• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Unikla šokujúca správa o delta variante nového koronavírusu

  • 22:05 30.07.2021
  • Washington D.C.
Unikla šokujúca správa o delta variante nového koronavírusu

Interný dokument CDC uvádza, že s delta variantom sa vojna zmenila.

Variant delta koronavírusu môže byť rovnako nákazlivý ako kiahne a podľa internej prezentácie amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) môže spôsobiť vážnejší priebeh ochorenia ako predchádzajúce varianty.

Vakcíny sú naďalej veľmi účinné, najmä pri prevencii závažných priebehov a úmrtí, ale môžu byť menej účinné pri prevencii infekcie alebo prenosu delta variantu. Uvádzajú to časti prezentácie, ktoré ako prvé získal denník The Washington Post.

Snímky z prezentácie boli zdieľané v rámci CDC a údaje z nich viedli k nedávnym zmenám v odporúčaniach CDC ohľadom nosenia rúšok. „Vedzte, že vojna sa zmenila,“ píše CDC v správe.

Aj zaočkovaní ľudia budú musieť nosiť rúška

Jedným z najdôležitejších poznatkov zo snímok je, že pri súčasných úrovniach očkovania v USA sa bude delta naďalej exponenciálne šíriť, ak sa nezavedú ďalšie opatrenia, ako je nosenie rúšok aj u očkovaných ľudí.

V utorok (27. júla) CDC aktualizovalo svoje pokyny k rúškam a uviedlo, že plne zaočkovaní ľudia by mali pokračovať v nosení rúšok vo verejných vnútorných priestoroch. Delta variant je podľa snímok „odlišný od predchádzajúcich kmeňov“. Je veľmi nákazlivý a pravdepodobne spôsobuje závažnejší priebeh.

Variant delta je prenosnejší ako vírusy, ktoré spôsobujú MERS a SARS, ebolu, nachladnutie, sezónnu chrípku a kiahne v roku 1918, a je rovnako prenosný ako kiahne.

Navyše, ľudia, ktorí sú infikovaní variantom delta, môžu mať podľa CDC väčšiu vírusovú nálož ako ľudia infikovaní inými variantmi a prenášať vírus dlhšie. Malá predbežná štúdia zistila, že ľudia infikovaní deltou môžu mať viac ako 1 000-násobne viac častíc vírusu v čase dva dni po pozitívnom teste ako ľudia infikovaní pôvodným vírusom.

Vakcíny sú voči delta variantu menej účinné

Údaje z Anglicka, Škótska, Kanady a Izraela naznačujú, že vakcína od Pfizer-BioNTech má 93% až 100% účinnosť pri prevencii hospitalizácie alebo smrti na pôvodný variant koronavírus. U variantu delta je to však 64% až 88% účinnosť pri prevencii symptomatického ochorenia.

A čo viac, nové prípady nákazy sa budú častejšie objavovať v skupinách, v ktorých nie sú všetci chránení vakcínou, vrátane ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu alebo sú starší. Podľa prezentácie je riziko hospitalizácie a smrti vyššie u starších dospelých v porovnaní s mladšou populáciou bez ohľadu na to, či sú očkovaní.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, washingtonpost.com, cdc.gov, nytimes.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla

Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla

18:06 08.01.2022Veda

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) úspešne vysunul v sobotu poslednú časť svojho veľkého pozláteného zrkadla. Informovala o tom agentúra AFP.

Ochorenie ALS je podľa vedcov spôsobované nedostatkom istého enzýmu

Ochorenie ALS je podľa vedcov spôsobované nedostatkom istého enzýmu

16:28 05.01.2022Veda

Nedostatok enzýmu cyklofilín A v ľudskom tele môže byť príčinou neurodegeneratívneho ochorenia amyotrofická laterálna skleróza. Vyplýva to z výsledkov štúdie talianskych vedcov.

Zaočkovaní ľudia, ktorí dostali COVID-19, môžu mať “superimunitu”

Zaočkovaní ľudia, ktorí dostali COVID-19, môžu mať “superimunitu”

19:32 25.12.2021Veda

Ľudia, ktorí sa nakazili novým koronavírusom aj napriek dvom dávkam vakcíny proti COVID-19, môžu mať istú výhodu.

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

11:07 09.12.2021Veda

Stačí zmeniť len málo na to, aby sme ročne zachránili milióny ľudských životov po celom svete.

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

7:21 02.12.2021Veda

Cambridgeskí vedci priznali chybu. Ku katastrofickému scenáru, ktorý ohrozuje celú planétu, môže dôjsť oveľa skôr.