• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.9.2021Meniny má Vladislav(a)
25°Bratislava

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

  • 20:11 31.07.2021
  • Bratislava
6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

Leto nás núti sprchovať sa častejšie ako inokedy počas roka. Existuje ale aspoň 6 dobrých dôvodov, prečo to netreba preháňať.

Ak sa celý rok sprchujete raz za deň alebo dokonca častejšie, máme pre vás zlé správy. Takéto časté sprchovanie je totiž nielen zbytočné, ale v nejednom prípade dokonca škodlivé. Pozrite sa s nami na niekoľko dôvodov, prečo sa sprchovať len raz za dva dni.

1. Menšia šanca infekcie

Pravidelné sprchovanie môže vyzerať ako účinná prevencia pred baktériami a mikróbmi, no treba sa na to pozrieť aj z inej stránky. Ak sa sprchujete príliš často, zakaždým dochádza k narušeniu rovnováhy mikroorganizmov na pokožke, ktoré slúžia na jej ochranu. Imunita si totiž vyžaduje určité množstvo stimulujúcich škodcov, a ak ju o nich oberiete, zvýšite tým svoje riziko nakazenia infekčným ochorením.

2. Koža sa vám za to poďakuje

Dlhá a teplá sprcha poskytuje relax, ale zároveň z pokožky odstraňuje mazľavý povrch, ktorý v nej uzamyká vodu. Bez potrebnej hydratácie pokožka stráca elasticitu a dochádza tak k zrýchlenej tvorbe vrások a iných prejavov starnutia.

3. Rýchlejší rast vlasov

Každodenné umývanie vlasov vás síce na chvíľu zbaví špiny a mastnoty, ale z dlhodobého hľadiska vedie k rýchlejšiemu masteniu. Pri umývaní vlasov z nich odstraňujete ochrannú vrstvu mazu, a dávate tak pórom signál, že treba vytvoriť novú. Toto vedie k neustálej produkcii mazu a upchávaniu pórov, čo sa prejavuje aj pomalším rastom vlasov.

4. Chudnutie

Aj vy sa radi sprchujete až po večeri? Tento nevinne pôsobiaci zvyk je v skutočnosti dôvod, prečo sa na vás lepia kilá váhy navyše. Telo totiž pri trávení potrebuje dostatočný prísun krvi do žalúdka. V sprche ale klesá telesná teplota, na čo tráviaca sústava nevie adekvátne reagovať. Opakovanie tohto zvyku ju preto môže celkom vyviesť z rovnováhy a zapríčiniť priberanie.

5. Nízke riziko alergickej reakcie

Ak patríte k alergikom, je to práve sprchovanie, ktoré môže prispieť k nepríjemným príznakom. Pri narušení kyslej vrstvy pokožky dochádza k obmedzeniu jej schopnosti boja proti vonkajším patogénom. Imunitný systém kvôli umývaniu pokožky „lenivie“, a nebráni sa tak aktívne proti nežiaducim nebezpečným látkam.

6. Lepšie reprodukčné zdravie

Aj jemná pokožka v okolí pohlavných orgánov potrebuje bakteriálnu rovnováhu na to, aby bola zdravá. Voda, ktorou sa sprchujeme, môže obsahovať ťažké kovy a nevinné nie sú ani parfumované mydlá a kozmetické prípravky, ktoré túto rovnováhu narúšajú. Denné vystavovanie sa takémuto riziku môže mať za následok oslabenie zdravia intímnych oblastí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 znakov toho, že ste to prehnali s dávkovaním vitamínu C

7 znakov toho, že ste to prehnali s dávkovaním vitamínu C

VČERA - 19:21Zdravie

Vitamín C je pre správny chod organizmu nevyhnutný a jeho nedostatok sa prejavuje množstvom negatívnych príznakov. Ako to však vyzerá, ak to s jeho dávkovaním preženieme?

5 vecí, ktoré vám hrozia, ak spávate so zasvieteným svetlom

5 vecí, ktoré vám hrozia, ak spávate so zasvieteným svetlom

21:40 23.09.2021Zdravie

Spánok pri zapnutom televízore alebo rozsvietenej lampe nie je pre zdravie prospešný. Prejaviť sa to môže až piatimi negatívnymi spôsobmi.

Vyzerajte o tri roky mladšie len za 8 týždňov. S týmto jedálničkom to zvládnete!

Vyzerajte o tri roky mladšie len za 8 týždňov. S týmto jedálničkom to zvládnete!

20:35 23.09.2021Zdravie

Inšpirujte sa jedálničkom, ktorý dokáže zvrátiť známky starnutia len za dva mesiace.

Pitie alkoholu u mladých dospelých je spojené s predčasným starnutím krvných ciev

Pitie alkoholu u mladých dospelých je spojené s predčasným starnutím krvných ciev

20:05 23.09.2021Zdravie

Pitie alkoholu v období dospievania až mladej dospelosti je spojené s tuhnutím tepien, čo zvyšuje riziko srdcovocievnych chorôb.

Ako prirodzene zvýšiť tvorbu materského mlieka: 6 potravín, ktoré vám pomôžu

Ako prirodzene zvýšiť tvorbu materského mlieka: 6 potravín, ktoré vám pomôžu

7:17 22.09.2021Zdravie

Stravujte sa počas dojčenia tak, aby ste zaistili čo najviac zdravia sebe aj svojmu bábätku. Tieto potraviny vám s tým určite pomôžu.