• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 16.9.2021Meniny má Ľudmila
27°Bratislava

Plastovú krízu môžu vyriešiť kravy

  • 19:14 13.08.2021
  • Viedeň
Plastovú krízu môžu vyriešiť kravy

Kľúčom v boji so znečistením prostredia môžu byť nakoniec kravy.

Baktérie sídliace v žalúdkoch kráv môžu byť odpoveďou na to, ako sa zbaviť celosvetového problému s plastovým znečistením. Rakúski vedci tvrdia, že tieto mikróby je možné použiť na rozkladanie plastov ekologickým spôsobom.

O plastových produktoch je známe, že sa môžu v prírode rozkladať od 20 do 500 rokov. Podľa odhadov každý deň skončí viac ako 60 miliónov plastových fliaš na skládkach a v spaľovniach, čo je spolu až okolo 22 miliárd ročne.

Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Frontiers in Bioengineering and Biotechnology teraz prišla s riešením, ktoré zahŕňa kravy. Výrobcovia mäsa každoročne zabijú na potravinárske účely viac ako 300 miliónov kusov hovädzieho dobytka. Časť, ktorá nekončí v supermarketoch, môže byť zdrojom užitočných baktérií.

"V bachorovom retikule žije obrovská mikrobiálna komunita, ktorá je zodpovedná za trávenie potravy u zvierat," uviedla doktorka Doris Ribitsch v tlačovej správe. "Predpokladali sme, že niektoré biologické činnosti by sa dali použiť aj na hydrolýzu polyesteru."

„Trávenie“ plastového odpadu

Vedci poznamenávajú, že ide o typ chemickej reakcie, ktorá vedie k rozkladu. Tím sa rozhodol zamerať na kravy, pretože baktérie v ich žalúdkoch môžu rozkladať prírodné materiály podobné plastu. Autori štúdie získali tekutinu z bachora kráv z bitúnku v Rakúsku.

Potom do kvapaliny pridali tri druhy plastov vo forme prášku a filmu. Prvý typ, známy ako PET, je bežnou zložkou textilu a obalov. Ďalšie dva pozostávajú z biologicky odbúrateľných plastov používaných na výrobu kompostovateľných plastov a biologického materiálu vyrobeného z obnoviteľných zdrojov.

Výsledky ukazujú, že baktérie rozkladajú všetky tieto plastové formy a plastový prášok sa rozkladá rýchlejšie ako filmy. V porovnaní s inými mikroorganizmami schopnými „stráviť“ plastový odpad je bachorová kvapalina účinnejšia. To naznačuje, že spoločná mikrobiálna komunita kráv môže byť účinnejšia než jeden mikrób. Aj keď je tento výskum v počiatočných fázach, zistenia sú prvým krokom k recyklácii plastov ekologickým spôsobom.

Tím poznamenáva, že tento výskum môže byť finančne náročný, pretože laboratórne vybavenie je drahé a takéto štúdie vyžadujú predbežné štúdie na vyšetrenie mikroorganizmov. Vedci plánujú v budúcnosti vykonať ďalšie testy a preskúmať ďalšie mikrobiálne komunity. Ribitsch hovorí, že doteraz mikrobiálne komunity neboli dostatočne preskúmané ako potenciálny ekologický zdroj.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Roveru Perseverance sa podarilo získať z Marsu aj druhú vzorku hornín

Roveru Perseverance sa podarilo získať z Marsu aj druhú vzorku hornín

7:16 11.09.2021Veda

Robotickému vozidlu Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa podarilo získať v poradí druhú vzorku hornín z povrchu Marsu.

Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

9:54 10.09.2021Veda

Ruskí kozmonauti vo štvrtok počas výstupu do otvoreného vesmíru vykonali ďalšie práce na ruskom module Nauka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

V Severnom mori chcú vybudovať plávajúci kozmodróm pre minirakety

V Severnom mori chcú vybudovať plávajúci kozmodróm pre minirakety

6:01 07.09.2021Veda

Plávajúci kozmodróm v Severnom mori plánujú vybudovať štyria európski výrobcovia vesmírnych rakiet - dvaja z Nemecka a po jednom z Holandska a Británie.

Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

20:57 03.09.2021Veda

Nákaza novým koronavírusom má pretrvávajúce účinky aj na malé deti.

Vedci objavili najsevernejší ostrov sveta

Vedci objavili najsevernejší ostrov sveta

14:45 28.08.2021Veda

Vedci objavili pri pobreží Grónska ostrov, o ktorom tvrdia, že je najsevernejšou pevninskou plochou na svete. Neveľký ostrov objavil dánsko-švajčiarsky vedecký tím v júli počas výskumnej expedície.