• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 21.10.2021Meniny má Uršuľa
15°Bratislava

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

  • 20:11 31.07.2021
  • Bratislava
6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

Leto nás núti sprchovať sa častejšie ako inokedy počas roka. Existuje ale aspoň 6 dobrých dôvodov, prečo to netreba preháňať.

Ak sa celý rok sprchujete raz za deň alebo dokonca častejšie, máme pre vás zlé správy. Takéto časté sprchovanie je totiž nielen zbytočné, ale v nejednom prípade dokonca škodlivé. Pozrite sa s nami na niekoľko dôvodov, prečo sa sprchovať len raz za dva dni.

1. Menšia šanca infekcie

Pravidelné sprchovanie môže vyzerať ako účinná prevencia pred baktériami a mikróbmi, no treba sa na to pozrieť aj z inej stránky. Ak sa sprchujete príliš často, zakaždým dochádza k narušeniu rovnováhy mikroorganizmov na pokožke, ktoré slúžia na jej ochranu. Imunita si totiž vyžaduje určité množstvo stimulujúcich škodcov, a ak ju o nich oberiete, zvýšite tým svoje riziko nakazenia infekčným ochorením.

2. Koža sa vám za to poďakuje

Dlhá a teplá sprcha poskytuje relax, ale zároveň z pokožky odstraňuje mazľavý povrch, ktorý v nej uzamyká vodu. Bez potrebnej hydratácie pokožka stráca elasticitu a dochádza tak k zrýchlenej tvorbe vrások a iných prejavov starnutia.

3. Rýchlejší rast vlasov

Každodenné umývanie vlasov vás síce na chvíľu zbaví špiny a mastnoty, ale z dlhodobého hľadiska vedie k rýchlejšiemu masteniu. Pri umývaní vlasov z nich odstraňujete ochrannú vrstvu mazu, a dávate tak pórom signál, že treba vytvoriť novú. Toto vedie k neustálej produkcii mazu a upchávaniu pórov, čo sa prejavuje aj pomalším rastom vlasov.

4. Chudnutie

Aj vy sa radi sprchujete až po večeri? Tento nevinne pôsobiaci zvyk je v skutočnosti dôvod, prečo sa na vás lepia kilá váhy navyše. Telo totiž pri trávení potrebuje dostatočný prísun krvi do žalúdka. V sprche ale klesá telesná teplota, na čo tráviaca sústava nevie adekvátne reagovať. Opakovanie tohto zvyku ju preto môže celkom vyviesť z rovnováhy a zapríčiniť priberanie.

5. Nízke riziko alergickej reakcie

Ak patríte k alergikom, je to práve sprchovanie, ktoré môže prispieť k nepríjemným príznakom. Pri narušení kyslej vrstvy pokožky dochádza k obmedzeniu jej schopnosti boja proti vonkajším patogénom. Imunitný systém kvôli umývaniu pokožky „lenivie“, a nebráni sa tak aktívne proti nežiaducim nebezpečným látkam.

6. Lepšie reprodukčné zdravie

Aj jemná pokožka v okolí pohlavných orgánov potrebuje bakteriálnu rovnováhu na to, aby bola zdravá. Voda, ktorou sa sprchujeme, môže obsahovať ťažké kovy a nevinné nie sú ani parfumované mydlá a kozmetické prípravky, ktoré túto rovnováhu narúšajú. Denné vystavovanie sa takémuto riziku môže mať za následok oslabenie zdravia intímnych oblastí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

DNES - 10:50Zdravie

Doktor priblížil, čo sa stane, keď plyny nevypustíte von.

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

8:41 19.10.2021Zdravie

Zistite, prečo vás bolí brucho a či nejde o symptóm vážnejšieho problému.

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

6:37 19.10.2021Zdravie

Myši, ktoré v rámci vedeckej štúdie dostávali potravu len raz denne, žili dlhšie ako myši, ktoré skonzumovali rovnaký počet kalórií rozložených do viacerých kŕmení.

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

20:40 17.10.2021Zdravie

Keďže na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje liek, najväčšiu nádej na zvládnutie ochorenia poskytuje skorá diagnostika. O predispozícii pritom môže rozhodovať aj povaha.

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

20:10 17.10.2021Zdravie

Užívanie aspirínu je prospešné najmä pri ľahších infekciách či bolestiach chrbta. Ak sa však dostaví tento príznak, s jeho užívaním je ihneď potrebné prestať.