že ide o typ chemickej reakcie, ktorá vedie k rozkladu. Tím sa rozhodol zamerať na kravy, pretože baktérie v ich žalúdkoch môžu rozkladať prírodné materiály podobné plastu. Autori štúdie získali tekutinu z bachora kráv z bitúnku v Rakúsku.

Potom do kvapaliny pridali tri druhy plastov vo forme prášku a filmu. Prvý typ, známy ako PET, je bežnou zložkou textilu a obalov. Ďalšie dva pozostávajú z biologicky odbúrateľných plastov používaných na výrobu kompostovateľných plastov a biologického materiálu vyrobeného z obnoviteľných zdrojov.

Výsledky ukazujú, že baktérie rozkladajú všetky tieto plastové formy a plastový prášok sa rozkladá rýchlejšie ako filmy. V porovnaní s inými mikroorganizmami schopnými „stráviť“ plastový odpad je bachorová kvapalina účinnejšia. To naznačuje, že spoločná mikrobiálna komunita kráv môže byť účinnejšia než jeden mikrób. Aj keď je tento výskum v počiatočných fázach, zistenia sú prvým krokom k recyklácii plastov ekologickým spôsobom.

Tím poznamenáva, že tento výskum môže byť finančne náročný, pretože laboratórne vybavenie je drahé a takéto štúdie vyžadujú predbežné štúdie na vyšetrenie mikroorganizmov. Vedci plánujú v budúcnosti vykonať ďalšie testy a preskúmať ďalšie mikrobiálne komunity. Ribitsch hovorí, že doteraz mikrobiálne komunity neboli dostatočne preskúmané ako potenciálny ekologický zdroj.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
4 faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy novým koronavírusom u zaočkovaných

4 faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy novým koronavírusom u zaočkovaných

19:36 15.10.2021Veda

V prípade, že sa nakazíte ochorením COVID-19 po zaočkovaní, infekcia u vás takmer určite bude mať miernejší priebeh ako bez aplikovania vakcíny. Čo však rozhoduje o riziku nákazy?

COVID-19 môže spôsobovať cukrovku. Vírus dokáže infikovať bunky pankreasu

COVID-19 môže spôsobovať cukrovku. Vírus dokáže infikovať bunky pankreasu

19:37 03.10.2021Veda

Štúdie potvrdili, že nový koronavírus môže infikovať bunky v pankrease, ktoré produkujú inzulín.

Zvláštny následok COVID-19: Lekári o tom museli napísať štúdiu

Zvláštny následok COVID-19: Lekári o tom museli napísať štúdiu

20:35 30.09.2021Veda

Pacient zaznamenal neobvyklý príznak infekcie COVID-19.

Materské mlieko obsahuje protilátky aj desať mesiacov po prekonaní covidu

Materské mlieko obsahuje protilátky aj desať mesiacov po prekonaní covidu

12:29 28.09.2021Veda

Protilátky proti covidu sa vylučujú do materského mlieka niekedy aj desať mesiacov po prekonaní tejto choroby, vyplýva z novej štúdie amerických vedcov.

Nový asteroid pomenovali po kňazovi Antonovi Srholcovi

Nový asteroid pomenovali po kňazovi Antonovi Srholcovi

16:31 23.09.2021Veda

Slovenský katolícky kňaz a salezián Anton Srholec má svoje miesto aj medzi planétkami.